Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Tohle nám většinou pěkně zavaří. Víte, jak správně psát mně/mě? Zopakujte si pomůcku a zkuste 10 správných odpovědí

Psaní mě/mně nebo mne je jedno z nejzákeřnějších pravopisných pravidel češtiny. Kolik z nás se u něj při psaní zasekne, protože zrovna tohle se ve škole moc dobře nezautomatizovalo? Pokud si myslíte, že psát mně nebo mě je často otázka intuice, pak jste na omylu. Intuice je totiž často zrádná. Ale pravidlo existuje, nebo alespoň pomůcka. Pojďme si to vyzkoušet v našem kvízu.

Přidejte si Svět Ženy do oblíbených na Google zprávách

Pravopis českého jazyka má svá jemná zákoutí, ale málo co dovede vyvolat takové kolektivní zmatení jako dilema mně versus mě. Je to jedno z těch pravidel, která se ve škole vysvětlují rychle a očekává se, že se prostě „pochopí“. Jenže právě to je kámen úrazu a mnozí v jejich psaní chybujeme celý život. Pokud jste i vy mezi těmi, kteří při psaní občas zaváhají, nejste rozhodně sami.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zvládli byste pravopisná úskalí ú a ů? Vyzkoušejte si to

Ú nebo ů? Na první pohled banální rozdíl jednoho znaménka a hlavně jen dvě možnosti. To může být jednoduché, nemyslíte? Jenže právě tohle znaménko dokáže potrápit i dospělé rodilé mluvčí češtiny. Nejde jen o poučku ze školy. Správné užívání těchto dvou podob písmene "U" má svůj systém, historii i logiku. A možná vás překvapí, že většina chyb vzniká v důsledku rutiny, nepozornosti nebo falešné intuice. Připravili jsme pro vás kvíz, který vám pomůže se v tom znovu zorientovat. Zvládnete ho bez chyby?
svetzeny.cz

Mně nebo mě? Pravidlo, které zlobí i dospělé

Problém začíná už u toho, že obě varianty, tedy mně i mě, znějí foneticky totožně, neslyšíme tedy žádný rozdíl, který by nám s pravopisem pomohl. A navíc, obě jsou správné, jen v jiných větách, tedy přesněji v určitých pádech. Nejde tedy o situaci, kdy by jedna forma byla pravopisně nesprávná, ale o to, kdy kterou z nich použít. A v tom je právě ono neviditelné a nenápadné „ale“, které z pravopisného cvičení dělá minové pole.

Základem všeho je správné určení pádu zájmena . V prvním a druhém pádě je to jednoduché – píšeme , případně mne nebo hovorově . Třetí a čtvrtý pád je však klíčový. Ve 3. pádě (komu, čemu?) se píše mně – například: Dej to mně. Ve 4. pádě (koho, co?) píšeme – například: Vidíš mě?

Jedním z triků, jak se ve větě rychle zorientovat, je zkusit si ji přeformulovat tak, aby v ní bylo podstatné jméno místo zájmena. Například:

  • Líbí se to mně.Líbí se to Martinovi. → 3. pád → mně je správně.

  • Zavolal mě.Zavolal Petra. → 4. pád → je správně.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zjistěte, jestli jste více humanitní, nebo technický typ člověka. Poznáte to podle odpovědí na 10 otázek. Málokdo je jen v jedné "škatulce"

Díváte se na svět spíš skrze čísla, pravidla a přesnou logiku, nebo vás přitahuje svět jazyků, příběhů, kultury a emocí? A ovládáte kromě mateřštiny i jiný jazyk, ve kterém přemýšlíte či sníte? To, jaké myšlení u nás převládá, zásadně formuje nejen naše zájmy a profesní směřování, ale i způsob, jakým se vyjadřujeme, jak chápeme svět kolem sebe a co nás v životě naplňuje. Zkuste zjistit, zda vás víc charakterizuje technický, analytický přístup, nebo spíš humanitní vnímání reality emocemi, popisy a slovy. A možná v sobě objevíte vzácný typ člověka, který zvládá obojí.
svetzeny.cz

Další záludnost nastává u ustálených spojení, která si někdy nesou svou vlastní logiku. Například beze mě (nikoli beze mně), protože zde jde o spojení předložky s 2. pádem. Nebo ke mně domů – tam naopak platí 3. pád a tedy mně. Čeština zkrátka není pro začátečníky a někdy ani pro pokročilé.

Aby toho nebylo málo, je tu ještě varianta mne – psaná, formální, a dnes už téměř výlučně používaná v literatuře, případně ve stylizovaných textech. Například Viděl mne stát u okna. Ve většině běžné komunikace dnes dáváme přednost hovorovější formě , která je zcela v pořádku.

Kvíz: Dokážete napsat 11 vět v 11 jednoduchých otázkách bez chyby? Dnes je to jen o i/y

Někdy slyšíme i další „lidovou“ poučku, a to že mně má tři písmena, tak se používá tam, kde „něco dostávám“ (tedy 3. pád), zatímco má jen dvě písmena a používá se tam, kde „něco ztrácím“ (např. ztrácím sebe sama – tedy 4. pád). Není to lingvisticky dokonalé, ale pro zapamatování může pomoci. Ve výsledku je jedno, jestli se pravidla učíte zpaměti, nebo se snažíte porozumět jejich logice, jedno je jisté: správné použití mně a je jedním z poznávacích znaků jazykové úrovně. A pokud občas chybujete? Nevadí. Nejste první ani poslední, ale dnes už na to budete myslet jinak.

Prověřte se konečně v našem kvízu:

Pokračovat

Tak co, jak jste na tom? Pochválila by vás učitelka češtiny, nebo by si povzdechla: „Tohle bys měl přece dávno vědět.“ Pokud jste dopadli jako sedláci u Chlumce, zkuste si jiný kvíz. Dokážete myslet logicky? Čekají vás otázky ze všech možných oblastí, které vás donutí přemýšlet jinak. Číselné řady, zvířata i úlohy

Zdroj článku
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + SADA BETTY BARCLAY + DIGI ZDARMA
  • Předplatit