Přejít k hlavnímu obsahu

Co si vzít s sebou na pláž? Tipy, které oceníte

Info ikona
Co si vzít na pláž

Příprava na dovolenou u moře vyžaduje pečlivé plánování a promyšlený balicí seznam. Pokud si chcete užít bezvadnou plážovou dovolenou bez zbytečného stresu, je nezbytné mít po ruce všechny věci. V článku vám představíme vše, co byste si měli zabalit, abyste vychutnali slunce, písek a moře v maximálním pohodlí.

5 základních věcí, které budete potřebovat na pláž

Začněme s tím nejdůležitějším a s potřebami, na které byste neměli zapomenout, ať už se chystáte kamkoliv. Přibalte si s sebou:

1. Opalovací krém s vysokým ochranným faktorem

Chránit svou pokožku před účinky slunečního záření je zcela nezbytné. Zvolte kvalitní opalovací krém s vysokým UV filtrem, který vám poskytne spolehlivou ochranu po celou dobu pobytu na pláži. Pro děti je vhodné používat přípravky s maximálním ochranným faktorem, jelikož jejich jemná pokožka je obzvláště citlivá na spálení.

2. Sluneční brýle s kvalitním UV filtrem

Stejně jako vaše pokožka, i vaše oči potřebují ochranu před slunečním zářením. Investujte do kvalitních slunečních brýlí s UV filtrem stupně 3 nebo 4, které vám zajistí pohodlí a zároveň ochrání váš zrak před škodlivými paprsky.

3. Plážová taška s voděodolným povrchem

Prostorná a odolná plážová taška je nezbytná pro snadné přenášení všech potřebných věcí. Vybírejte tu s pevnými uchy, přihrádkami a voděodolným vnějším povrchem, který udrží vaše věci v suchu.

4. Plážové osušky a podložky

V některých resortech a hotelech plážovou osušku dostanete v rámci ubytování, nebo za malý poplatek. Avšak pokud jedete na dovolenou na vlastní pěst, nezapomeňte si přibalit plážovou osusušku, která vám poskytne pohodlí při opalování. V případě, že v místě, kde se budete chtít opalovat není písek, ale oblázky, doporučujeme si s sebou vzít polstrovanou plážovou podložku.

5. Plážová obuv a obuv do vody

Chůze naboso po písku může být nepříjemná a v některých případech i nebezpečná. Stejně tak ve vodě, kde můžete šlápnout na mořského ježka, nebo se poranit o mořské korály. Proto si nezapomeňte přibalit pohodlnou plážovou obuv, jako jsou žabky, pantofle nebo sandály a obuv do vody, které vám umožní bezpečný pohyb.

TIP: Jak si efektivně zabalit na dovolenou a na co nezapomenout? Čtěte zde.

Oblečení a doplňky na pláž

Kromě základních potřeb byste měli zvážit i vhodné oblečení a doplňky, které vám zajistí pohodlí a styl během pobytu na pláži.

Plavky a lehké plážové oblečení

Samozřejmostí jsou pohodlné plavky, které vám umožní naplno si užít vodní radovánky. Kromě toho se hodí mít po ruce i lehké plážové oblečení, jako jsou šaty, kraťasy nebo tílka z prodyšných materiálů, které vám poskytnou ochranu před sluncem.

Info ikona
Co si vzít na pláž

Klobouk se širokou krempou či jinou pokrývku hlavy

Chraňte svou hlavu před slunečními paprsky stylově s kloboukem se širokou krempou. Tato praktická pokrývka hlavy vám zajistí stín a ochrání vás před úpalem. Pokud nejste zastánkyně klobouků, sbalte si na dovolenou kšiltovku, šátek či jinou pokrývku hlavy, aby vaši hlavu chránila před sluncem.

Čím se zabavit na pláži?

Abyste si dovolenou na pláži skutečně užili, nezapomeňte si přibalit i nějaké zábavné aktivity a elektroniku. Jednou z nejlepších voleb pro plážovou zábavu jsou audioknihy. Jejich hlavní výhoda je, že nezabírají místo v zavazadle a můžete si jich vést na dovolenou hned několik, abyste si zpříjemnili slunění na pláži poslechem svých oblíbených titulů. Stačí si vzít sluchátka a můžete se ponořit do jedinečných příběhů.

Pro ty, kteří dávají přednost hudbě, či dovolenou budete trávit ve větším počtu, skvělým společníkem je přenosný reproduktor, který se postará o zábavu. Vyberte si však typ reproduktoru, který snese vlhkost a odolá i písku z pláže.

Na pláži určitě využijete plážový míč či frisbee. Trochu pohybu neuškodí, protože celý den ležet na lehátku je pro tělo dost náročné. Jede k moři autem? Vezměte sobě či dětem vodní křeslo a lehátko, na kterém budete moci relaxovat i blbnout v mořských vlnách.

Praktické věci na pláž

Zdravotní potřeby

Na pláži není jen místo pro opalování a koupání, ale i prostředí, kde se můžete snadno setkat s drobnými úrazy nebo zdravotními obtížemi. Proto je velmi vhodné mít u sebe zdravotnické potřeby. Sluneční paprsky, horký písek, ostré mušle či korály nebo dokonce medúzy – to vše může způsobit popáleniny, řezné rány nebo alergické reakce. Základní zdravotnická sada, obsahující dezinfekci, obvazy, náplasti, antihistaminika či krém na popáleniny, vám může pomoci rychle a efektivně řešit tyto situace přímo na místě. Mít při ruce takovéto vybavení znamená nejen možnost poskytnout první pomoc sobě, ale i ostatním.

Vlhčené ubrousky

Vlhčené ubrousky jsou na pláži neocenitelným pomocníkem, který zvyšuje pohodlí a hygienu během pobytu u vody. S jejich pomocí snadno a rychle odstraníte písek, slanou vodu nebo zbytky opalovacího krému z kůže, což je zejména u malých dětí či po konzumaci jídla velmi praktické. Kromě toho jsou vlhčené ubrousky ideální pro rychlou dezinfekci rukou před jídlem nebo po návštěvě plážových toalet, kde nemusí být dostupná voda. Některé ubrousky obsahují také aloe vera nebo jiné zklidňující látky, které mohou pomoci mírnit podráždění kůže způsobené sluncem.

Jídlo vhodné na pláž

Mít u sebe na pláži vlastní občerstvení je nejen praktické, ale často i ekonomičtější a zdravější než kupování jídla na místě. Výběr správných potravin, které odolají horku a nevyžadují chlazení, je však důležité. Také myslete na to, jaké si můžete vzít potraviny do letadla, aby vám je na letišti nevyhodili. V případě, že jedete na dovolenou autem, tento problém řešit nemusíte. Ať už volíte jakoukoliv dopravu, ideální jsou potraviny, které se neroztečou a nezkazí se v teplém počasí.

Dobrou volbou jsou například ořechy, sušené ovoce, tyčinky nebo proteiny, které jsou výživné a zasycující. Dále jsou praktické tvrdé sýry, které vydrží teploty lépe než měkké sýry, a pevné druhy ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky. Důležité je také balení, které by mělo být pevné a uzavíratelné, aby potraviny zůstaly čerstvé a chráněné před pískem.