Přejít k hlavnímu obsahu

Tyto potraviny vám způsobí migrénu: Překvapí vás, které oblíbené ovoce ji spouští nejčastěji

Migréna – příšerná bodavá bolest hlavy, která nás dokáže zcela „vyřadit z provozu“. Pro vědce je stále velkou záhadou, není přesně jasné, proč vzniká. Avšak na výzkumu spouštěčů migrén výzkumníci už roky pilně pracují a již našli potraviny, které migrénu způsobují. Neuhádnete, které populární ovoce je na seznamu spouštěčů uvedeno.

Vodní meloun

Migréna pro vědce stále zůstává poněkud záhadou, je těžké přesně zjistit, co ji spouští. Vědci z Brazílie se rozhodli otestovat svou hypotézu, že konzumace určitých druhů ovoce může způsobit migrénu. Výzkumný tým se skládal z neurologů a odborníků na výživu. Zkoumali přes 4000 pacientů, zahrnuli i ty, kteří trpí na pravidelné migrény, přičemž se snažili najít ovoce, které by mohlo být jejich spouštěčem. A došli k pozoruhodnému závěru. U 40,3 % pacientů došlo k nástupu migrénu 90 minut poté, co snědli tyto druhy ovoce: vodní meloun (29,5%), marakuju (3,73%), pomeranč (2,01%), ananas (1,52%). Některým se bolest hlavy dostavila i po hroznech, banánech a papáje, ale výsledky už nebyly tak přesvědčivé. Špatnou zprávou je, že vodní meloun, oblíbené letní ovoce, je dozajista spouštěčem migrény. Dobrou zprávou je, že se to týkalo pouze pacientů, kteří na migrény trpí, bolesti hlavy to u zbytku nevyvolávalo.

Info ikona
Vodní meloun
Mohlo by se vám líbit

Delší život díky potravinám: Které z nich musíte zařadit do svého jídelníčku?

Nikdo z nás nebude žít věčně, ale díky správně sestavenému jídelníčku si můžeme život prodloužit o několik let. Stačí do něj přidat potraviny, které působí preventivně proti různým typům rakoviny, srdečním onemocněním a cukrovce. Řada z nich také zlepšuje kognitivní funkce mozku, takže pomáhají předcházet například i Alzheimerově chorobě.
svetzeny.cz

Alkohol

To, že po konzumaci alkoholu může nastat „bolehlav“, víme všichni. Avšak běžná bolest hlavy má do migrény daleko. A bohužel alkohol je i spouštěčem migrény, která způsobuje úpornou bodavou bolest hlavy. 35 % účastníků studie z roku 2018 uvedlo, že alkohol jim způsobuje migrény. A který je ten nejméně vhodný, pokud často trpíte bolestmi hlavy? Ukazuje se, že byste se měli vyvarovat červenému vínu, 77 % účastníků průzkumu uvedlo, že jim konzumace červeného vína přivodí migrénu. Alkohol také dehydratuje, což pak vede k bolestem hlavy.

Káva

Káva je dvousečná zbraň, co se týče bolestí hlavy. Dokáže od nich ulevit, ale pozor na její přílišnou konzumaci, pak se naopak může stát spouštěčem bolestí hlavy. Vzniká na ní totiž závislost, vaše tělo si rychle zvykne na její pravidelný přísun. A pokud pak vynecháte svůj ranní šálek kávy, mohou se dostavit abstinenční příznaky ve formě bolesti hlavy. Obecně je dobré dát si při nastupující migréně malý šálek kávy, který stáhne cévy, a vám se uleví. A také si hlídat množství vypité kávy, obzvláště pokud na migrény trpíte, v tom případě byste neměli pít víc než 3 šálky kávy denně.

Mohlo by se vám líbit

Bolesti hlavy nebo migrénu se nevyplatí podceňovat. Zjistěte příčinu a jak souvisí s vaší psychikou

Časté bolesti hlavy trápí 78 % populace. To znamená, že když se rozhlédnete v kavárně kolem sebe, buďte si jisté, že všech 25 lidí okolo vás, má stejný problém. Jen v mizivém procentu případů ale mají tyto bolesti fyzický původ. Co tedy může za ten zbytek?
svetzeny.cz

Potraviny obsahující glutaman sodný

Glutaman sodný (anglicky MSG) se v potravinářském průmyslu používá jako dochucovadlo, dovede zvýraznit chuť i vůni jídla. Často jej obsahují různé kořeněné směsi, hotové omáčky a polévky, masné výrobky, uzeniny, slané snacky (například brambůrky), ale najdete ho i v některých sýrech. Na obalu ho najdete pod označením E621. Stejně jako kyselina glutamová (E620) dovede způsobit zažívací potíže, ale i bolesti hlavy, včetně migrény. „Víme, že glutamát je excitační neurotransmiter a může vyvolat záchvat migrény,“ říká Dr. Berk v rozhovoru pro Everyday Health. Jeho názor sdílí i Vincent Martin, americký profesor katedry interního lékařství Cincinnatské univerzity a autor několika knih o migréně. Varuje obzvláště před konzumací MSG v tekutých potravinách, dle studie, kterou publikoval, je v těchto produktech účinek MSG nejsilnější.

Info ikona
dochucovadlo

Zdroje: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23832131/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30565341/

Mohlo by se vám líbit

Akupresura aneb uvolnění dotykem prstů: Zbavte se migrény nebo stresu bez léků

Když nás bolí hlava, naše prsty instinktivně bloudí k pulzujícím spánkovým kostem. Když nám kručí v žaludku, automaticky položíme ruce na střed těla. Podle tohoto principu funguje více než 5 000 let staré čínské umění akupresury, které je součástí tradiční čínské medicíny (TCM).
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Zázrak masáže nohou: Podívejte se, kde ulevíte bolestem hlavy během pár minut!

Každý z nás to někdy zažil. Pronikavá bolest nastupující migrény, bolest hlavy provázející nevolnost například při cestování, bolest hlavy z únavy, stresu, přemíry alkoholu. A co uděláme jako první? Sáhneme po nějaké pilulce nebo kapkách, hlavně aby bolest už byla pryč, nebo raději ani nepřišla. Případně trpíme, protože chceme bolest hlavy prostě vydržet a překonat.
svetzeny.cz