Přejít k hlavnímu obsahu

Opravdová kámoška: Jak si ji udržet a jak ji poznat

Kamarádky vás možná znají lépe než kdokoli jiný. Sdílíte s nimi radosti i starosti. Udržet si skutečně přátelství však není tak snadné. Připomeňte si čas od času pár důležitých zásad.

* Udělejte si čas! I když nevíte, kam dřív skočit, snažte se vyšetřit si chvilku pro své blízké přátele. Někdy stačí třeba jen zavolat nebo napsat, aby viděli, že jste stále nablízku.

* Naslouchejte! Ať už se potřebuje kamarádka pochlubit novou kabelkou, nebo s vámi probrat nějaké nepříjemné životní trable, vnímejte ji a zajímejte se o to, co říká. 

* Chvalte a povzbuzujte! Vždycky se najde nějaká maličkost, kterou můžete vyzdvihnout a kladně ohodnotit. Chvála je příjemná, tak proč nepotěšit někoho, kdo je vám blízký.  

* Nežárlete! Vaši přátelé mají právo bavit se, s kým chtějí. Nejsou povinni skládat vám účty z toho, co dělají a s kým tráví svůj čas.  

* Nedrbejte! Pokud vám kamarádka svěří něco důvěrného, v žádném případě to nepouštějte dál. Důvěru totiž ztratíte jedna dvě, ale získat ji zpátky, to už bývá složité.

* Buďte upřímná! Přišla vaše přítelkyně v účesu, který se vám zrovna dvakrát nelíbí? Pak raději taktně mlčte. Nerozplývejte se nad tím, jak jí to sluší, když si to skutečně nemyslíte. Zeptá-li se vás na váš názor, řekněte diplomaticky pravdu.

* Usmívejte se! Pokaždé nejsme pozitivně naladěni a někdy nám do smíchu vůbec není. Pak nemá cenu se přetvařovat. Vaše přátele však spolehlivě otráví, když si budete pokaždé jenom ukřivděně stěžovat a kňourat nad krutým osudem.

Poznávací znamení vaší „NEJ“ přítelkyně:

* Donekonečna s vámi probírá to, co vám nedá spát.

* Už po hlase v telefonu pozná, že nejste v pohodě, a zeptá se, jestli má přijít.

* Ví, jak vypadáte, když se smějete, brečíte nebo zuříte.

* Vzpomíná s vámi na to, co jste spolu prožily, a plánuje, co budete dělat třeba za třicet let.

* Dokáže vám říct pravdu do očí, i když je to někdy nepříjemné.

* Zavolá vám, a nic po vás nechce. Jen ji zajímá, jak se máte.

Foto: Depositphotos (1)