Přejít k hlavnímu obsahu

Superjednoduchý cvik oko jehly otevírá boky a uvolňuje napětí ve spodní části těla

Pokud hledáte způsob, jak otevřít boky, uvolnit napětí ve spodní části těla a připravit se na hlubší protažení, jste tu správně. Cvik zvaný oko jehly neboli Sucirandhrasana je jednoduchý a efektivní způsob, jak aktivovat spodní část těla a zbavit se napětí. Tento cvik je ideální jak pro jógové začátečníky, tak pro zkušené jogíny, kteří chtějí prohloubit svou praxi a připravit se na složitější pozice.

Proč cvičit oko jehly?

Otevřené boky jsou zásadní pro flexibilitu a pohyblivost těla, ať už se věnujete józe, běhu, tanci nebo jen chcete zůstat aktivní a fit. Naše boky bývají často ztuhlé kvůli dlouhému sezení nebo nedostatku pohybu, což může vést k nepříjemným bolestem a omezené mobilitě. Cvik oko jehly umí tyto problémy řešit, předcházet jim, a nejen to – má ještě řadu dalších benefitů. "Pozice Oko jehly, Sucirandhrasana, je jemnou variantou pozice holuba na zádech a vhodná je i pro ty, kteří Holuba (jógová pozice - pozn. red.), třeba kvůli bolavým kolenům, nedají. Cvik také uvolňuje hamstringy, hýžďové svaly a pánevní dno. Zkrátka celou oblast, která je spojená s druhou čakrou, čakrou sladké rozkoše a vnímání těla," popisuje cvik jogínka Veronika Carmanová z Karma Yogy.

Mohlo by se vám líbit

Banální cvik Mrtvého brouka vás zbaví bolesti zad, posílí střed těla a zlepší držení páteře. Zkuste ho

Bolesti zad řeší snad každý druhý z nás. Ať už důsledkem dlouhého sezení v kanceláři, špatného držení těla, nebo jen nedostatkem pohybu, bolest v zádech je prostě nepříjemná. Cvikem Mrtvého brouka si však můžete od bolesti ulevit nebo se jí dokonce úplně zbavit. A navíc díky němu zlepšíte i držení páteře!
svetzeny.cz

Jak správně cvičit oko jehly

Lehněte si na záda na podložku. Uvolněte celé tělo, zavřete oči a soustřeďte se na svůj dech. Nechte boky klesnout k zemi. Ohněte pravou nohu a položte její kotník na levé stehno, těsně nad kolenem. Pravé koleno směřuje ven do strany. Zvedněte levou nohu směrem k hrudníku a rukama ji uchopte pod kolenem. Zatlačte kotníkem pravé nohy do levého stehna a zároveň přitahujte levou nohu směrem k sobě. V pozici vydržte po dobu několika dechů, nejlépe 5 až 10 hlubokých nádechů a výdechů.

"Pozice je jednou z relaxačních jógových pozic, proto se soustřeďte na svůj dech. Nadechněte se do břicha, přitáhněte koleno blíže k hrudníku a vnímejte, jak se vaše břicho zvedá. Následně vdechněte napětí a stres a uvolněte se," radí instruktorka jógy Meera Watts na webu Siddhi Yoga. Soustřeďte se na to, jak se boky otevírají, a vnímejte každý centimetr uvolnění. Po dokončení na jedné straně pomalu uvolněte nohy a opakujte celý postup na druhou stranu.

Mohlo by se vám líbit

5 cviků, které zabrání propadání nožní klenby. Cvičte je hlavně po 50

S přibývajícím věkem si mnozí z nás začínají všímat drobných, ale významných změn na svém těle. Ačkoli se často soustředíme na kondici nebo výživu, naše nohy bývají často opomíjeny. Propadlá nožní klenba, známá také jako ploché nohy, může vést k celé řadě problémů, od bolestí nohou až po problémy s páteří. Naštěstí existují jednoduché cviky, které mohou nožní klenbu posílit a předejít tak těmto nepříjemnostem.
svetzeny.cz

Co všechno cvik oko jehly dokáže

Pozice oka jehly je více než jen protahování, je to způsob, jak se starat o celé své tělo. Sucirandhrasana je zaměřená na boky, v kterých pomáhá uvolňovat napětí a ztuhlost, což ocení zejména ti, kteří mají sedavé zaměstnání. Zapojením svalů dolní části těla, jako jsou hýždě a stehna, oko jehly posiluje a aktivuje svaly, které bývají často ztuhlé. Pokud se věnujete józe pravidelně, oko jehly vás připraví na složitější a hlubší pozice, jako jsou například holubička (Holub) nebo pozice lotosu. Pravidelným cvičením navíc můžete výrazně zlepšit svou flexibilitu, a to nejen v oblasti boků, ale také ve spodní části zad a stehenních svalech. Hlubokým dýcháním uvolníte napětí ve spodní části těla. Aktivace spodní části těla pak podporuje lepší držení těla. Pokud byste si chtěli zameditovat, nalaďte se v pozici na vlastní dech, pusťte si relaxační hudbu, zavřete oči a soustřeďte se na pocity, které při protažení prožíváte.

Mohlo by se vám líbit

Jednoduchým cvikem loďka zpevníte břicho, záda i stehna: Stačí cvičit 2–3x týdně a dáte sbohem bolesti beder

Posilování těla není jen o plochém břiše a svalnatých pažích – správně zvolený cvik může také významně přispět k lepšímu zdraví a celkovému zdraví. A cvik loďka je přesně takový! Nejen, že vám krásně vytvaruje břišní a zádové svaly, posílí stehna a ohýbač kyčlí, ale zároveň je skvělou volbou pro ty, kteří trpí bolestmi beder.
svetzeny.cz

Tipy pro začátečníky

Cvik oko jehly je relativně jednoduchý, ale může být náročný, pokud máte velmi ztuhlé boky nebo napjaté stehenní svaly. Pokud nedosáhnete rukama na stehno nebo se vám nedaří přitáhnout nohu k hrudníku, zkuste použít jóga pás. Ten vám pomůže prodloužit dosah rukou a získat lepší oporu. Snažte se vnímat každý nádech a výdech, což vám pomůže uvolnit se a více se protáhnout. A hlavně, netlačte se do bolesti. Pokud cítíte ostrou bolest, okamžitě povolte. Protažení by mělo být příjemné a postupné, nikoliv bolestivé.

Jeden z nejlepších cviků na celé tělo zabere jen pár minut. Bear Plank je skvělý pro začátečníky a ani nemusíte do posilovny

Superjednoduchý cvik oko jehly otevírá boky a uvolňuje napětí ve spodní části těla
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit