Přejít k hlavnímu obsahu

Pařížské kopretiny

Pařížské kopretiny se jim jen říká – správný název těchto malých sluníček zní kopretinovec. Díky svému bohatému kvetení vytvoří na terase či na zahradě veselou letní atmosféru.

Kopretinovec dřevnatý (Argyranthemum frutescens) je díky jásavým květům neodolatelná klasika zejména pro balkony a terasy, ale sluší mu to i na zahradě. Původní druh pochází z Kanárských ostrovů, kde roste ve volné přírodě jako keř dosahující výšky jednoho metru.

Nejoblíbenější je bíložlutý, ale krásné jsou i plnokvěté varianty a odrůdy v nádherných růžových, červených a fialových odstínech. Co do bohatosti kvetení si tyto méně běžné kopretinovce nikterak nezadají s bíložlutou klasikou, takže po nich můžete bez obav sáhnout. Koupíte je v podobě malých hrnkových rostlin, kompaktních keřů nebo stromků na vysokokmínku – díky přirozenému polokulovitému vzrůstu vypadají perfektně v každé velikosti.

Kompaktní hrnkové rostliny vypadají skvěle v truhlících a větších nádobách v kombinaci s dalšími v létě kvetoucími rostlinami. Zvlášť pěkně se malé keříky vyjímají dohromady s převislými balkonovými rostlinami, jako jsou minipetúnie, sporýše nebo drobná hledíkovka.

Kopretinovce rozvinou celou svou nádheru jen na plném slunci. Díky filigránským listům se ovšem velmi dobře hodí i do větrných poloh. Důležitým předpokladem bohatého kvetení je pravidelná zálivka a každotýdenní přihnojování.

Na rozdíl od vytrvalých a jednoletých bylinných kopretin patří kopretinovce ke stálezeleným, ale nemrazuvzdorným keřům. Pokud je tedy chcete přezimovat, koncem srpna je přestaňte hnojit a při poklesu teplot rostliny přesuňte do chladného světlého zimního příbytku s teplotou 5–10 °C.

Odkvetlá květenství kopretinovců bohužel neopadávají sama od sebe. Pravidelné odstraňování odkvetlých úborů není důležité jen z estetického hlediska, ale především proto, aby vzniklo místo pro nová poupata. Pokud rostlinám poskytnete odpovídající stanoviště a péči, kvetou většinou dobře. Pokud by kvetení po první vlně silně polevilo (většinou koncem července/začátkem srpna), můžete celou korunku seříznout o několik centimetrů. Rostliny pak znovu rychle obrazí a vytvoří nová poupata.

Foto: Depositphotos (1)