Přejít k hlavnímu obsahu

Vynecháváte čištění jazyka? Nedělejte to aneb základní pravidla dentální hygieny

Info ikona
Dentální hygiena

I když si čistíte zuby pravidelně, občas vám při kousnutí do nanuku trnou. Anebo vám lékař najde nový kaz a dost možná patříte k těm, co se stydí za nepříjemný odér z úst. Zjistěte, jaké potíže se zuby nás trápí nejčastěji a jak jim úspěšně předcházet.

Zuby máte docela v pořádku, a tak vám připadá zbytečné chodit každých šest měsíců k zubaři a jednou až dvakrát do roka na dentální hygienu. Nový kaz, který u vás doktor jednou za čas objeví, nijak zásadně neřešíte. A s tím, že máte citlivé krčky, jste se už dávno smířili. „Léčíte“ je vhodnou zubní pastou a studená či teplá jídla koušete na té zdravé straně. Jestliže se potýkáte s nepříjemným zápachem z úst, koupíte si mentolovou žvýkačku. I když se vám může zdát, že je vše v pořádku, po čase se škody mohou projevit naplno a vás bude čekat nekonečný kolotoč zákroků. Potrápí pořádně nejen vás, ale také vaši peněženku. Žádný ze zmíněných problémů byste tedy rozhodně neměli zanedbávat!

Kate Middleton a princ William sdíleli novou rodinnou fotografii a snesla se na ně vlna kritiky

svetzeny.cz

Citlivé krčky

Přestože se vzdáte všeho kyselého, sladkého, horkého a studeného, abyste předešli prudké bolesti, na proces ustupování dásní od zubů to žádný vliv nemá. Možná si kladete otázku, proč se tahle nepříjemnost děje právě vám. Jedním z důvodů mohou být dásně málo připojené ke kosti, případně nedostatek kosti v zubním lůžku. K dalším příčinám patří pokročilá parodontitida nebo příliš razantní čištění zubů tvrdým kartáčkem. Každopádně, ať už je důvod jakýkoliv, je důležité věnovat mu pozornost.

DOPORUČENÍ

Proces ustupování dásně lze zpomalit, až zastavit. Zkuste ji masírovat od kořene směrem k zubu, čímž dáseň zpevníte a zub se přestane dále obnažovat. Ze všeho nejdřív ale navštivte dentální hygienistku, která vás naučí správnou techniku čištění zubů, doporučí dobrý kartáček a pastu. Vhodná je i pravidelná fluoridace, která se provádí přímo v ordinaci. Pokud se jedná o pokročilejší stadium onemocnění, může se na povrch krčků aplikovat i desenzitivní lak. Ten pomáhá opravit povrch zubů a zabránit, aby k nervovým zakončením pronikaly vnější vlivy. Jestliže se však na krčku již objeví klínovité defekty, je nutné zamířit rovnou ke stomatologovi. Největší chybou, jakou můžete udělat, je postižená místa raději vůbec nečistit, protože neodstraněný plak vede k zánětu dásně, který se postupem času zhoršuje.

Opomíjené mezizubní prostory

I když si zuby čistíte klasickým kartáčkem, do mezizubních prostor se s ním nedostanete. Je tedy nutné, abyste každý večer tuto část úst vyčistili extra. Že se vám nechce? Pak ale vězte, že tím zvyšujete riziko mezizubního kazu, který bývá v časném stadiu rozpoznatelný jen na rentgenu. A pokud důkladně neodstraníte plak i z prostor mezi zuby, hrozí vám zánět dásní, který může vést až k parodontitidě.

Napětí, hněv a hádky o Vánocích. Často se jim nevyhneme, ale existuje několik pravidel, jak si nezkazit svátky.

svetzeny.cz

DOPORUČENÍ

S výběrem vhodné mezizubní pomůcky vám pomohou v ordinaci dentální hygienistky. Běžně se totiž stává, že vám doporučí několik velikostí mezizubního kartáčku, aby vyčištění zubních prostor bylo opravdu perfektní a přitom nedošlo k podráždění dásně.Kromě toho někdo má tak úzké mezizubní prostory, že by místo mezizubního kartáčku měl sáhnout po dentální niti nebo ústní sprše.

Nepříjemný zápach z úst

Zápachem z úst trpí zhruba jedna čtvrtina populace a 80 % tohoto problému má původ v dutině ústní. Konkrétně v zanedbané dentální hygieně, onemocnění dásní, parodontitidě nebo v povlaku jazyka. Nejvíce plaku na jazyku se nachází vzadu na kořeni a jazyk by se měl čistit pouze z této horní strany (hřbet, hrot a případně i kořen, pokud to snesete). V jeho spodní části se totiž skrývají jemné sliznice, a proto čištění zde nemá význam. Vzhledem k tomu, že je povlak na jazyku do jisté míry fyziologický, není potřeba ho čistit denně. Úplně zapomínat byste na něj ale neměli.

DOPORUČENÍ

K čištění jazyka můžete použít buď jemný manuální kartáček, nebo speciální škrabku na jazyk. Pokud používáte sonický zubní kartáček, někteří výrobci nabízejí i speciální hlavici určenou k čištění jazyka. Tento způsob čištění je šetrný, protože díky sonickým vibracím hlavice plak jen jemně rozruší, a nedojde tak k žádnému traumatickému seškrábnutí jemných papil na jazyku. A pokud tuto část dentální hygieny navíc podpoříte pravidelným pitným režimem, uděláte pro svůj dech maximum.