Přejít k hlavnímu obsahu

Hněv ovlivňuje játra: Poznejte, jak ovlivňují další emoce jiné orgány a jak si pomoci zpět ke zdraví a rovnováze díky správnému jídlu

Info ikona
nemoci a emoce

Například takový stres může zhoršit jakýkoliv symptom nebo nemoc vašeho těla. Je to však opravdu stres nebo spíše strach? Pokud se zaměříte hlouběji na vaše emoce a správně je identifikujete, můžete tak pomocí správného výběru jídla dojít zpět ke zdraví a duševní rovnováze.

Emoce v tradiční čínské medicíně

Emoce jsou v tradiční čínské medicíně považovány za hlavní vnitřní příčiny nemocí. Široká škála emoční aktivity je pochopitelně běžnou součástí každodenního života, kdy v rozumných mezích nezpůsobují emoce tělu nemoc ani slabost, jelikož jde o přirozenou reakci mozku na podněty z vašeho prostředí. Někdy jsou však emoce natolik silné a neovladatelné, že dokážou jedince zcela pohltit a způsobit mu skutečné poškození vnitřních orgánů, které jsou pak náchylnější k nemocem. Tradiční čínská medicína věří, že ačkoliv se vám podaří přes přehnanou emoci přenést, stále po ní mohou být ve vašem těle stopy, které je třeba opravit pomocí správného jídla.

Info ikona
Hněv

Hněv

Hněv podle všeho ovlivňuje ze všech orgánů nejvíce játra. Příznaky, na které je třeba zaměřit, jsou: bolest hlavy, svědící pokožka či vyrážka, podrážděnost, únava, zpomalení. Je třeba se vypořádat se stresem a hněv nepotlačovat, jelikož potlačený hněv se nakonec může proměnit v depresi. Najděte tedy zdravý způsob, jak ho dostat z těla ven. Zkuste například křičet v autě z plných plic, bouchněte do polštáře nebo napište, co vás rozhněvalo, na papír a ten pak spalte. Poté se zaměřte na potraviny, které podporují játra. Je to například pampeliška, mangold nebo hovězí játra.

Perníčky i salát. O Vánocích si můžete dopřát všechny, a přesto nepřibrat. Změna ingrediencí vám zaručí úspěch

Ráda byste zhubla nějaké to kilo nebo byste se jen letos ráda vyhnula nevolnostem z každoročního vánočního přejídání? Nebojte se, jde to. A nemusíte přitom ani zůstat o hladu a smutně koukat na své příbuzné, jak se ládují dobrotami. Zkuste se zaměřit na potraviny, které se dobře tráví, jsou zdravé a navíc po nich nepřiberete. Jak je zařadit do tradičních pokrmů?
svetzeny.cz
Info ikona
Smutek

Smutek

Smutek dlouhodobého charakteru se ukládá v plicích a po delší době můžete pociťovat tyto příznaky: těsnost na hrudi, opakující se bronchitida, astma, bolest na hrudi, ramenou a zádech, kašel, sucho v ústech a v krku, chrapot, váhový úbytek. Mluvte o svém smutku s přáteli či terapeutem, nebojte se si ulevit pláčem a smutek nepotlačujte. To všechno vám nakonec pomůže smutek rozptýlit. Poté se zaměřte na potraviny, které podporují plíce. Jsou to například jablka (bez chemického ošetření), lotosový kořen, grapefruit nebo kiwi.

Stravovací návyky, kterými si poškozujete žaludek: Vadí hltání, jedení ve stoje i cvičení po jídle. Co to dělá s vaším tělem?

Zdraví žaludku ohrožuje řada věcí, často se mluví o smažených jídlech, alkoholu a kouření. Jsou zde však i stravovací návyky, kterými si žaludek můžeme poškodit. Vadí hltání, jedení ve stoje i cvičení po jídle. Co to dělá s vaším tělem?
svetzeny.cz
Info ikona
Strach

Strach

Dlouhodobé obavy se usazují v žaludku, kde oslabují trávicí funkci. To může způsobit nadýmání, plynatost a změny ve vyprazdňování. Je třeba se postavit obavám čelem a zaměřit se na pozitivní výsledky namísto negativních. S obavami vám může pomoci blízký přítel nebo terapeut. Poté se zaměřte na potraviny, které podporují žaludek. To je například jablečný ocet, kořen zázvoru nebo ibiškovec jedlý.

Zhubněte do Vánoc bez drastických diet: Dejte si pozor na slazené nápoje a osvojte si další jednoduché návyky

Blíží se Vánoce, které jsou velkou výzvou pro všechny milovníky jídla. Mnoho lidí se také obává, že během Vánoc přiberou díky množství cukroví, jídla a alkoholu hned několik kilo navíc, která pak budou v novém roce pracně shazovat. Zkuste na to jít obráceně a hubnout již před Vánocemi. Když si osvojíte pár následujících návyků, nebudete mít na hory cukroví ani chuť a navíc se budete cítit lépe.
svetzeny.cz
Info ikona
Stres

Stres

Stres zhoršuje celkový fyzický i psychický stav a po delší době se ukládá v srdci a mozku, což vede k úzkostným poruchám, bušení srdce, nespavosti nebo svalovým křečím. Zkuste se naučit pracovat s dechem, krátce denně meditujte, začněte běhat nebo zkuste hot jógu, abyste uvolnili přebytečnou energii. Poté se zaměřte na potraviny, které podporují srdce a mozek. To jsou především potraviny s vysokým obsahem hořčíku, jako jsou například dýňová či slunečnicová semínka či kešu ořechy. Vaječné žloutky či zelený čaj zase obsahují látky prospěšné pro „přenašeče signálů“ v mozku, tzv. neutrotransmitery.

Snižte riziko srdečního onemocnění: Dle vědců byste měli jít spát mezi desátou a jedenáctou večerní.Jaká doba je naopak nejrizikovější?

Dle nejnovějšího vědeckého zjištění lze snížit riziko srdečního onemocnění tím, že si správně načasujete dobu, kdy se uložíte ke spánku. Dle nedávno zveřejněné studie by to mělo být mezi desátou a jedenáctou večerní. Dále se v článku dozvíte, proč byste rozhodně neměli podceňovat důležitost spánku.
svetzeny.cz

Zdroje: PubMed, PMC, Nirvana