Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vyznáte se v houbách? Právě teď rostou, je však třeba vědět, které sbírat

Houbaření je v Česku tak oblíbené, že bývá přirovnáváno k národnímu sportu. V hlavní sezóně, která začíná koncem srpna, se do lesů hrnou davy natěšených houbařů. Hledání hub je totiž skvělou příležitostí, jak spojit příjemné s užitečným. Tedy být na čerstvém vzduchu v přírodě a při troše štěstí si přinést i úlovek a pochutnat si na některém z oblíbených houbových pokrmů. Důležité je ale houby znát a vědět, které jsou jedlé. Jak jste na tom se svými znalostmi? Otestujte se v našem kvízu.

Houbaření je v Česku víc než jen koníček. Je to kulturní fenomén, který spojuje lidi s přírodou, podporuje rodinné vztahy a obohacuje českou kuchyni. Pro mnohé je to způsob, jak uniknout od každodenního stresu, užít si klid lesa a přinést si domů nejen košík plný hub, ale i zážitky, na které budou vzpomínat celý rok.

Historie houbaření v Česku

Kořeny houbaření sahají v Česku daleko do historie. Už v období středověku lidé sbírali houby nejen jako potravinu, ale i jako léčivo. Původně se houby považovaly za jídlo chudých, protože bylo snadné je najít v lesích a nebylo třeba za ně platit. Postupně se však sběr hub stal oblíbeným ve všech společenských vrstvách a dnes je povýšen za součást českého kulturního dědictví.

Mohlo by se vám líbit

Velká galerie hub: Na některé houby byste si měli dávat pozor, jiné se dají snadno splést

Houbaření je oblíbenou aktivitou mnoha lidí v České republice, kde lesy nabízí hned několik druhů hub. Mezi těmito houbami se však skrývají i jedovaté druhy, které můžou způsobit zdravotní potíže nebo dokonce ohrozit život. Podívejte se do naší galerie, jaké jsou nejjedovatější houby a s jakými jedlými druhy se dají zaměnit.
svetzeny.cz

České lesy nabízí nejrůznější druhy hub, od známých jedlých druhů jako hřiby, bedly a lišky až po vzácnější a specifické druhy. Některé jsou však vyloženě jedovaté a mohou způsobit nejen zdravotní problémy, ale dokonce i otravu a smrt. Proto je třeba dobře vědět, které druhy je možné konzumovat

Jak bezpečně sbírat houby

Poznat houby není tak jednoduché a vyžaduje to skutečné znalosti. Stejně tak jako samotné houbaření má své zásady.  

  1. Poznávejte houby: Sbírejte pouze ty, které stoprocentně poznáte. Pokud si nejste jisti, využijte atlas hub nebo se poraďte s odborníkem.

  2. Neničte přírodu: Sbírejte houby šetrně, a pokud najdete druhy, které neznáte nebo nesbíráte, nechte je na místě pro jiné houbaře či pro zvířata.

  3. Nepodceňujte příznaky otravy: Pokud po konzumaci hub zaznamenáte jakékoliv nevolnosti či podezřelé příznaky, vyhledejte ihned lékařskou pomoc. Otravy houbami mohou být velmi vážné.

  4. Chraňte se před klíšťaty: Při houbaření se pohybujete v prostředí, kde žijí klíšťata. Používejte proto repelenty a po návratu domů pečlivě zkontrolujte celé tělo.

Máte rádi naše kvízy? Zkuste si vyplnit i tento: Test inteligence: Zkuste, zda patříte mezi necelá 3 % nadprůměrně inteligentních lidí

Mohlo by se vám líbit

Test inteligence: Zkuste, zda patříte mezi necelá 3 % nadprůměrně inteligentních lidí

Každý z nás se občas zamyslí nad tím, jaká je naše skutečná inteligence. Patříte mezi ty, kteří se mohou pyšnit nadprůměrnou inteligencí, nebo byste si mohli ještě trochu procvičit mozek? Připravili jsme pro vás test, který otestuje nejen vaši logiku, ale také schopnost rychle myslet a řešit složité problémy. Zkuste správně odpovědět na co nejvíce z deseti záludných otázek.
svetzeny.cz
Zdroj článku