Přejít k hlavnímu obsahu

Nejúčinnější bylinky, které snižují tlak a otoky nohou u starších lidí. Některé najdete i na své zahrádce

Info ikona
Bylinky

S postupujícím věkem mohou vysoký krevní tlak a otoky nohou omezit pohyblivost a snížit kvalitu života starších lidí. Účinnou podporu pro zmírnění těchto obtíží můžete nalézt v některých bylinkách. Přečtěte si, které z nich to jsou a které mají prokázané účinky na snižování krevního tlaku a otoků nohou, a mohou tak přispět ke zlepšení celkového zdraví a pohody.

Skvělý přírodní lék na zažívání a proti zánětům v těle teď roste všude. Už jste si natrhali řepík lékařský?

svetzeny.cz

Krevní tlak a otoky nohou dokážou v pozdějším věku velmi potrápit

Přibývající věk s sebou může přinést několik nepříjemných výzev ohledně zdraví, včetně vysokého krevního tlaku a otoků nohou. Tyto problémy mohou ovlivnit kvalitu života a zhoršit schopnost pohybu. Kromě klasické lékařské péče však mohou poskytnout úlevu i obyčejné bylinky.  Vybrali jsme pro vás sedm bylin, které jsou dlouhodobě využívány díky svým léčivým vlastnostem a pomáhají snižovat krevní tlak či otoky nohou (nejen) u starší populace.

Chutná bazalka snižuje tlak i otoky

Bazalka je aromatická bylina, která se často používá v kuchyni pro svou lahodnou chuť a vůni. Také patří mezi nejčastější bylinky pěstované na zahrádkách i doma v květináčích. Obsahuje látky s antioxidačními a protizánětlivými účinky, což může pomoct snížit záněty a tlak v cévách. Pravidelná konzumace bazalky může přispět ke snížení krevního tlaku a zlepšit zdraví cév.

Voňavý Kardamon odvádí vodu z těla

Kardamon je indické koření s příjemnou vůní a chutí, často používané v tradičních medicínách Asie. Obsahuje minerály a vitamíny, které podporují kardiovaskulární zdraví. Kardamon také odvádí přebytečnou vodu z těla. Pravidelné používání kardamonu v kuchyni může pomoci snižovat krevní tlak a zlepšit průtok krve.

 

Lahodná petržel zlepšuje zdraví cév

Petržel je běžně používaná bylina v kuchyni a najdete ji snad na každé zahrádce, kde se pěstují bylinky. Kromě lahodné chuti má také léčivé účinky. Obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které podporují cévní zdraví a pomáhají snižovat krevní tlak.

Jak na zavařování potravin: Udělejte si zásobu na měsíce či roky za pár korun

svetzeny.cz

Vřes působí močopudně

Vřes můžete pěstovat doma, nebo ho seženete v lékárně. Obsahuje mnoho léčivých látek, včetně flavonoidů, tříslovin a éterických olejů. Díky svým protizánětlivým vlastnostem může pomoci snižovat otoky nohou a podporovat správný průtok krve. Má také močopudné účinky. Užívá se ve formě čaje.

Jehlice trnitá zlepšuje pohybový komfort

Jehlice trnitá je bylina s protizánětlivými a cévními účinky. Obsahuje látky, které zlepšují pružnost žil a snižují otoky nohou. Dlouhodobé užívání jehlicovitého extraktu nebo odvaru z kořene jehlice může vést ke snížení tlaku v žilách a zlepšení pohybového komfortu.

Mocný česnek výrazně zlepšuje zdraví

Česnek je jednou z nejúčinnějších bylin pro péči o srdce a cévy. Obsahuje allicin, který má výrazné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Pravidelná konzumace česneku může pomoct snižovat krevní tlak a zlepšit celkové kardiovaskulární zdraví.

Hloh snižuje krevní tlak

Hloh obecný je dlouhodobě známý pro své pozitivní účinky na srdce a cévy. Obsahuje flavonoidy, které podporují zdraví srdce a pomáhají snižovat krevní tlak. Hloh také zlepšuje pružnost cév a snižuje riziko srdečních onemocnění. Seženete ho v lékárně či obchodě s bylinkami.

Bylinky jsou skvělým pomocníkem, ale zdravý životní styl nenahradí

I když mohou být bylinky výborným pomocníkem při léčbě výše zmíněných obtíží, neměly by nahrazovat konzultaci s odborníkem. Pokud máte vysoký krevní tlak, nebo vás trápí otoky nohou, poraďte se s lékařem ohledně vhodné léčby a začlenění bylinek do svého jídelníčku.  Při vysokém krevním tlaku i otoku nohou je však stále nejdůležitější změna životního stylu, jako je pravidelná fyzická aktivita, zdravá strava, dostatek odpočinku a omezení stresu.

Zdroj článku