Přejít k hlavnímu obsahu

Vývoj dítěte do 6 měsíců: Jaké hračky a pomůcky jsou nejvhodnější?

Málokterý tvor na zemi je tak vnímavý jako malé miminko. S nadšením a chutí objevuje svět kolem sebe, a to již v prvních měsících svého života. Správný vývoj dítka můžete podpořit i vy, a to správnými hračkami a pomůckami. Jaké to jsou?

Novorozenec a jeho vývoj

Výbava pro miminko, hračky a oblečení, to vše jste si před porodem jistě připravila.

Něco jste si nakoupila, jiné drobnosti jste dostala od příbuzných a přátel. Jaké vybavení ale budete potřebovat hned na začátku? Kromě klasických pomůcek pořiďte také různé hračky pro podporu motorického vývoje. Novorozenec nejprve prochází poporodní adaptací. Zpočátku vidí pouze na vzdálenost cca 30 centimetrů a navíc vzhůru nohama, takže s prvními hračkami nemusíte chvátat. Zatím vsaďte například na hrací deku, ty se vyrábějí z měkkých látek s polstrováním a k dostání jsou v různých tvarech i barevných provedeních.

TIP: Pokud chcete přispět ke snadnějšímu usínání svého drobečka, zkuste mu do postýlky pořídit hebké plyšové zvířátko. Zároveň můžete nad postýlku umístit pohyblivý kolotoč, který po zapnutí hraje různé uklidňující melodie. Kolotoč si získá pozornost snad každého miminka, rozvíjí jeho smysly a je vhodný pro děti do cca 5 měsíců.

Vývoj do 3 měsíců

Druhý měsíc, podobně jako ten první, tráví miminko většinu času v lehu na zádech. Proto mu kromě kolotoče udělají radost i jiné závěsné hračky, které zavěste tak, aby na ně dosáhlo.

Pokud vám uspávání i přes veškerou snahu nedá spát, vyzkoušejte noční světýlka a projektory, které nad postýlkou vytvoří uklidňující atmosféru. Některé typy projektorů dokonce přehrávají zvuky přírody či relaxační melodie. Skvělou volbou jsou také chrastítka, ta pomohou dítko zabavit před usnutím a zároveň podporují rozvoj zraku a sluchu.

Třetí měsíc se rovněž nese v duchu hovění si na zádech, tentokrát ale zkuste dítěti pořídit deku s hrazdičkou. Na hrazdu lze zavěsit hned několik různých hraček, které kojenec může pozorovat, ale také na nich cvičit úchop. Hrací deka je skvělou pomůckou pro rozvoj všech smyslů. Její součástí jsou například šustící textilie, pískací hračky nebo třeba zabudované zrcátko. Postupně také můžete miminko pokládat na bříško a nabízet mu různé hračky. Skvělou pomůckou jsou také přenosná lehátka.

Vývoj kojence od 3 do 6 měsíců

Se třetím měsícem přichází období, kdy se malý kojenec pokouší převalit na bříško. Zároveň začíná přesouvat pozornost ke svým ručičkám, strká si je do pusinky a hraje si s nimi. Tříměsíční človíček už dokáže pevně uchopit hračku, a tak si oblíbí chrastítko, různé hračky se zvukem nebo šustící hračky. Všechny tyto pomůcky rozvíjejí dětský sluch a hravě mimčo na chvilku zabaví.

Poslední dobou jsou rovněž v kurzu černobílé knížky pro miminka. Ty můžete začít využívat už od druhého týdne, ale slouží také jako skvělá pomůcka pro cvičení polohy pasení koníčků. Knížku stačí položit před miminko, které leží na bříšku, černobílé obrázky upoutají jeho pozornost a posiluje se jak zraková funkce, tak i držení hlavičky.

S pátým měsícem pak přicházejí na řadu kousátka, jelikož se děťátku prořezávají první zoubky. Existují například různé chladivé pomůcky, které po vytažení z ledničky dítku uleví od bolestivých a svědivých dásní.

Co umí půlroční miminko

Ještě nedávno váš malý drobeček jen ležel na zádech a o půl roku později už umí tolik věcí. Samo se přetočí ze zad na bříško, udrží hlavičku a natahuje se pro hračky. Mějte však na paměti, že každé dítě se vyvíjí svým vlastním tempem, proto neklesejte na mysli, pokud to vaše neumí vše hned.

Pro podporu rozvoje jemné i hrubé motoriky dítku nabídněte barevné hračky, leporela nebo třeba knížky se zvuky zvířat. Skvělými pomocníky jsou také pěnové kostky, které umístěte oblíbenou hrací deku.