Přejít k hlavnímu obsahu

Nemocenská: Jak funguje u nás a ve světě?

Skolila vás nemoc a nemůžete jít do práce? Máte nárok na nemocenské dávky. Jak fungují a jak se liší u nás a ve světě se dozvíte v tomto článku.

Nemocenská je dávkou, která se vyplácí z nemocenského pojištění. Pokud tedy platíte sociální odvody, máte účast na nemocenském pojištění jistou a v pracovní neschopnosti nezůstanete bez příjmu. Kolik v případě pracovní neschopnosti dostanete, si snadno spočítáte v kalkulačce nemocenské.

Jak funguje nemocenská?

Abyste měli nárok na výplatu nemocenské, musíte splnit tyto podmínky:

  • Účast na nemocenském pojištění
  • Uznání dočasné neschopnosti práce lékařem

Od 1.7.2019 byla zrušena tzv. karenční doba a dávky tak od zaměstnavatele dostanete vyplaceny již od 1. dne pracovní neschopnosti. Vyplácet vám ji bude 14 dní, od 15. dne už ji případně budete dostávat od státu.

Kolik v pracovní neschopnosti dostanete?

Výpočet nemocenské od zaměstnavatele je stanoven jako 60 % z vyměřovacího základu. Ten se počítá z hrubé mzdy očištěné o tzv. redukční hranice. Pro přesnou částku je nejlepší využít kalkulačku nemocenské.

Nemocenská za hranicemi

Nemocenské dávky nefungují jen u nás, ale i v dalších státech. Na Slovensku se nemocenská vyplácí zaměstnancům v prvních 10 dnech jako náhrada příjmu, a to ve dvou částech od 1. do 3. dne jako 25 % z denního vyměřovacího základu a od 4. do 10. dne jako 55 % z denního vyměřovacího základu. V Německu vám bude zaměstnavatel vyplácet nemocenskou ve výši 70 % hrubého příjmu, nejvíce ale 90 % čistého příjmu. Maximální výše je v roce 2019 stanovena na 106 eur za den.

Velká Británie vám bude nemocenskou vyplácet, pokud budete nemocní nejméně 4 dny, včetně víkendu nebo svátků. Celkově vám bude zaměstnavatel vyplácet dávky po dobu 28 týdnů. Švýcarsko žádné povinné pojištění pro dobu pracovní neschopni kvůli nemoci nemá. Můžete si ho uzavřít dobrovolně. Zaměstnavatel vám ale bude vyplácet mzdu i v prvních 3 týdnech nemoci. Pokud budete pojištěni, bude vám vyplácena denní dávka a zaměstnavatel musí hradit alespoň polovinu pojistného.

Nemocenská spadá v USA pod zákon FMLA (The Family and Medical Act). Díky tomuto zákonu máte pouze možnost držení pracovního místa po dobu 12 týdnů neplaceného volna. Placenou nemocenskou americké zákony neznají, a tak si budete muset vyčerpat své dny dovolené. Některé firmy mají ale placenou nemocenskou jako benefit.