Móda: Kabáty, které vypadají dražší, než jsou. Vsaďte na správné barvy a střihy
svetzeny.cz
Jedlá soda je domácí zázrak, ovšem existuje pětice věcí, které byste raději měli čistit jinak. Podívejte se, zda neděláte zásadní chyby při používání jedlé sody, která se těší čím dál větší oblibě. Nejen, že je extrémně účinná, ale také levná.
K úklidu nepotřebujete nutně drahé čisticí prostředky, jak nás učily naše babičky a maminky, koneckonců i marketing byl takto nastaven. Minimálně stejně účinné je použití domácích prostředků. Člověk by však měl vědět, jak je používat, v jakém dávkování a na co. Protože některé věci při nesprávném použití nadělají více škody než užitku. To samé platí s jedlou sodou. Prosím, nečistěte těchto pět věcí pomocí oblíbeného domácího zázraku.
Jedlá soda je abrazivní, takže dobře působí proti skvrnám. Domácí prostředek byste však neměli používat k čištění hladkého povrchu, jako je sklo. Sklo může být potom poškrábané a "mléčné". Místo toho je lepší použít konvenční čistič skla.
Jedlá soda má také negativní vliv na dřevo: může napadnout těsnění a ochrannou vrstvu dřeva. Místo toho použijte k čištění dřevěných povrchů nebo dřevěného nábytku směs vody a mycího prostředku.
Starožitné stříbrné příbory nebo nádobí by také neměly přijít do kontaktu s jedlou sodou. To by mohlo způsobit rychlejší zmatnění povrchu a ztrátu patiny. Případně je lepší stříbro vyčistit speciálním čisticím prostředkem nebo je předat odborníkovi.
Internetem kolují různé beauty hacky s jedlou sodou. Pleťové masky, peelingy nebo třeba odličovače s jedlou sodou jako tajnou přísadou. Jedlá soda však dokáže napadnout pH pokožky a její přirozenou kyselost. Výsledek: pokožka se vysuší, popraská a začne svědit.
Jedlá soda při čištění zanechává bílý film, který lze na hladkém povrchu snadno setřít. Jakmile však hrubý, popraskaný nebo hluboký povrch otřete jedlou sodou, bude velmi obtížné odstranit bílé zbytky. Týká se to například počítačových klávesnic nebo dálkových ovladačů.