Přejít k hlavnímu obsahu

Žárlivost do vztahu patří: Ale pozor, všechno má své meze

Žárlivost funguje jako důkaz zdravého vztahu, ovšem nic se nemá přehánět. Jak odhadnout správnou míru a kdy už tak trochu konkurujete Othellovi?

Představte si takovou klasickou situaci. Sedíte doma. Sama. Už asi tři hodiny hypnotizujete telefon a doufáte, že konečně zazvoní. On dělá přesčas. Má toho v poslední době hodně. Je unavený a vyčerpaný. Milujete ho a jste přesvědčená, že totéž cítí on k vám. Je tady však háček, a tím je jedno blonďaté, dlouhonohé stvoření, které s ním tráví v kanceláři stále více času. Přemýšlíte nad tím, jak spolu vtipkují, jak se nad podpisem každé faktury stále více sbližují, letmo se dotýkají… a samozřejmě dojdete k jedinému možnému závěru. Podvádí vás. Budete mu muset prohledat věci, projet zprávy na telefonu a možná ho přesvědčit, aby změnil práci, stejně na ni v poslední době jen nadává… Právě se do vás zakousl zelenooký netvor, jak Shakespeare kdysi nazval žárlivost, a sžírá vás sousto po soustu. 

Pomoc, kolotoč!

Pokud se jednou ocitnete v kolotoči žárlivosti, je težké z něho vystoupit. Kromě jednosměrného lístku k duševní nestabilitě si totiž kupujete i hádky, neustálé narušování partnerova soukromí a ztrátu důvěry. V takové situaci není snadné zachovat si chladnou hlavu a uvažovat racionálně. Tato emoce je totiž často tak silná, že zamlží mysl, zdravý rozum se sbalí a zmizí neznámo kam. Faktem je, že jde o pocit natolik intenzivní, že třetina párů, které se obrátí pro pomoc na manželskou poradnu, jsou tam právě z tohoto důvodu.

Kdo za to může?

Jenže jak se vymanit ze spirály této zničující emoce? V tomto případě problém začíná i končí jen a jen u vás, u zbytečného srovnávání. Srovnávání sebe s ostatními. Na světe žije sedm miliard lidí a vždy se najde někdo, kdo bude v něčem lepší než vy. Možná bude mít krásnější vlasy, ideálnější míry, bude zábavnější nebo srdečnější než vy anebo se jen ocitne v pravý okamžik na správném místě… Ale vy byste se měla naučit znát svou cenu. Zdravé sebevědomí je klíčem ke spokojenosti ve vztahu. Vy nejste jen „hezký obličej“, ten může mít vaše sousedka krásnější. Vy jste mocninou různých vlastností, které z vás dělají jedinečnou osobnost. Tak jedinečnou, že se do ní někdo jiný zamiloval. Pokud si tuto skutečnost uvědomíte, začnete se dívat na věci úplně z jiného úhlu. 

Vraťme se na chvíli k příběhu z úvodu. Jestliže se změní to, jak na věci nahlížíte, změní se i scénář situace. Možná když nebudete propadat sebetrýznění, zvednete telefon a jako sebejistá žena ve vztahu svému protějšku sama zavoláte, dozvíte se, že ho mrzí, že s vámi není. Snad i zalituje večera s otravnou asistentkou a řekne vám, že už se na vás těší. 

Ku prospěchu věci?

Jakkoliv je chorobná žárlivost špatná a je považována spíše za zabijáka vztahu, lehká nejistota nemusí být občas na škodu. Krása vztahů leží v tom, že jsou nepředvídatelné. Jistota je krásná, ale může být dlouhodobě až nudná a občas je třeba vykřesat nějakou tu pikantní jiskru. Nic totiž nemusí trvat věčně a to je třeba si uvědomit. Jemná a milá žárlivost může znamenat pověstné „probuzení se zpět do reality“ a utvrzení vašeho partnera v tom, že vám na něm záleží.