Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Tohle jsou největší češtinářské chytáky. Zkuste zvládnout pomyslný diktát na výbornou. Je to fuška

Čeština může být pro někoho stejná bojovka, jako noční táborová hra. Prostě krok do tmy anebo tápání v děsivém prostředí plném nástrah. Pravopis je možná pro někoho samozřejmost, pro jiného ale děsivý strašák, který ho pronásleduje už od školních let. Čeština je plná pravidel, výjimek a chytáků, které dokážou pěkně zamotat hlavu. Ale proč na něm vlastně záleží? A kde lidé dělají nejvíc chyb? Uvidíte v našem kvízu, kde si rovnou i vyzkoušíte, jak jste na tom s pravopisem vy.

Čeština je skutečně jako spletitý labyrint, ale pro ty, kteří ji ovládají, v tom nejlepším slova smyslu. Na první pohled vypadají její pravidla logicky, ale jakmile se do ní ponoříte hlouběji, zjistíte, že je plná překvapení. Má stejně výjimek, jako těch pravidel. A některé výjimky nedávají na první pohled žádný smysl. Proč se někdy píše "s" a jindy "z"? Jak je možné, že i/y je takový zmatek, i když máme vyjmenovaná slova? A proč je "mě" někdy správně a jindy musíme napsat "mně"? Vypadá to jako záhada století, ale má to svůj smysl. I když někdy jen velmi skrytý.

Největší pravopisné pasti

1. Mě nebo mně? Hádanka, která nikdy neomrzí

Jedna z největších pastí v češtině je rozhodně rozlišení "mě" a "mně". Proč to vůbec existuje? Kdo to vymyslel? A proč to nemůže být jednodušší? To jsou otázky, které trápí každého školáka (a nejednoho dospělého). Hlavním problémem je, že když člověk slova nebo věry říká nahlas, zní to úplně stejně. Tak jak si to, sakra, zapamatovat? Naštěstí existují pomůcky a pravidla, ale ruku na srdce – většina lidí stejně píše první variantu, která je napadne. A to někdy nedopadne dobře.

Mohlo by se vám líbit

Nejslavnější knihy světa: Jak dobře znáte literární klasiky? Otestujte se!

Světová literatura je bohatá, proto ke klasickým dílům, která by měl znát každý, patří desítky, ba stovky knih. Ale jen některá díla se stala nesmrtelnými. Některé knihy šokují, jiné inspirují, další učí a některé jednoduše baví celé generace čtenářů. Pojďme se podívat na několik titulů, které zanechaly nesmazatelnou stopu v literárním světě. Zkrátka na nejslavnější literární díla, která by měl znát každý.
svetzeny.cz

2. S nebo z? Když jeden hlásí směr a druhý důvod

Další klasický zmatek. Kdy se píše "s" a kdy "z"? Říká se, že "s" znamená pohyb dolů nebo dohromady a "z" značí změnu. Super pravidlo, ale kdo si na něj v běžném psaní vzpomene? Přitom stačí malá chyba a slovo získá úplně jiný význam. A tak někteří lidé tvrdí, že jdou "z kola ven", i když se jim kolo pod nohama neotáčí.

3. I nebo Y? Noční můra školáků i dospělých

Vyjmenovaná slova jsou kapitolou sama pro sebe. Učíme se je zpaměti, ale jakmile vyjdeme ze školy, většina lidí si pamatuje jen "být" a "mlýn". Pak už je to divoká jízda odhadu a štěstí. Čeština je zkrátka nekompromisní – jedno chybné písmenko a máme úplně jiné slovo, chyby v češtině si navíc mnohdy neuvědomujeme. Když někdo napíše "byt" místo "být", lidé si mohou myslet, že se přestěhoval místo toho, aby jen existoval.

Proč na pravopisu záleží?

Možná si říkáte: „Proč bych měl řešit nějaká písmenka? Vždyť mi stejně každý rozumí.“ A ano, v mluvené řeči se nad tím nikdo moc nepozastaví. Ale ve psaném textu to vypadá jinak. Dobrá čeština znamená dobrý dojem. Je jedno, jestli píšete e-mail, slohovku nebo příspěvek na sociální sítě, chyby vás mohou dost shodit. Lidé si vás hned zařadí do škatulky „ten, co neví, kde se píše i/y“. Pravopis není jen nuda ve škole. Čeština je náš jazyk, a když ji ovládáme, můžeme vyjádřit svoje myšlenky jasně a přesně. Chyby někdy způsobí i zábavné nedorozumění, ale většinou jen matou ostatní. A znalost pravopisu nám pomáhá lépe číst a psát. Když si osvojíme správná pravidla, všechno kolem nás začne dávat větší smysl. Naše texty budou srozumitelnější a pochopení informací jednodušší.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Prošli byste ze základů českého jazyka? Otestujte si své znalosti

Čeština je jazyk plný pro mnohé nepochopitelných zákoutí, pravidel a výjimek, které mohou být někdy matoucí. Je pak celkem jedno, jestli jste rodilí mluvčí nebo se češtinu učíte jako cizí jazyk, její zvládnutí může být výzvou pro každého. Často se setkáváme s otázkami týkajícími se gramatiky, pravopisu a stylistiky, které testují naše znalosti a dovednosti. Připravili jsme pro vás kvíz, který vám umožní otestovat si své znalosti základů českého jazyka.
svetzeny.cz

Jasně, pravopis je někdy oříšek. Ale není to jen o tom, jestli umíte diktát na jedničku. Čeština je náš jazyk a když ji zvládneme, budeme ji moct používat bez zbytečných překážek. A kdo ví – třeba vás jednou pobaví číst staré zprávy a vidět, jak jste se v pravopise zlepšili! Takže žádný stres. Chybovat je lidské, ale snažit se je opravit, to je už jiný level. 

Tak pojďme na okamžik pravdy:

Pokračovat

Jak jste dopadli? Máte náladu ještě na jeden kvíz? Odlehčí jej třeba zvířata: Kvíz: Co všechno víte o zvířatech? Vyzkoušejte si, jak obstojíte v 17 otázkách v tipovacím kvízu z říše zvířat

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit