Přejít k hlavnímu obsahu

Alchymie lásky 3: Spolu navěky

Máme za sebou zamilovanost a pocit nebetyčné vzájemné lásky, tak už nám nezbývá než se přesunout do fáze, kdy se musíme navzájem také podržet a tolerovat.

V opojení: oxytocinu

Tento hormon je svým způsobem naším průvodcem už od prvního nadechnutí. Bez něj bychom se nenarodili ani by nás maminka nenakojila. Necítili bychom potěchu při mazlení s rodiči ani při milování s partnerem. Oxytocin bývá označován jako hormon mateřství a věrnosti. Při orgasmu působí na muže i ženy a prohlubuje jejich prožitek. Vyvolává pocity uvolnění, uspokojení, důvěry a náklonnosti.

Zajímavý experiment provedli v této souvislosti američtí vědci. Vytipovali si dva druhy hrabošů. Druh, který žil v prériích, měl přirozeně vyšší hladinu oxytocinu v organismu a vynikal věrností i jako starostlivý rodič. Jejich příbuzný obývající horské oblasti hormon věrnosti postrádal. Střídal samice jak na běžícím páse a o vzorném rodičovství u něj nemohla být ani řeč. Jakmile mu ale vědci dodali oxytocin, přestal běhat po doupátkách a stal se z něj rodinný typ. Škoda jen, že podobný princip nelze uplatnit u záletných manželů. Efekt věrnosti by vědci asi zaručili, ale nikde není psáno, že by muž svou oddanost namířil ke své právoplatné choti.

A na závěr rada: Kdo si chce oxytocin hýčkat, měl by pamatovat, že jeho kouzelné účinky prý snižuje špatná životospráva. Bílá mouka, cukr a alkohol jsou prý jeho zhouba. Chuťovými požitky byste se mohli připravit o zážitky mnohem intenzivnější… Láska skutečně prochází žaludkem.

Foto: Depositphotos (1)