Reklama
Foto: Unsplash

Úklidem ke klidu. Odbornice na uklízení Marie Kondo vás naučí být šťastnější

Cítíte se unavená, podrážděná a nervózní? Už jste vyzkoušela všechny možné relaxační techniky, svíčky a čajíčky a nic nezabírá? Možná je problém jinde. Podle expertky na úklid Marie Kondo si „prostě jen“ musíte uklidit.

Rozhlédněte se pořádně po svém bytě či domě a zkuste ho k něčemu přirovnat. Připomíná spíš klidnou modrou oblohu prozářenou sluncem, se sem tam poletující vlaštovkou, anebo je to magistrála v největší špičce? Ano, tipujete správně. Pokud ve vás váš domov vzbuzuje spíš klid, má to vliv na vaši duši. Je-li tomu naopak, jste právem podrážděná. Zabijte dvě mouchy jednou ranou! Ukliďte si doma, a tím si „uklidíte“ i ve svém životě.

Poslední průzkumy mluví jasně – jsme evolučně nastaveni mít kolem sebe přehled. Kdyby nás někdo napadl, abychom se v prostoru dokázali rychle zorientovat a neutíkali přes „překážky“. Tudíž pokud doma klopýtáme o knížky, brusle, kola, lyže, časopisy a tisíce dalších věcí, vnitřně nás to dostává do stresu, a to i když si myslíme, že moc pořádkumilovní nejsme. Na jaře je ideální chvíle začít tento problém řešit. Záměrně píšeme „začít“, protože důkladný úklid netrvá ani den, ani týden. Chce to systém. Naštěstí ho nemusíte vymýšlet, to za vás udělala Marie Kondo, japonská odbornice na uklízení, která prorazila se světovým bestsellerem Zázračný úklid. Co v ní radí?

Snimek_obrazovky_2017-03-06_v_12.51.31_copy_copy

1. Ukliďte jednou provždy. Ne každý den trochu, každý den jiný šuplík, ale najednou všechno. Přesněji řečeno – po tématech. Najednou všechny knížky, ať jsou kdekoli po bytě. Najednou oblečení a tak dále. Svršky, které jste rok neměla na sobě, pošlete dál. Do bazaru, kamarádkám, na charitu.

2. Dejte na své pocity. Každou věc vezměte do ruky a ptejte se sama sebe, zda vám dělá radost? Vám, ne tetě, která vám ji dala, ne sousedce, které se líbí, ale vám! Když ne, bez milosti s ní pryč (a zejména tehdy, když si myslíte, že se možná bude někdy hodit).

ČTĚTE TAKÉ: Děti radí dospělým: 7 rad, jak být šťastný

3. Minimalizujte! Ano, čím méně toho máte, tím méně se musíte věnovat úklidu a tím více času máte pro sebe. Proto zvažte, zda skutečně potřebujete tři naběračky, sto padesát kuchařek, devatenáct triček, sedmery kozačky nebo tři čajové soupravy. Nepotřebné věci dejte na charitu, nebo doma uspořádejte bazar.

4. Skladujte svisle. Všechno, co jde. A jde toho hodně. Jako knihy tak skládejte do šuplíků trička, ponožky, anebo i notebook. Když jej položíte na hranu, zabere méně místa. Naučte se to třeba zde.

5. Odkládejte. Ale jen dočasně. Věci sezonní, které nemáte kam dát, anebo věci, u kterých si sama nejste jista, zda si je nechat, nebo ne, uložte do skladu. Mít jízdní kolo pověšené na zdi v obýváku nebo skladovat lyže pod postelí totiž opravdu nevzbuzuje v mysli klid. Pokud vám chybí garáž nebo sklep, využijte externí sklady (doporučujeme např. Perfect Storage). Kóje různých rozměrů jsou hlídané a pro vás nonstop přístupné. Uložte si tam do krabice i věci a oblečení, nad nimiž váháte. Po pár měsících se rozhodněte – chybí vám, nebo ne? Pokud ne, bez milosti je vyhoďte.

Když rodiče chybují: Dopřejte dětem soukromí
Fotograf testuje českou morálku, půjčuje zdarma zrcadlovku neznámým lidem a čeká, zda mu ji vrátí
Terapeuti varují: Těchhle 6 věcí může zničit vaše manželství
TwitterFacebookTisknoutTisknout

Překonejte strach z životní změny jednou provždy. Víme, jak na to!

Překonejte strach z životní změny jednou provždy. Víme, jak na to!

Bojíme se dělat důležitá životní rozhodnutí, ale strach nám ...

Děti v autě: 15 tipů pro klidnou cestu

Děti v autě: 15 tipů pro klidnou cestu

Jede se na dovolenou. Jak ale přežít několikahodinový přesun autem z bodu A do bodu B s ...

10 životních pravd, které změní váš osud

10 životních pravd, které změní váš osud

Možná je znáte, ale tyhle základní životní pravdy si zaslouží ...

10 důvodů, proč žijí Japonci déle

10 důvodů, proč žijí Japonci déle

V říši vycházejícího slunce se lidé dožívají více...

Stres ničí nejen naše nervy, ale také zdraví

Stres ničí nejen naše nervy, ale také zdraví

Není člověk, od kterého bychom někdy neslyšeli větu „Jsem ve stresu“. Stres ...

Kolik kávy bychom měli vypít, abychom zhubli?

Kolik kávy bychom měli vypít, abychom zhubli?

Po světě chodí miliony lidí, kteří kávu milují. Kafe dobře chutná, ...

Královská radost: William a Kate čekají třetí dítě

Královská radost: William a Kate čekají třetí dítě

Radostná zpráva, že vévodkyně Kate Middleton a její manžel princ William zplodili ...

Recept: Cibulová marmeláda s portským vínem

Recept: Cibulová marmeláda s portským vínem

Deštivé období ovlivňuje nejen naši náladu, ale také chutě. ...

Reklama
PŘIHLÁSIT K ODBĚRU NEWSLETTERU
X
Přihlášení k odběru newsletterů
* povinná pole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama