Přejít k hlavnímu obsahu

Pozor na klíšťata. I pro psy mohou být nebezpečná.

Klíště nepředstavuje problém jen pro člověka samotného, ale také pro jeho psího přítele. I čtyřnohé členy domácnosti je totiž potřeba před boreliózou a dalšími nákazami chránit.

Klíště si mnoho lidí spojuje s procházkou v lese či letním piknikem v trávě u řeky. Může ale číhat kdykoliv a kdekoliv, třeba v pražském parku. Navíc realita je taková, že tento parazit může být hrozbou již při teplotách okolo pěti stupňů. Lymská borelióza ale není zdaleka jedinou nemocí, kterou klíšťata přenáší.

Mezi další patří také klíšťová encefalitida, ehrlichióza, anaplazmóza či babezióza. Léčba domácích mazlíčků bývá nejen zdlouhavá, ale také drahá. K přenosu nebezpečných onemocnění od klíštěte může dojít okamžitě nebo do několika hodin po přisátí – a to jak u lidí, tak i domácích zvířat.

Chraňte pejska, chráníte sebe!

Na ochranu psích mazlíčků by pejskaři neměli zapomínat, neboť hrozící borelióza by pro ně mohla mít velmi vážné následky. Pro ochranu psů a koček je na trhu široká nabídka různých antiparazitárních přípravků, ve kterých nemusí být snadné se zorientovat a vybrat si ten pravý.

pani

Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení a také různé účinné látky, které se šíří po těle psa různým způsobem. „Obecně lze říci, že přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus.  V případě tablet prochází účinné substance přes játra, než se konečně dostávají do cílového orgánu, kterým je opět kůže,“ vysvětluje fungování různých typů antiparazitárních přípravků veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Obojek jako bodyguard

obojek

Podle aktuálního průzkumu společnosti GFK je nejvyužívanějším způsobem ochrany psů před klíšťaty a blechami speciální antiparazitární obojek. Podle průzkumu ho volí až 45 % chovatelů psů. Jedním z hojně používaných produktů zastoupených na českém trhu je antiparazitární obojek Foresto pro psy a kočky. Jeho nesporným benefitem je až osmiměsíční ochrana.

Další výhodou je také repelentní efekt, který způsobí, že parazité, kteří se dostanou do styku s ošetřeným zvířetem, zahynou bez toho, že by se useli zahryznout do jeho kůže. Zamezí se tak možnému přenosu choroby z parazita na zvířeKromě ochrany před parazity zajistí obojky Foresto i další protekci. I letos je k obojkům jako dárek nabízeno speciální světýlko, které se připevní na běžný obojek. Díky němu bude pes chráněný nejen před parazity v přírodě, ale například i před nepozornými řidiči.

3v1? Zkuste pipetu

pasta

Dalším oblíbeným prostředkem mezi pejskaři je pipeta s roztokem ochranné dávky. Pro chovatele, kteří preferují místo obojku jiný způsob aplikace antiparazitika je k dispozici například pipeta Advantix, která je určena pouze pro psy (pro kočky je toxická). Advantix zajišťuje účinnou ochranu před klíšťaty, blechami, komáry a dalšími parazity po dobu jednoho měsíce. Pak je nutné jeho aplikaci pravidelně opakovat každý měsíc. Tato pipeta vykazuje kromě antiparazitárního účinku také důležitý repelentní účinek proti klíšťatům, komárům i flebotomům. 

 

Další zajímavé informace o možnostech prevence psů a koček před parazity najdete zde a na YouTube kanále Bayer pro zdravé mazlíčky.