Přejít k hlavnímu obsahu

Kolik je moc a kolik málo: Jak je to doopravdy s pitným režimem

"Musíte vypít dva a půl litru vody denně, jinak budete dehydratovaní" nebo: "Je léto, takže je potřeba pít každých dvacet minut, abychom neomdleli". Na podobné teze není těžké narazit. Schválně si tipněte, kolik kachen existuje ohledně pitného režimu. Myslíte, že 10? Špatně. Je jich odhadem sedmkrát víc. A proto nikdy není od věci zopakovat si základní fakta.

Pitný režim je problémový i pro samotné odborníky. Ani ti se totiž nedokáží jednohlasně shodnout, co je vlastně správně. Dlouho se za optimum považovalo vypít 2 a půl litru čisté nesycené vody. Dnes už se daleko více zohledňuje, o koho se jedná. Je jasné, že člověk, který třetinu dne manuálně pracuje venku, musí pít více než ten sedící v kanceláři. Výživová poradkyně z Naturhouse věra Burešová radí přijmout 0,3 litru na 10 kilogramů hmotnosti. Žena, která váží 60 kilogramů, by tudíž měla vypít okolo 1,8 litru tekutin. 

Těhotné ženy, sportovci a lidé, kteří přes den podávají zvýšený výkon, by měli k výpočtenému množství přidat ještě půl litru tekutin navíc. To samé platí pro všechny ve velkých vedrech.

Není jedno kdy

Pokud chcete dodržovat pitný režim, je třeba zohlednit i to, kdy pijete. První sklenice tektuin by měla být tělu dopřána do hodiny od probuzení. Ideální je pít průběžně. Když si představíte doporučené množství pohromadě ve džbánu, jeho dvě třetiny byste měli vypít dopoledne a jednu třetinu odpoledne a navečer. 

Mnoho lidí dělá velkou chybu, že se dopíjí. Tím však tělu ještě více ublíží. Dopíjení velkého množství tekutin pak zatěžuje ledviny. Návyk na správný pitný režim chvíli trvá. Zpočátku vám může pomoci vypít sklenici vody s každým jídlem, či mít neustále u sebe láhev s vodou nebo čajem, kde můžete množství odkontrolovat.

I polévka se počítá

Co pít, je otázkou osobních preferencí. Nejlepší je samozřejmě vytvořit podstatnou část denního příjmu tekutin z vody, kterou můžete doplnit ovocnou nebo zeleninovou šťávou, či čajem. Pro doplnění minerálních látek se doporučuje zařadit i pohár minerální vody denně. Pozor! Do tekutin se řadí vše v kapalném skupenství, tedy i voda přijatá z potravin. Pokud budete konzumovat ovoce a zeleninu, které jsou na tekutinu bohaté, například okurky nebo meloun, započítává se vám to samozřejmě do vypočítaného objemu. 

coffee

 

Žízeň je poslední varování

Dehydratace neboli snížené množství vody v organismu, se navenek projevuje suchou pokožkou a lepivým pocitem v ústech. V těle je jejím projevem hustější krev, která obtížně cirkuluje. Ohrožuje tak i na životě.  „Proto je tolik důležité, aby malé děti a zejména pak senioři, kteří necítí pocity žízně, dodržovali správný pitný režim. To je jedna z nejlepších prevencí trombů a následných mrtvic. Může však vést i ke snížení výkonnosti, poruchám soustředění, bolesti hlavy či ospalosti,“ vysvětluje Věra Burešová. 

Nečekejte na pocity žízně. ta se totiž dostavuje už právě jako projev dehydratace. Upozorní na ni ale i podrážděnost a nervozita, bolesti hlavy a ztráta výkonnosti. 

Jak je to s kávou a alkoholem? 

Mnoho otazníků visí nad kávou a alkoholem. Ještě stále najdete varování, že každou kávu nebo sklenku je třeba dopít stejným množstvím vody. Pravda je ovšem taková, že pokud dodržujete pitný režim, nic se nestane, když si dáte kávu nebo sklenku vína po obědě, aniž byste sahali po láhvi s vodou, kterou nosíte v kabelce. Je ale třeba pamatovat na to, že obě zmíněné položky odvodňují. Pokud se tedy například chystáte na party a víte, že budete pít alkoholu více, popřípadě si za večer dáte ještě tři capuccina "na probrání", každou druhou sklenku raději vodou proložte.