Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vás lidé vnímají dle typu vaší postavy: Platí, že lidé při těle působí více sympaticky, nebo je to mýtus?

Info ikona
postavy

Možná jste také slyšeli, že lidé při těle působí na druhé více sympaticky a vřele, kdežto hubení lidé spíše chladně a odměřeně. Tato myšlenka pochází ze 40. let 20. století, ale co je na ní pravdy dnes? To se rozhodli otestovat vědci z Texasu ve své studii. Výsledky jsou překvapivé.

Studii provedli američtí vědci

Vědci z univerzity v Texasu se snažili zjistit, jak lidé vnímají různé typy postav. Studie se zúčastnilo 76 lidí, kteří měli přiřazovat charakterové vlastnosti k jednotlivým typům postavy. Aby byla zaručena objektivita, přiřazovali tyto charakterové črty digitálně vytvořeným postavám. Tím vědci předešli tomu, aby byl lidem někdo sympatický jen na základě obličejových rysů. Celkem hodnotili 70 ženských postav a 70 mužských postav, přičemž si vybírali z předepsaného souboru povahových vlastností. Vědkyně Ying Hu, která je spoluautorkou výzkumu, říká: „Náš výzkum ukazuje, že lidé si odvozují širokou škálu osobnostních rysů od fyzického vzhledu konkrétního těla. Stereotypy založené na tvaru postavy mohou přispět k tomu, jak posuzujeme a komunikujeme s novými známými a cizími lidmi. Pochopění těchto předsudků je důležité pro zvážení toho, jakým způsobem si vytváříme první dojmy. Chtěli jsme vědět, zda dokážeme slovní popis vlastností osobnosti spojit s tvarem postavy předvídatelným způsobem.“

Chcete být v životě šťastní? Pak se musíte zbavit 7 návyků, které ničí vaše duševní zdraví

svetzeny.cz

Ženy a muži při těle

Často se říká, že lidé, kteří jsou při těle, na druhé působí jako veselí, sympatičtí a milí. Ale je to skutečně pravda, jak je hodnotili účastníci výzkumu? Ukazuje se, že věda říká pravý opak, „oplácané“ typy postav byly hodnoceny mnohem negativněji než ostatní. Nejčastěji jim hodnotitelé přiřadili vlastnosti jako lenost, nepořádnost a ledabylost. Autoři se zamýšlejí nad tím, že jim tyto vlastnosti byly přiřazeny zřejmě kvůli tomu, že si lidé tento typ postavy spojují s pohodlným životním stylem. Zřejmě si myslí, že lidé svá kila navíc nabrali kvůli tomu, že jim chybí dostatečná disciplína, vůle, svědomitost a odhodlání.

Typicky ženská a mužská postava

Vědci ještě nechali účastníky hodnotit postavy detailněji. Špatně si vedly i typicky ženské (tvar postavy hruška, jako má například legendární Věstonická venuše) a mužské tvary postav (obrácený trojúhelník, osvalená postava s širokými rameny, úžším trupem a boky). Zjistili, že ženy s postavou typu hrušky, která je typická výraznými křivkami spodní poloviny těla, jsou vnímány jako náladové, protivné a hašteřivé. Na druhou stranu jim přisoudili i pozitivní charakterové črty – zdravé sebevědomí, schopnost velet a náruživost. Muži mající postavu obráceného trojúhelníku jsou vnímáni jako agresivní, tvrdohlaví a extrovertní, avšak také zdravě sebevědomí.

Štíhlá postava bez výrazných křivek

Štíhlá postava bez výraznějších křivek na hodnotitele působila důvěryhodně, a to jak u mužů, tak u žen. Tito lidé také byly vnímáni jako disciplinovaní a pečliví. Také je hodnotitelé viděli jako inteligentní, tiché, plaché a odměřené. U mužů bylo přiřazeno ještě mnoho dalších pozitivních vlastností, které si lidé pojí s jejich štíhlou postavou – přátelskost, vřelost, rozvážnost a spolehlivost. Atletickým typům postav – štíhlým, avšak vypracovaným, pak byla přisuzována zvědavost, dominance, lidé je vnímali jako sebevědomé extroverty.


Zdroje: https://files.is.tue.mpg.de/black/papers/bodytrait.pdf

Psychologický test: To, v jakém pořadí otevřete dveře na obrázku o vás prozradí jací jste a po čem skutečně toužíte

svetzeny.cz

5 běžných věcí, které o vás prozradí mnohé: Co o vás vypovídá stisk ruky nebo vaše chůze?

svetzeny.cz