Přejít k hlavnímu obsahu

Tajemné hrdinky naší planety. Co všechno o nich víte? Otestujte se v našem kvízu

Info ikona
včely

Včely jsou fascinující tvůrci, kteří mají na život na Zemi klíčový vliv. Ne nadarmo si proto v květnu připomínáme Světový den včel. Tento nenápadný hmyz v pravdě drží ekosystémy pohromadě. Víte, proč jsou pro život tak důležité? Otestujte se v našem kvízu a dokažte, že drobné hrdinky biodiverzity opravdu znáte.

Včely jako superhrdinky opylování

Víte, že včely jsou zodpovědné za opylování více než 75 % plodin na světě? To je ohromující číslo! Bez včel bychom se museli rozloučit s chutným ovocem, zeleninou a mnoha dalšími plodinami, které jsou klíčové pro naši výživu. Včely jsou vlastně superhrdinky, které nosí pyl z květu na květ a umožňují tak rostlinám se rozmnožovat. 

Med – sladký elixír života

Málokdo odolá sladkosti medu. Je to nejen lahodná pochutina, ale také cenný zdroj živin. Med obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které prospívají našemu zdraví. Je to také jediná potravina, která prakticky nemá datum spotřeby. Nejstarší známý med byl nalezen v hrobce egyptského faraona Tutanchamona. Tento med je datován do období před více než 3000 lety. Byl objeven ve velkém nádobě, a přestože uplynulo tolik let, stále se zachoval v relativně dobrém stavu.

Včely a zachování biodiverzity

Včely hrají klíčovou roli i v udržování biodiverzity. Kromě opylování plodin přispívají k zachování květinových druhů, které jsou domovem mnoha dalších živočichů. Pokud se některé druhy včel ocitnou v ohrožení, má to negativní dopad na celý ekosystém. Je proto důležité chránit včely a jejich přirozené prostředí.

Včely a ochrana životního prostředí

Včely nám ukazují, jak je důležité chránit životní prostředí. Používání pesticidů a změny klimatu mají negativní dopad na jejich populaci. Když se včely nedokážou správně rozmnožovat a opylovat, trpí nejen plodiny, ale i celé ekosystémy. Je proto důležité podporovat ekologické zemědělství, sázet květiny a minimalizovat používání chemických látek, abychom pomohli ochránit tyto cenné tvůrce.

Včely jsou neuvěřitelné tvůrkyně, které hrají klíčovou roli v našem světě. Opylují plodiny, vyrábějí sladký med a udržují biodiverzitu. Je nezbytné si uvědomit, jaký význam mají pro život na Zemi a jaká rizika jim hrozí. Zachovejme si úctu ke včelám a jejich přírodnímu prostředí, abychom mohli těžit z jejich důležité práce ještě dlouho.

Partnerem kvízu je kosmetická značka APIVITA, která přináší unikátní spojení přírodních včelích produktů s esenciálními oleji. Kompletní sortiment Apivita koupíte v Dermocentrech lékáren Dr. Max a také na e-shopu.

Měření