Přejít k hlavnímu obsahu

Do letadla nikdy? Ale i strach z létání jde překonat

Než letět, to raději pojedu na Šumavu. Slyšíte se? Nebojte, nejste jediní. Aviofobií, neboli strachem z létání, trpí miliony lidí po celém světě. Jde s ní ale pracovat. Časem můžete strach výrazně snížit či zcela eliminovat.

Létání je nejrychlejší a mnohdy také jediný způsob přepravy do vzdálených destinací. Přesto jeho výhod nevyužívají všichni. Existují totiž miliony lidí, kteří raději volí zdlouhavější cestu jinými dopravními prostředky, či se dovolené vzdají, aby nemuseli do letadla vůbec nastoupit. Přesné statistiky neexistují. V jednom z průzkumů se ale ukázalo, že nepříjemné pocity v letadle zažívá až polovina pasažérů. 

Nejde o život

Zajímavé na celém faktu je, že cestující se neobávají ani tak zřícení letadla, jako se nedokážou vyrovnat s kombinací úzkostí, které jim přináší pobyt na palubě. Nejčastěji se jedná o obavy z výšek, z pohybu nad vodou, fobii z uzavřených prostorů i třeba strach ze tmy, popřípadě jejich kombinaci.

Uleťte obavám

Odhaduje se, že každá velká letecká společnost díky aviafobii tratí zrhuba 2 miliardy amerických dolarů ročně. I z toho důvodu vznikla iniciativa společností pořádat kurzy a semináře, které za psychologického dohledu, pořádají cvičné lety jen pro pasažéry s touto poruchou. U nás je možné absolvovat například kurz u ČSA Létání bez strachu, během kterého se cestující seznámí s technickými i psychologickými aspekty létání.

Na toto téma existuje také mnoho publikací, které doporučujeme přečíst, pakliže se nepříjemné pocity týkají také vás. Velkým přínosem jsou knihy pilota a psychologa Lucase Van Gerwena Uleťte svému strachu. A dokonce existují i aplikace, které vám pobyt v kabině zpříjemní. Jednu z nich vymyslel ji prostějovský psycholog Adam Suchý. Stačí, když si nasadíte sluchátka a zaposloucháte se do relaxační hudby a jeho slov. Součástí jsou také dechová cvičení a techniky na uvolnění napětí. Aplikaci Hlavně v klidu si můžete stáhnout za 25 korun.

plane

 

 

Tipy pro klidnější let

Svou fobii můžete také ovlivňovat samotným výběrem letenky. "Při rezervaci letenek zkuste najít přímý let. Pokud vás létání stresuje, oceníte každou minutu, kterou na délce letu ušetříte. Stejně tak se vyhněte nočním letům. Výhled z okénka je příjemnější než černá obloha,“ radí Josef Trejbal, ředitel letenkové portálu Letuška.cz. Pokud máte možnost volby, upřednostněte sedadlo nad křídlem, u nouzových dveří nebo v uličce. „Na křídlem bývají pohyby letadla cítit nejméně, navíc není přes křídlo vidět na zem. U nouzových dveří nebo v uličce je zase více místa a případné projevy klaustrofobie mohou být mírnější,“ doplňuje.

Pokud vám známí radí, abyste se na cestu letadlem posilnili něčím ostřejším, dvakrát si jejich doporučení rozmyslete. „Ve větší výšce působí alkohol silněji než na zemi a to může vést k nepřirozeným reakcím, jako je agresivita, deprese nebo skutečná panika. Cestující proto udělají lépe, když místo sklenky alkoholu sáhnou po žvýkačkách či bonbonech,“ varuje Josef Trejbal. Polykání a žvýkání totiž pomáhá zmírnit někdy až bolestivý tlak v uších, který projevy úzkosti zhoršuje.