Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Necháte se nachytat na nejčastějších chybách v pravopisu? Ověřte si, jak dobře ovládáte český jazyk

Čeština má spoustu záludných chytáků. Ti z nás, kteří se jazyku věnovali ve škole, nebo je naší velkou zálibou, jsme se je naučili. A chybujeme, snad, méně. Pro některé jiné lidi, kteří jsou zaměřeni spíše na vědu, než na jazyky, ale mohou být některá češtinská úskalí problémem napořád. Jistě, žádný učený z nebe nespadl. ALe jsou to právě kvízy, co nás nutí procvičovat si náš mateřský jazyk. Dnes se zaměříme na chytáky v češtině, na ty nejběžnější.

Český pravopis je plný nástrah, které dokážou potrápit i zkušené pisatele. Některé chyby jsou tak časté, že je vídáme nejen v běžné komunikaci, ale i v médiích nebo na oficiálních webech. Pokud si nejste jistí, zda napsat "bych" nebo "bysem", někdy dokonce "by jsem", nebo "zhlédnout" či "shlédnout", nejste v tom sami. Pojďme se podívat na největší pravopisné chytáky češtiny, které nás umí pořádně nachytat. „Pravopis a gramatika nejsou jen pravidla na papíře, ale odraz způsobu myšlení. Kdo rozumí jazyku, lépe rozumí světu,“ říká pro Svět ženy lingvista a středoškolský pedagog Michal Kovář. A právě v tom je klíč. Uvědomit si, že jazyk není jen soubor pravidel, ale systém, který odráží logiku i historii. Český jazyk se nenaučíme jen vyplňováním cvičení, ale tím, že se s ní setkáváme v praxi. Čtěte knihy, poslouchejte podcasty, sledujte filmy s titulky. Když jazyk vstřebáváme přirozeně, správná slova i gramatika se nám dostávají pod kůži bez nutnosti úmorného biflování.

Necháte se nachytat na nejčastějších chybách v pravopisu?

Čeština je krásná, hravá, ale také nekompromisní. Dokáže nás zmást jediným písmenkem, háčkem či čárkou, překvapit slovy, která vypadají podobně, ale znamenají něco úplně jiného, a někdy se zdá, že její pravidla existují jen proto, aby nám ztížila život. Jak se v ní tedy skutečně zlepšit? Pomoci vám mohou zábavnou a hravou formou i kvízy.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Jak chápete česká přirovnání, rčení a přísloví? Zkuste 13 správných odpovědí

Český jazyk je velmi bohatý a v porovnání s jazyky jinými neskutečně rozmanitý. Ti, kdo ho ovládají, se mohou pochlubit květnatou mluvou, plnou obrazných výrazů, které pak dodávají našemu vyjadřování barvitost a hloubku. Mezi tyto jazykové poklady patří i přirovnání, pořekadla a přísloví, jež často používáme, aniž bychom si uvědomovali jejich původ či přesný význam. V našem kvízu si můžete otestovat, jak dobře tato přirovnání znáte a zda rozumíte jejich smyslu.​
svetzeny.cz

1. "Mně", nebo "mě"

Jedna z nejčastějších chyb, která může změnit význam věty. "Mně" se používá ve 3. a 6. pádě (např. "O mně se nebav"), zatímco "mě" je ve 2. a 4. pádě (např. "Vidíš mě?" nebo "Beze mě to nezvládneš"). Chyba v tomto pravidle snadno zkazí dojem i v jinak skvěle napsaném textu. Přitom je zde jednoduchá pomůcka, kterou si jistě pamatujete ze školy, a to je pomoci si zájmenem "ty". Více ale prozrazovat nebudeme, vyzkoušíte se v kvízu.

2. "Bysme", "bychom" anebo snad dokonce "by jsme"?

Ačkoli se "bysme" běžně používá v mluveném jazyce, ve spisovné češtině je správně pouze "bychom". Ať už píšete e-mail do práce nebo školní esej, "bychom" je vždy jediná správná volba. Přitom v ní tolik lidí chybuje, o soukromé konverzaci ve zprávách nebo na chatech ani nemluvě. Když ale bysme vidíte i v tisku, je to na pováženou.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Tohle je klasika! Myslíte, že si vzpomenete na klasická díla české literatury? Zkuste bez chyby 16 otázek

S povinnou školní četnou to bylo buď - anebo. Ti, kteří rádi četli, si skutečně všechna díla přečetli, některá rádi, jiná překousali. A ti ostatní, kdo češtinu brali ve škole jako nutné zlo, pak jen čtenářské deníky opsali, protože si mysleli, že jim je tato znalost k ničemu. V té době ještě nebyl internet, kde si všechny poznámky a referáty seženete. Ale až v dospělosti jsme většinou docenili, proč tato díla v seznamu byla. Nyní už většinou chápeme jejich hodnotu. Pamatujete si ale vše o nich? Prověřte se v našem kvízu.
svetzeny.cz

3. Rozporuplná slova

"Zhlédnout", či "shlédnout"?

Nejčastější pravopisný chyták, a to jak v médiích, tak na internetu! "Zhlédnout" znamená něco si prohlédnout nebo se podívat na film. Například: "Včera jsem zhlédl nový seriál." Naopak "shlédnout" znamená dívat se shora dolů: "Shlédl dolů ze skály." Máte v tom jasno? Hned uvidíme.

"Standardní" nebo "standartní"?

Tady není prostor pro žádné dohady – správně je "standardní". "Standart" znamená vlajku, nikoli běžnou úroveň kvality nebo normu. Pokud tedy mluvíme o "standardních službách", vlajka tu rozhodně nemá co dělat.

"Dohromady" nebo "do hromady"?

"Dohromady" znamená společně, celkově (např. "Dali jsme peníze dohromady"). "Do hromady" se používá pouze tehdy, pokud mluvíme o fyzickém hromadění věcí (např. "Naskládal dříví do hromady").

Trochu jsme vás připravili, tak pojďte na to:

Pokračovat

Jak říká pro Svět ženy Michal Kovář: „Dobrý jazyk není otázkou pravidel, ale citu. Jazyk cítíte, pokud v něm žijete.“ A to je ono. Často se bojíme psát nebo mluvit, protože máme strach, že uděláme chybu. Ale jazyk je nástroj, který se brousí používáním. Pište si deník, zkuste každý den napsat krátký text nebo shrnout knihu, kterou jste četli. Sledujte, jak se slova skládají dohromady, jak souvětí plyne. A hlavně, hrajte si s jazykem. Nebojte se experimentovat, protože právě v hravosti se skrývá ten nejpřirozenější způsob, jak se češtinou skutečně sžít.

Tak co, jak jste dopadli? Pokud špatně, zkuste další kvíz: Zkuste porazit Kalkulátora v soutěži Na lovu. Zodpovězte správně otázky, ve kterých oblíbený lovec chyboval

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Nenechte se mýlit! Myslíte, že zvládáte vyjmenovaná slova po M? Zkuste se nenachytat

Vyjmenovaná slova po M jsou na základce pro mnohé žáky i studenty noční můrou. Ale co kdybychom se na ně podívali z veselejší stránky, prostě je zkusili zaměnit? To by vznikla paseka, a to zejména při písemném projevu. Při ústním by se to možná ztratilo, protože i když slova znamenají něco jiného, mnohá znějí stejně. Vyzkoušejte si, jak jste na tom se znalostí vyjmenovaných slov po M. Připravili jsme pro vás 13 otázek, v nichž je mnoho chytáků.
svetzeny.cz
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPALTNÉ ELLE DECORATION + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit