Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na podvrtnutý kotník

Jak na podvrtnutý kotník

Stačí špatně došlápnout, upadnout či uklouznout na nerovném terénu, a přihlásí se bolest kotníku. Většinou se s ní lze vypořádat i bez lékaře.

Podvrtnutý kotníkpatří mezi nejčastější úrazy. Vzniká tak, že se tělo vychýlí od svého „normálního“ rozsahu pohybu. V ten moment se natáhnou nebo potrhají vazy, může dojít i k pohmoždění, v některých případech i ke krvácení do kloubu či k poranění chrupavky. „Podvrtnout“ si lze nejen kotník, ale i koleno či zápěstí.

První pomoc:

Že je něco v nepořádku, poznáte prakticky ihned po zranění. Nejprve se přihlásí bolest, vzápětí začne postižený kloub otékat a udělá se kolem něj modřina. Nesnažte se v žádném případě podvrtnutí „rozchodit“, stejně se vám to nepodaří. Kotník byste měli zvednout, pevně podložit a co nejdříve zchladit. Postačí pár kostek ledu v igelitovém sáčku. Ledujte vždy po dobu minimálně deseti  minut každé dvě až tři hodiny. Důležité je zamezit dalšímu otékání bolavé tkáně a nohu pevně ovázat elastickým obinadlem, které však nesmí škrtit a omezovat prokrvení.

Postižená místa můžete mazat nesteroidními přípravky z lékárny (vhodný je například Ibalgin Duo Effect – krém obsahuje známý ibuprofen proti bolesti, zánětu a otokům + heparinoid urychlující vstřebávání podlitin). Docela dobře vám však poslouží i bylinky, které se užívají nejčastěji pro přípravu hojivých obkladů – zejména arnika, kostival či kurkuma.

Úrazům je lepší předcházet:

* Při sportování nebo do přírody noste obuv k tomu uzpůsobenou. Žabky a sandálky si nechte na pláž a vybavte se kvalitními botami s pevnou patou i špičkou.

* Pro běžné nošení volte boty, které jsou pohodlné a dobře vám padnou. Vysoké podpatky se na běhání po městské dlažbě opravdu nehodí.

* Dávejte dobrý pozor na kluzké povrchy, schody a vysoké obrubníky.

* Nestyďte se nosit ortézu nebo si „tejpujte“ kotníky, když provádíte činnosti, které jsou nebezpečné pro zranění kotníku (basketbal, volejbal, fotbal, tenis).

Foto: Depositphotos (1)