Přejít k hlavnímu obsahu

Do knihovny: 30 nejprodávanějších knih všech dob

Jenom opravdu rychlý čtenář přečte šest tisíc knih za celý svůj život. Vybírejte si proto poctivě, které literatuře věnujete svůj čas. Přinášíme vám seznam třiceti bestsellerů všech dob, kterých se prodalo tolik prostě proto, že se čtou jedna báseň. Kterou si domů pořídíte vy?

1. Bible (asi 4 miliardy kopií)

Asi vás nepřekvapí, že nejprodávanější a zároveň nejčtenější knihou všech dob je Písmo svaté. Přestože jsme my Češi nejateističtějším národem na světě, i my nedáme na kvalitní literaturu dopustit a mnozí z nás si Bibli chtějí alespoň jednou za život přečíst. Velmi populární je její verze pro děti, čte se stejně dobře jako pohádky.

2. Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha – Miguel de Cervantes y Saavedra (500 milionů kopií)

Slovo donkichot (znamená snílek) nebo rčení „bojuje s větrnými mlýny“ (znamená předem prohraný boj nebo souboj s vlastními bludy) se do našich slovníků dostaly právě díky slavné knize o starém, bláznivém, samozvaném rytíři, který spolu se svým zbrojnošem cestuje po Španělsku a brání dobré mravy španělských dam. Mnohdy aniž by ony samy chtěly. Kniha má v češtině sice 732 stran, ale díky vytříbenému humoru si získala srdce mnoha čtenářů.

3. Příběh dvou měst – Charles Dickens (200 milionů kopií)

Lásku a nenávist až za hrob, závist a zášť, věrnost a zradu, náhodu či osud, zhýralost aristokracie i drásavou chudobu lidu, to vše zachycuje čtivý román z období francouzské buržoazní revoluce.

ČTĚTE TAKÉ: Oblíbené knihy nás z redakce Světa ženy

4. Společenstvo Prstenu – J. R. R. Tolkien (155 milionů kopií)

První díl slavné fantasy trilogie vypráví strhující příběh kouzelného prstenu, který hraje klíčovou roli v boji dobra a zla v dávné Středozemi. Malý hobit může jako jediný donést prsten tam, kde jej bude možné zničit. Stihne Středozemi včas zachránit před přílivem tmy, která by její obyvatele uvrhla do otroctví a beznaděje? První díl Pána prstenů bude bavit vás dospělé i vaše děti.

5. Dvě věže – J. R. R. Tolkien (150 milionů kopií)

Druhý díl „tolkienovské“ fantasy knihy si rozhodně musíte přečíst, pokud už máte první díl za sebou. Popisuje, jak se vedlo každému členu Společenstva Prstenu od jeho rozbití až do příchodu Velké tmy a propuknutí Války o Prsten, o níž se bude vyprávět ve třetí a poslední části.

6. Alchymista – Paulo Coelho (150 milionů kopií)

Alchymista je přesně tím typem knihy, co vám při čtení nabízí plno životních pravd, které si možná neuvědomujete. A pokud ano, tak je to jen další z řady motivačních knih, které se sice dobře čtou, ale možná vás ničím neobohatí. I když pohádkový příběh španělského pastýře, který se žene za zakopaným pokladem, je možná zábavný i sám o sobě.

7. Hobit – J. R. R. Tolkien (140 milionů kopií)

Cestopis Bilba Pytlíka, hobita, který cestuje po Středozemi, předchází trilogii Pán prstenů. Kniha si najde místo v knihovně každého vášnivého čtenáře fantasy a kouzelných příběhů.

8. Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry (140 milionů kopií)

Milovníci kvalitní četby se shodují, že Malý princ je taková písmenková náplast na bolest. Dobro, které z chlapce čiší, vykouzlí úsměv na nejedné tváři, a navíc pohladí duši tak, jak to milá slova a skutky umějí. Je to kniha, která si zaslouží přečíst alespoň jednou za život.

9. Návrat krále – J. R. R. Tolkien (140 milionů kopií)

Závěrečná část trilogie o kouzelném prstenu a cestách hobita Froda. Jak to s osudy všech v celé zemi dopadne?

harry_hulka

10. Harry Potter a kámen mudrců – J. K. Rowlingová (107 milionů kopií)

Kdo by neznal strastiplný osud Harryho Pottera, chlapce odkázaného po smrti rodičů na dobrou vůli tety a strýce. Jeho příběh začíná právě s touto knihou. V ní za ním na jeho jedenácté narozeniny přijede poloviční obr Hagrid, aby mu prozradil pravdu o jeho kouzelnické krvi.

