Proč je koučink lepší než pokec s kamarádkou?

Co uděláte obvykle jako první po hádce s partnerem? Pravděpodobně zavoláte své nejlepší kamarádce, vylíčíte jí celou situaci (samozřejmě po svém), počkáte si na pár slov útěchy, emoční napětí poleví a na chvilku je zase dobře. Přesně řečeno do té doby než se s partnerem kvůli stejné věci pohádáte znova. A takhle to jde pořád dokolečka v různých obměnách – když vás zjezdí šéf, když už vás vaše dítě ani po osmdesátém příkazu neposlechne, když hledíte na svůj účet, který hlásí nulu, i třeba když se podíváte do zrcadla a připadáte si najednou děsně tlustá. A to nejhorší je, že si neuvědomujete, že ještě daleko větší problém než to, co se vám aktuálně děje, je fakt, že to neřešíte na vyšší úrovni.

Chvilková úleva nic neřeší

Neřešené problémy mají tendence se vracet do života. Nevíme, jestli pro tento zákon existuje nějaký sofistikovaný název, ale je to tak. Navíc se ve vás více fixují a prohlubují a když už jsou pořádně zakořeněné, mohou se i fyzicky zrcadlit ve vašich nevysvětlitelných bolestech hlavy, žaludku, zad apod. O tom, jak se dokáže duše provázat s tělem, je ostatně také celá celostní medicína. Jinými slovy slyšet, že „to bude dobrý“, v žádném případě jste neztloustla nebo že je váš manžel sobecká zrůda a měla byste se co nejrychleji rozvést, vás nespasí.

Kouč není psychiatr

Při návštěvě psychologa nebo psychiatra se dozvíte konkrétní rady co dělat a nědělat a vysvětlení, jaké reakce mohou vaše akce způsobovat na psychické rovině druhých. Zatímco podstatou koučinku je rozvíjet vlastní potenciál. Mnoho odpovědí na spoustu otázek nosíme v sobě. Jen je ze svého nitra neumíme vydolovat. Co máte dělat s manželem vám sice kouč pravděpodobně nikdy neporadí (alespoň ten dobrý ne), ani s vámi nebude konzultovat vzniklé situace a chlácholit vás, ale dobře mířenými otázkami vám pomůže zvědomit si to, co už víte tak, aby to pracovalo ve váš prospěch a abyste se hlavně v této situaci cítily co nejkomfortněji vy. Mnoho lidí, kteří koučink podstoupili oceňují, že kouč vás nechá se v problematice orientovat po svém a bude respektovat formu postupu si sámy zvolíte.

Začněte u sebe

Každý, kdo řeší jakýkoli problém, ať už vztahový nebo pracovní, musí začít nejprve sám u sebe. Prvním krokem je analýza vlastního života a plné uvědomění si svých kvalit a nedostatků, na kterých se pod vedením kouče poté může dále pracovat. Mnohdy zjistíte, že pramen vašich problémů, je úplně někde jinde než jste si myslely a že hádky symbolizují třeba jen vaše nenaplněné touhy. Existují tisíce případů, kdy partnerské hádky pramenily pouze v tom, že ženy neuměly ocenit samy sebe, nedokázaly se vypořádat se svou minulostí nebo že neměly v životě uspořádané priority.

Kouč je dneska každý

Základem úspěchu je samozřejmě najít si kouče dobrého. Takový kouč má za sebou tisíce hodin s klienty, stejně jako kurzy na několik desítek tisíc korun, kterými by se měl prokázat už na úvodní konzultaci. Pokud nevíte, kde hledat, obraťte se například na naši prověřenou koučku Lenku Černou.  

@svetzeny