Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhovor: O Vánocích myslím na druhé

Zpěvačka Ilona Csáková (43) prožívá intenzivní období: je šťastnou maminkou, nezapomíná na své posluchače a naplno se věnuje i dobročinnosti.

Její nezlomnou energii můžeme obdivovat už více než čtvrt století. Po legendární skupině Laura a její tygři následovala velmi úspěšná sólová kariéra, stříbrné pozice v anketě Český slavík a role v prestižních muzikálech. Ilona Csáková zkrátka patří mezi stálice českého hudebního nebe a vše nasvědčuje tomu, že se svého místa nehodlá jen tak vzdát. Její nejbližší jsou ale pro ni stále na prvním místě, a proto se naše povídání přirozeně hned na začátku stočilo k blížícím se rodinným svátkům.

Čím podle vás voní Vánoce?

Rozhodně po cukroví a jehličí.

Jak budete trávit letošní svátky? Budou pro vás něčím výjimečné?

Svátky budu trávit v rodinném kruhu. Pro mě nejsou výjimečné jen samotné Vánoce, ale i celý advent. Je to čas, kdy máme myslet na druhé a otevřít svá srdce a pomoci těm, kteří to potřebují. Pro mě jsou to dvě oblasti, přesněji projekty, v nichž se osobně angažuji a mají pro mě velký význam. Jedním z nich je projekt Spokojené děti, který založila má kamarádka Aneta Stolzová na podporu rodin handicapovaných dětí. Druhým je pomoc Armádě spásy, konkrétně matkám s dětmi v tísni. V charitativní činnosti spatřuju naplnění a smysl.

Maminkou jste se stala na prahu čtyřicítky. Jakou v tom vidíte výhodu?

Nepřemýšlím o tom. Každá myšlenka na toto téma by byla pouhou spekulací. Zkrátka si to užívám.

Jak přijal Daniel (4) malého brášku?

Úžasně. Sice nemá rád, když mu Dominik (1) ožužlává hračky, i občas hlásí, že ho hodí do koše, ale taky ho umí pohladit a dát mu pusinku. A to mi vždycky zaplesá srdíčko.

A jak jste si vy zvykla na dvojnásobné mateřství?

Vždycky jsem si přála dvě děti. A teď navíc díky projektu Spokojené děti, jehož jsem patronkou, si uvědomuju, že mít zdravé děti je jedno z největších štěstí v životě. A já ho díky svým synům mám.

Dokážete se odreagovat od domácího kolotoče?

Musím... Cvičím pilates, občas hraju tenis a někdy si zajdu jen na sklenku s kamarádkami na takový ten klasický drb.

Kdysi jste se zajímala o ezoteriku. Proč jste se po narození prvního syna těmto věcem přestala věnovat?

Ano, ezoterika byla mým intenzivním koníčkem. Jezdila jsem na různé semináře i čarodějnické slety s Marcelou Košanovou nebo jsem absolvovala tři stupně reiki, učila se su-jok (druh alternativní medicíny). Ale každé hobby stojí hodně času. Myslím si, že s malými dětmi se to moc aktivně provozovat nedá, to ale neznamená, že jsem ezoteriku pověsila úplně na hřebík.

Čím si vysvětlujete, že se v současné době zase zvyšuje zájem o věci mezi nebem a zemí?

Podle mého je to dobou. Lidi potřebují v něco věřit, když selhávají společenské mechanismy, zákon, právo, ale i sociální jistoty. Dříve byli lidé mnohem víc věřící a vnitřní nepokoje, nemoci, neúspěch, kletby řešili s Bohem. Dnes je řešíte s psychologem nebo jdete ke kartářce.

Souhlasíte s tím, že se s mateřstvím vytrácí pracovní ctižádost?

Hormony jsou mršky a příroda to uměla dobře zařídit, když vám automaticky a pudově nařizuje: „Starej se, měj péči, měj obavy, spi na psí kůži, a když odcházíš od miminka, mysli na ně každou vteřinu.“ Je to tak určitě správné, ale všeho do času. Žena po čase zjistí, že se musí začít věnovat sama sobě nebo své profesi, což je taky přirozené a pochopitelné. Pro jistou relaxaci i pocit uspokojení.

Zasteskne se vám někdy po práci?

Nestýská se mi, protože stále vystupuju na různých akcích i koncertuju. Pracuju na novém cédéčku a v říjnu mi vyšla reedice mých největších hitů pod názvem Noc kouzelná s jednou úplně novou písní Klíč k zázraku. Hudbu jsem složila já, otextoval ji Jan Budař právě pro charitativní projekt Spokojené děti a doufám, že rodinám handicapovaných dětí přinese aspoň malou naději, kterou denně velmi potřebují.

Co byste své kariéře rozhodně nechtěla obětovat?

Děti, rodinu a zdraví.

Kde se vidíte profesně za deset let?

Stále na pódiu. Plná inspirace a elánu.

Foto: Lenka Hatašová (1)