ČTĚTE TAKÉ: Literární kvíz: Poznáte knihu podle úryvku?

11. Deset malých černoušků – Agatha Christie (100 milionů kopií)

V luxusním ostrovním sídle ubývá hostů stejně rychle jako deset malých černoušků ve známém dětském popěvku. Vrahovi se hodí, že bouře všem znemožňuje útěk. Jak tahle napínavá detektivka dopadne?

12. Sen v červeném domě – Cchao Süe-čchin (100 milionů kopií)

Na pozadí přísné konfuciánské morálky vypráví román tragický milostný příběh hlavního hrdiny a jeho vzdálené příbuzné. Výstižně se knize přezdívá Velká encyklopedie čínského života a kultury 18. století – kromě života na císařském dvoře autor popisuje i život řemeslníků, služebných či mnichů. U nás knihu seženete v antikvariátech rozdělenou do tří dílů.

13. Alenka v říši divů – Lewis Carroll (100 milionů kopií)

Když Lewis Carroll na palubě jedné lodi potkal malou Alici, vyprávěl jí fascinující příběh, který si o pár měsíců později zamilovaly děti po celé Anglii. Její hlavní hrdinkou je dívka Alenka, která na rodinné oslavě uteče za mluvícím králíkem do nory. Tam na ni čeká svět plný kouzel a nesmyslných věcí, třeba hra kroketu pomocí hlav plameňáků.

alenkaa

14. Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň – C. S. Lewis (85 milionů kopií)

Ne všechny skříně jsou plné oblečení. Existuje jedna, která schovává dveře vedoucí do kouzelné země plné kentaurů, obrů a trpaslíků. První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie sleduje dobrodružný zážitek sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie. Stejně jako Pán prstenů či Harry Potter pobaví nejen děti, ale i dospělé.

15. Ona – H. Rider Haggard (83 milionů kopií)

První díl Haggardovy série vypráví o oslnivě krásné Ayeshe, vládkyni ztracené africké civilizace, která se jednou provždy stala ideálním symbolem ženské nezávislosti. Seženete v antikvariátech.

Další knihy v žebříčku:

16. Šifra mistra Leonarda – Dan Brown (80 milionů kopií)

17. Myšlením k bohatství – Napoleon Hill (70 milionů kopií)

18. Harry Potter a princ dvojí krve – J. K. Rowlingová (65 milionů kopií)

19. Kdo chytá v žitě – J. D. Salinger (65 milionů kopií)

20. Dobrodružství Sherlocka Holmese – Arthur Conan Doyle (60 milionů kopií)

21. Dvacet tisíc mil pod mořem – Jules Verne (60 milionů kopií)

22. Harry Potter a tajemná komnata – J. K. Rowlingová (60 milionů kopií)

23. Harry Potter a vězeň z Azkabanu – J. K. Rowlingová (55 milionů kopií)

24. Harry Potter a ohnivý pohár – J. K. Rowlingová (55 milionů kopií)

25. Harry Potter a Fénixův řád – J. K. Rowlingová (55 milionů kopií)

26. Harry Potter a relikvie smrti – J. K. Rowlingová (50 milionů kopií)

27. Sto roků samoty – Gabriel García Márquez (50 milionů kopií)

28. Lolita – Vladimir Nabokov (50 milionů kopií)

29. Heidi, děvčátko z hor – Johanna Spyriová (50 milionů kopií)

30. Anna ze Zeleného domu – Lucy Maud Montgomery (50 milionů kopií)

Poslušně hlásíme, že i čeští autoři se dostali do žebříčku nejprodávanějších knih. První z nich, Jaroslav Hašek a jeho kultovní román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, se umístil na 86. místě.

Tip redakce: Pokud patříte mezi vášnivé čtenáře a neustále hledáte různé výzvy, pak se určitě podívejte na letošní projekt Databáze knih. Jejich čtenářská výzva pro vás může být minimálně inspirací, do jakých titulů se letos začíst.

Gify by Giphy.com