Pařížské kopretiny

Kopretinovec dřevnatý (Argyranthemum frutescens) je díky jásavým květům neodolatelná klasika zejména pro balkony a terasy, ale sluší mu to i na zahradě. Původní druh pochází z Kanárských ostrovů, kde roste ve volné přírodě jako keř dosahující výšky jednoho metru.

Nejoblíbenější je bíložlutý, ale krásné jsou i plnokvěté varianty a odrůdy v nádherných růžových, červených a fialových odstínech. Co do bohatosti kvetení si tyto méně běžné kopretinovce nikterak nezadají s bíložlutou klasikou, takže po nich můžete bez obav sáhnout. Koupíte je v podobě malých hrnkových rostlin, kompaktních keřů nebo stromků na vysokokmínku – díky přirozenému polokulovitému vzrůstu vypadají perfektně v každé velikosti.

Kompaktní hrnkové rostliny vypadají skvěle v truhlících a větších nádobách v kombinaci s dalšími v létě kvetoucími rostlinami. Zvlášť pěkně se malé keříky vyjímají dohromady s převislými balkonovými rostlinami, jako jsou minipetúnie, sporýše nebo drobná hledíkovka.

Kopretinovce rozvinou celou svou nádheru jen na plném slunci. Díky filigránským listům se ovšem velmi dobře hodí i do větrných poloh. Důležitým předpokladem bohatého kvetení je pravidelná zálivka a každotýdenní přihnojování.

Na rozdíl od vytrvalých a jednoletých bylinných kopretin patří kopretinovce ke stálezeleným, ale nemrazuvzdorným keřům. Pokud je tedy chcete přezimovat, koncem srpna je přestaňte hnojit a při poklesu teplot rostliny přesuňte do chladného světlého zimního příbytku s teplotou 5–10 °C.

Odkvetlá květenství kopretinovců bohužel neopadávají sama od sebe. Pravidelné odstraňování odkvetlých úborů není důležité jen z estetického hlediska, ale především proto, aby vzniklo místo pro nová poupata. Pokud rostlinám poskytnete odpovídající stanoviště a péči, kvetou většinou dobře. Pokud by kvetení po první vlně silně polevilo (většinou koncem července/začátkem srpna), můžete celou korunku seříznout o několik centimetrů. Rostliny pak znovu rychle obrazí a vytvoří nová poupata.

Foto: Depositphotos (1)

@svetzeny