Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Vědci zjistili, kolik kroků ujít, a jak rychle, abyste si prodloužili život a snížili riziko vzniku demence

Info ikona
Chůze

Řeklo by se obyčejná chůze, ale přitom jde o nejpřirozenější a nejzdravější druh pohybu, který nám příroda dopřála. Ani zdaleka nejde jen o to, přemístit se z bodu A do bodu B. Má mnohem více benefitů a přínosů pro naše zdraví, než si možná uvědomujeme.

Chůze bývá často zmiňována v souvislosti s hubnutím. Není divu. Při svižné chůzi čerpá organismus energii z tuků, nezatěžují se klouby a tolik se nevyčerpáte jako při běhu. Nevýhodou je, že abyste spálili dortík nebo tatranku, budete muset chodit dvakrát delší dobu, než kdybyste běželi. Má to ale své výhody. Když si naplánujete pěší výlet, spojíte příjemné s užitečným.

Budete-li chodit minimálně třikrát týdně hodinu (ideálně rychlejším tempem), můžete se brzy těšit na úbytek hmotnosti, který bude vlastně příjemný a „bezbolestný“. Venku v přírodě si vyčistíte hlavu. Navíc je tu sociální aspekt. Můžete se domluvit třeba s kamarádkou a místo na kávu vyrazit poklábosit ven. 

Jak se dožít 100 let: Zařaďte do života jednoduchá pravidla, která výrazně prodlužují život

svetzeny.cz

Čím více, tím lépe

Obecně se doporučuje ujít denně zhruba 10 000 kroků. Průměrně ale ujde dospělý člověk se sedavým zaměstnáním zhruba 3-4 000 kroků denně. Zaděláváme si tím nejen na obezitu, ale i další choroby, jež souvisejí s onemocněním srdce a cév a se vznikem diabetu 2.stupně.

Odborníci z univerzity v Sydney v jedné z posledních studií potvrdili, že ujdete-li oněch 10 000 kroků denně, prospějete svému zdraví víc, než si možná dokážete představit. Jedním z vědců, kteří výzkum realizovali, Dr. Matthew Ahmadi, uvedl, že můžete snížit riziko vzniku demence přibližně o 50 % a v případě kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny o 30 až 40 %. Pokud jde o souvislost mezi chůzí a onkologickými diagnózami, existuje teorie, podle níž souvisí tyto nemoci se zánětlivými procesy v organismu. A je to právě intenzivní pohyb, jež přispívá k minimalizaci těchto zánětů. 

Záleží i na rychlosti

Podle této studie je také zřejmé, že pro je zdraví je důležité nejen kolik kroků denně ujdete, ale i jaká je rychlost, jakou chodíte. Ukázalo se, že rychlejší a silová chůze má pro zdraví ještě větší přínos. Ideálním typem takové chůze je například nordic walking, během kterého zapojujete do akce kromě nohou i ruce, paže, ramena a trup. Současně pracují i svaly podél páteře a snižuje se riziko jejich přetížení. Můžete se tak vyhnout bolestem zad.

Studie: Vědci zjistili, že výška souvisí s vaší inteligencí. Rozdíly zpozorovali už u tříletých dětí

svetzeny.cz

Svižná chůze by měla být zhruba v takovém tempu, abyste při ní mohli pohodlně mluvit, ale současně se i trochu zapotili. Díky zvýšenému tempu bude srdce pumpovat rychleji a zvýší se i průtok krve v cévách. „To povede nejen ke zlepšení stavu samotných cév, ale prokrví se i všechny tkáně včetně mozku“, vysvětlil profesor Tony Blazevich, odborník na biomechaniku z další australské univerzity -  Edith Cowan University v Perthu. Doplnil, že budete-li chodit rychle, pravidelně a ujdete dostatečné množství kroků, svému kardiovaskulárnímu zdraví skutečně velmi prospějete.

Nezoufejte, pokud se vám nepodaří ujít denně 10 000 kroků. Všechno je lepší, než nic a každá snaha se počítá. To potvrzují odborníci, kteří upozorňují na to, že poměrně značný efekt na vaše zdraví bude už fakt, že místo 3 000 kroků jich denně ujdete alespoň 5000. Přínos chůze se ale s narůstajícím počtem kroků samozřejmě zvyšuje.

Zdroj článku