Přejít k hlavnímu obsahu

Štěstí na dosah 2: Jak ovládat brzdy štěstí

Existují okolnosti, které v člověku schopnost prožívat štěstí blokují jako brzdy plynulou jízdu vozu. Těm je třeba se bránit – naučte se to!

* Nepříjemnosti

Už to, že cestou do práce zmoknete, vám na náladě nepřidá. A když vám pak ještě vynadá šéf, dítě vám zatelefonuje, že dostalo poznámku, a při obědě se pokecáte polévkou, zrovna nejšťastněji se asi cítit nebudete.

Rada: Najděte si pár minut, pohodlně se usaďte, přestaňte vnímat svět kolem a pomalu si (v duchu či nahlas – podle možností) všechny ty drobné lapálie odříkejte jednu po druhé. A u každé vždy dodejte: O.k.! To neznamená, že se vám snad daná událost líbí nebo že s ní souhlasíte, ale že ji prostě akceptujete. Že jste ji přijali a stala se součástí vašeho života. Můžete přidat i oblíbené (a dosti fungující!) lidové rčení: Když nejde o život, jde o…

* Obavy

Je prokázáno, že převážná většina problémů, z nichž má člověk strach, nikdy nenastane. Tudíž si strachem z nich kalíte štěstí úplně zbytečně. Některé (je jich opravdu mizivé procento) sice vskutku nastanou, ale tím, že jste se jich báli předem, jim stejně nezabráníte. Tudíž i v tom případě si jimi pocit štěstí kazíte zbytečně.

Rada: Opět si najděte chviličku klidu na jednoduchou meditaci. Spočívá v tom, že se budete ze všech sil snažit soustředit na to, co je právě teď, na nic jiného (psychologové hovoří o „bezpečí přítomného okamžiku“, neboť v aktuální přítomnosti skutečně bezpeční jste). Zapuďte myšlenky na minulost i na budoucnost, zažeňte vůbec všechny myšlenky, kromě jediné: Teď se mi nic neděje a je mi dobře.

* Rozmrzelost

Někdy se nesprávně zaměňuje s depresí, což je nemoc, zatímco rozladěnost, lítost, stesk či nenálada žádnou chorobou nejsou. I ty však brání prožívání štěstí a v určitých méně příznivých obdobích třeba i dost, dost dlouho.

MFknihaRada: Po dobu týdne až dvou si každé ráno a každý večer zapište (nejlépe do diáře, abyste měli přehled) čtyři věci, které vám udělaly či dělají radost a za něž jste osudu vděční. Mohou to být velmi významné záležitosti („mám dvě zdravé děti“, „vyšetření na mamografii dopadlo dobře“ apod.) i úplné prkotiny („rozkvetl mi vánoční kaktus“, „partner mi pochválil účes“ aj.). Nevynechávejte a neopakujte se! Pokud by se po 14 dnech vaše chmury nerozptýlily, mohlo by jít o vážnější problém a je namístě zvážit návštěvu psychologa.   

Náš tip: Knížka zkušené psychoterapeutky Sussane Marx 15 nejlepších metod, jak pomoci sám sobě (Grada) představuje nejúčinnější metody z východní i západní tradice. To pravé si v ní najde skutečně každý a pomáhá to! Navíc jde o metody jednoduché, konkrétně a srozumitelně popsané, snadno zvládnutelné.

Foto: Depositphotos (1), Grada (1)