Přejít k hlavnímu obsahu

Jak připravit maso na gril

Správná příprava masa před opékáním je základem úspěchu. Ačkoli Češi utratí za dresinky a marinády kolem 100 milionů korun ročně, výsledek často zklame.

Jak maso správně ochutit a naložit, radí Radek David, šéfkuchař pražské restaurace La Veranda (www.laveranda.cz).

* Hotové marinády jsou často nekvalitní a chuť masa spíš upozadí. Proto si raději zkuste připravit marinádu doma, není to nic těžkého. Čím je marináda prostší, tím víc vynikne chuť masa. Nejlepší je použít jen olivový olej, bylinky a čerstvý pepř. 

* Solit by se maso mělo až po upečení na grilu. Sůl z něj totiž vytahuje vodu – maso pak pustí zbytečně moc šťávy a je suché. To je také problém kořenicích směsí, které většinou sůl obsahují.

* Aby bylo maso křehké a šťavnaté a stačilo vstřebat marinádu, je ideální naložit ho 24 hodin předem (minimum jsou tři hodiny před grilováním). Těsně před opékáním z něj marinádu lehce setřete, aby olej nekapal do grilu a nezačal hořet, čímž vznikají rakovinotvorné látky.

* Klasický hovězí steak by měl být dva až tři centimetry vysoký, u ostatních mas postačí 1, 5 až dva centimetry. Na grilování se hodí prorostlé kousky minutkového masa, které pak při grilování nejsou suché, ale naopak krásně šťavnaté. Důležité je vyndat maso z lednice dvě až tři hodiny před grilováním, aby na roštu nedostalo teplotní šok. Ryby je naopak dobré nechat v lednici až do posledního okamžiku.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku