Přejít k hlavnímu obsahu

Klub 27: Talent na maléry

Smrt stojí na konci každé životní cesty. Někteří se po ní ale rozběhnou tak rychle, že jim dojdou síly už v době, kdy jiní teprve začínají naplno žít.

V sobotu 23. července 2011 v 15.54 je do domu na Camdenském náměstí v severním Londýně přivolána záchranná služba. Na místě nachází tělo mrtvé dívky. Za chvíli je toho plné město, špatné zprávy se šíří rychle: Amy Winehouse, další členka mytického až děsivého Klubu 27.

ZA ČLENSTVÍ SE PLATÍ ŽIVOTEM

Výstřední britská zpěvačka, která proslula nejen zastřeným soulovým hlasem, ale hlavně aférami, v nichž hrály roli drogy, alkohol a léky na deprese, znovu vzkřísila přízrak starý čtyři desítky let. Přízrak Klubu 27. Vstupenkou do něj byl bouřlivý životní styl a číslo 27 v úmrtním listu. Zakládající členové: Brian Jones z Rolling Stones, Jim Morrison, Jimi
Hendrix, Janis Joplin. Všichni zemřeli během dvou let, v sedmadvaceti. Proč právě 27? Je to doba, kdy si tělo po letech bouřlivého rockového života poprvé řekne dost? Členové klubu měli jedno společné – jako vábničky na múzy používali drogy a alkohol. A zápisy z pitevních zpráv tomu odpovídají: utopení v bazénu, předávkování, zadušení zvratky, otrava alkoholem, pád z pódia... Často jsou okolnosti smrti tak bizarní, že se kolem nich vynořuje i řada spekulací. Byly to náhody? Kurt Cobain, také sedmadvacetiletý, spáchal v roce 1994 sebevraždu. A ti ostatní?

ŽIJÍ RYCHLE, UMÍRAJÍ BRZY

Nad fenoménem, který se víc než cokoli jiného zdá být jen prostým ctěním přírodních zákonů, bádali i vědci. Zjistili, že první etapa slávy, pět let po úspěchu, který vynese nové star na jejich hvězdné dráhy, je nejnebezpečnějších. Pak riziko klesá, ale i po čtvrt století kariéry v showbyznysu je větší ohrožení slavných oproti zbytku populace prokázané. Rockové hvězdy zkrátka žijí rychle a umírají brzo. Oproti jejich vrstevníkům je u nich 2x–3x větší pravděpodobnost, že zemřou předčasně. Ale ani ti, co osudovou sedmadvacítku přežijí, nemají vyhráno. Tlak „tam nahoře“ je velký, stres, strach z pádu do zapomnění, a „první pomoc“ je tak dostupná, tak blízko. Kromě drog a alkoholu třeba i tišicí léky. Co všechno ještě mohli dokázat! O tom, že rodičům zmizely ze života děti a dětem se ztratili rodiče, už se mluví méně. A konstatování, že Bůh nejvíc miluje ty, kteří umírají mladí, je slabou útěchou.

Foto: www.facebook.com/Amy Winehouse Forever In My Heart

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: