Přejít k hlavnímu obsahu

Co zvládnete sami a co už je na doktora?

Co zvládnete sami a co už je na doktora?

Ohlídat si zdravotní stav a posoudit, jestli je třeba jít k lékaři, nebo to zvládnete sami, můžete do určité míry i doma. Tento přístup je trendy – šetří čas a pomáhá.

Někdy je osobní diagnostika prospěšná a její výsledky mohou pomoci i lékařům. „Důležitá je zkušenost, známe sebe i své blízké,“ říká MUDr. Cyril Mucha z Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK. „Víme tedy, že ten a ten příznak tady už víckrát byl a znamenal to a to. I když tytéž symptomy samozřejmě nemusejí vždy znamenat tutéž chorobu, při prvním posouzení situace hrají svou roli.“

Chce to doktora?

Dlouho byl jedinou objektivní domácí metodou teploměr. Jenže teplota není dostatečnou informací ke stanovení diagnózy. Jistě znáte situaci, kdy se probudíte s horečkou, škrábáním v krku, bolestí hlavy atd. Je to viróza, kterou stačí vypotit? Nebo jde o angínu a potřebujete antibiotika? „Pro lékaře je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu (CRP).

Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním a jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet,“ vysvětluje doc. MUDr. Bohumil Seifert, Ph.D., ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Právě toto „laboratorní“ vyšetření si dnes lze provést doma. K lékaři pak nemusíte zbytečně, ale na druhou stranu poznáte, kdy to je nutné.

CRP domácí test pro rozlišení virové a bakteriální infekce koupíte v lékárně bez předpisu a výsledek máte za 5 minut (více na crptesty.cz). Mrkněte na youtube. com, jak se to dělá (zadejte CRP test).

Preventivně měřte tlak

Pro prevenci je velmi důležité také měření tlaku. Současným trendem jsou domácí tlakoměry (ke špičkovým patří např. Omron M6 Comfort IT – více na krevnitlak.cz). Tlakoměr s USB vám umožní napojit se přes počítač na server bi-link.cz. Tato bezplatná služba vám pomůže ukládat a analyzovat záznamy o životně důležitých zdravotních ukazatelích. Kromě měřiče krevního tlaku lze připojit i monitory aktivity, tukoměry, glukometry aj.

Tohle není na doma

Lidé se závažnými chorobami k lékaři chodit musejí, ale i jim vychází moderní medicína vstříc. Příkladem je monitoring srdeční činnosti na dálku. Miniaturní monitor Reveal Linq se jednoduchým vpichem umístí pod kůži. Je bezdrátově napojen na síť MyCareLink (jako první ji ve střední Evropě začali vloni používat motolští specialisté), odkud se posílá do analytické centrály. Lékaři tak mohou srdce pacienta, který je doma, nepřetržitě sledovat a upřesňovat diagnózu i léčbu. Diabetikům zase usnadní život malé elektronické zařízení, tzv. inzulinová pumpa. Díky podkožní infuzi jim nepřetržitě dodává inzulin – sama určí, kolik přesně je třeba. Nosí se na pásku, v podprsence, v kapse… 

Tip Světa ženy: 

Na AppStore a GooglePlay si můžete zdarma stáhnout mobilní aplikaci Test zraku vyvinutou na pražské klinice Duo vize (duovize.cz). Pomocí smartphonů si pak sami provedete základní vyšetření (ostrost zraku, barvocit, astigmatizmus, aj.), které ukáže, zda jít k očnímu lékaři.