Přejít k hlavnímu obsahu

Fair trade, BIO a česká zelenina: Proč začít nakupovat jinak?

Asi každému z nás občas prolétne hlavou, že oproti jiným si žijeme v blahobytu. Nebo že třídění odpadu je sice pěkné, ale chtělo by to pro přírodu udělat ještě něco.

Řešení je jednoduché, zkuste nakupovat zodpovědně! Nejde jen o to, kolik potravin nakoupíte, abyste je opravdu doma zkonzumovali a zbytečně nevyhazovali. I při běžném rodinném nákupu totiž můžete udělat malá, ale o to důležitější gesta. 

Hledejte fair trade

Napadlo vás někdy při pojídání vaší oblíbené čokolády, odkud kakao v ní pochází? A jak žijí lidé, kteří ho pěstují a sklízí? To bývá často zahaleno tajemstvím s nepříjemným pocitem, že na pěstování kakaových bobů se v Africe často musejí podílet i děti. Češi patří mezi velké jedlíky čokolády. Každý z nás jí ročně spořádá šest kilo. Ale konzumací svojí oblíbené tabulky dokonce můžete přispět dobrou věc! VStačí si vybírat výrobky, které byly vyrobeny v rámci fair trade – spravedlivého obchodu. Při jejich výrobě dostávají pěstitelé spravedlivě  zaplaceno, děti mohou chodit do školy a při produkci nedochází k nevratnému poškozování životního prostředí. Fair trade čokoládu nabízí třeba Kaufland pod značkou Gepa, ale určitě ji najdete i u jiných prodejců.

Zkuste BIO potraviny

Označení BIO není jen prázdné slovo a módní záležitost. Nápis BIO mohou nést pouze produkty ekologického zemědělství. „V praxi to znamená, že při produkci biopotravin se nepoužívají mimo jiné pesticidy, průmyslová hnojiva a antibiotika. Při zpracovávání bioproduktů je také zakázáno používat například umělá barviva, sladi dla, konzervační látky nebo syntetické chuťové přísady,“ vysvětluje Jiří Mikyska, odborník na výživu ze společnosti Hamé. Biopotraviny jsou kvalitnější a mají vysokou nutriční hodnotu. Tím, že neobsahují chemické přísady, jsou pro lidské tělo zdravější. Rozdíl můžete posoudit sama třeba se sortimentem pod hlavičkou Naše bio, který je k dostání v řetězcích Billa.

Jak na zeleninu?

Že bychom ji měli jíst, ví asi každý z nás. Jak ale poznat zeleninu, která by nám opravdu chutnala? Nevýrazný květák z  Polska, rajčata z  Rumunska, která ani nevoní… Pokud nemáte vlastní zahrádku a farmářské trhy z  ruky, podívejte se v  obchodě po české zelenině z integrované produkce. Nenechte se odradit složitým označením. Skrývá se za ním totiž jen česká zelenina vysoké kvality, při jejímž pěstování se používá až o 30 procent méně hnojiv i postřiků. To zaručuje právě lepší kvalitu, ale i výraznější chuť a vůni. Nemluvě o přínosu pro životní prostředí – omezení chemické ochrany při pěstování i snížení kamionové dopravy nutné pro zeleninu z dovozu. V  obchodech zeleninu z  integrované produkce poznáte snadno podle loga a k  dostání je třeba v prodejnách Penny Marketu. Kromě toho, že podpoříte naše pěstitele, také uděláte o trošku více pro své zdraví.