Přejít k hlavnímu obsahu

Studie: Kvalita spánku má zásadní vliv na vaše zdraví. Spánkové problémy způsobují mnohem vážnější problémy než pouhou únavu

Každý z nás se občas špatně vyspí. Následky známe. Druhý den jsme unavení, špatně se soustředíme a na kruzích pod očima bychom se mohli houpat. Jenže pokud je váš spánkový režim dlouhodobě špatný, to znamená, že se spíte málo nebo se v průběhu noci udíte, můžete se dočkat mnohem závažnějších problémů. Nedávná studie, jež vyšla v časopise Journal of the American Heart Association dokazuje, že hrozí i riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

"Tato studie je jedním z prvních výzkumů, které poskytují důkazy o souvislosti mezi nepravidelnou délkou spánku a aterosklerózou," uvedla hlavní autorka studie Kelsie Fullová, odborná asistentka medicíny na epidemiologickém oddělení Vanderbilt University Medical Center v Nashvillu. Ateroskleroza je kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek, cholesterolu, vápníku, fibrinu a dalších látek na stěny cév. Čím jsou cévy zanesenější, tím méně krve jimi protéká. A snižuje se množství kyslíku a dalších živin, které se dostávají do zbytku těla.

Kvalita respektive pravidelnost spánku, jak ji definovali autoři nové studie, se posuzuje podle výkyvů v délce spánku (jak dlouho člověk každou noc spí) a v načasování spánku (čas, kdy člověk každou noc usíná) - čím méně výkyvů, tím lépe.

Mohlo by se vám líbit

Příznaky, že za břišní tuk mohou hormony: Poté vám nepomůže dieta, ale ani cvičení

Břišní tuk je tvrdohlavý a ztěžuje život mnoha ženám. Pokud se vám konečně podaří překonat své slabší já, jíst zdravěji nebo více sportovat, o to větší je zklamání, když tuk na břiše stále nemizí. Může to být jednoduše proto, že za tuk na břiše jsou zodpovědné vaše hormony. Existuje pět hlavních hormonů, které mohou hrát roli při přibírání na váze: inzulín, kortizol, hormon štítné žlázy, progesteron a estrogen. Když se některý z těchto hormonů dostane do nerovnováhy, může to vést k nárůstu hmotnosti, zejména v oblasti břicha. Měli byste dávat pozor na následující příznaky.
svetzeny.cz

Co odhalila studie?

Během hodnocení spánku si účastníci vedli po sedm po sobě jdoucích dnů spánkový deník a nosili náramkové hodinky, které sledovaly historii jejich spánku a bdění. Podstoupili rovněž domácí spánkovou studii, při níž se měřilo dýchání, fáze spánku, probouzení během noci a srdeční frekvence.

Po vyhodnocení kardiovaskulárního zdraví účastníků ve stejném časovém období vědci zjistili, že ti, kteří měli nepravidelnou délku spánku - tedy takovou, která se v průběhu týdne měnila o 90 minut až více než dvě hodiny - měli asi 1,4krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít vysoké koronární vápníkové skóre ve srovnání s těmi, kteří měli konzistentnější délku spánku. (Toto vápníkové skóre měří množství kalcifikovaného plaku v tepnách; vyšší číslo zvyšuje riziko některých kardiovaskulárních onemocnění).

Spánek a kardiovaskulární riziko

Vzhledem k tomu, že kvalita spánku a ateroskleróza byly měřeny současně, nebyli vědci schopni posoudit nebo prokázat, zda nepravidelný spánek způsobuje toto onemocnění - zjistili pouze souvislost mezi nimi. Tyto výsledky naznačují, že udržování pravidelné a dostatečné délky spánku může hrát důležitou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Spánek je pro srdce klíčový, protože když spíme, zpomaluje se srdeční frekvence a krevní tlak obvykle klesá. Bez tohoto pravidelného odpočinku se srdce a cévní systém časem zatěžují.

Mohlo by se vám líbit

Zdraví: Stav ledvin odhalí barva moči. Spolehlivě vám diagnostikuje cukrovku, infekci i míru hydratace

Moč je velmi užitečným diagnostickým nástrojem již od samého počátku medicíny. Dokáže například odhalit infekci močových cest, cukrovku či problém s ledvinami, nebo může určit míru vaší hydratace. Přečtěte si, jakou barvu by vaše moč měla mít a co může znamenat její jiné zabarvení, nebo když se v moči objeví krev.
svetzeny.cz

Nejde „jen“ o spánek

Kardiovaskulárního zdraví může také pomoci předcházet rakovině, demenci a mnoha dalším chronickým onemocněním souvisejícím se stárnutím. Proto je třeba zaměřit se vedle dostatečně kvalitního a pravidelného spánku také na zdravé stravování, dostatek fyzických aktivit, skoncování s kouřením, optimální tělesnou hmotnost, kontrolu cholesterolu a regulaci hladiny cukru v krvi a krevního tlaku.

Každou noc bychom měli spát sedm až devět hodin, což se vám pravděpodobně povede, pokud dodržujete správnou spánkovou hygienu. Ta zahrnuje chodit spát a probouzet se každý den ve stejnou dobu, vyvarovat se kofeinu v odpoledních hodinách, využívat ložnici pouze ke spánku a intimnímu životu, nepoužívat před spaním displeje telefonů, tabletů či počítačů a spát v tmavé, tiché a chladné místnosti.

Máte-li dlouhodobé problémy se spánkem, vyhledejte léčbu u spánkového specialisty ve spánkové laboratoři. Je to důležité pro vaše celkové zdraví.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + FÉN REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit