Přejít k hlavnímu obsahu

Hrad z pohádek

Kdysi kolem jeho kulaté věže létal švec Jíra, ale navštívil ho i dobrodruh Indiana Jones. Víte, o kterém hradu je řeč? Přece o Bouzovu!

Na tomto moravském hradě se natáčela spousta filmů a pohádek. Mezi ty nejznámější patří O princezně Jasněnce a létajícím ševci, seriály Mladý Indiana Jones a Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek, filmy Rumplcimprcampr či Kopretiny pro zámeckou paní.

Monumentální hrad Bouzov najdete na Litovelsku jen kousek od tvarůžky proslavených Loštic. Jeho dnešní podoba sice pochází z přelomu 19. a 20. století, hrad tu stál však již ve století  13. Jeho majitelem byl Búz z Búzova, tehdy ovšem hrad vypadal úplně jinak a až romantická přestavba z něj vytvořila obrovský komplex, který vypadá, jako by tu stál v nezměněné podobě již od středověku. Mezitím však zažil zajímavá období. Za třicetileté války zde bylo vězení pro švédské zajatce, pak jej vlastnil řád německých rytířů, který má na svědomí již zmiňovanou přestavbu. Z toho důvodu má hrad spoustu německých architektonických prvků. Říká se také, že se zde narodil český král Jiří z Poděbrad.

I dnes se na Bouzově můžete přenést do středověku. Pravidelně se tu konají rytířské turnaje, prohlídky v kostýmech a spousta dalších akcí. Bouzov je navíc vybaven historickým nábytkem, takže to tu vypadá, jako by zde stále nějaký šlechtický rod žil. Do zákulisí hradu nahlédnete, pokud se vydáte na jednu z mnoha nabízených prohlídek. Ty vás zavedou do reprezentačních i obytných prostor hradu. Zjistíte tak, jak se staví středověký hrad, a můžete se na něj podívat i z ptačí perspektivy – z ochozu známé věže Hlásky. Otevře se pro vás také sklepení, v němž odhalíte tajemství draků a drakobijců. Děti si mohou zase hrad projít s Ohnivcem a na konci získat glejt rytířství. Navíc je pro děti v průběhu léta nachystáno promítání pohádek, které se na Bouzově natáčely. Během roku jsou pro návštěvníky připraveny také neobvyklé zpívané nebo strašidelné prohlídky. Pokud stále ještě potřebujete nějaký další důvod k návštěvě, možná by to mohl být fakt, že hrad byl zvolen nejkrásnější památkou Olomouckého kraje.

Foto: Depositphotos (1)