Přejít k hlavnímu obsahu

Pravidelná chůze vám zachrání zdraví: Tři hlavní důvody, proč je tím nejzdravějším lidským pohybem

Říkáte si, že byste měla udělat něco pro své zdraví, ale nejste zrovna talentovaná sportovkyně a u žádného tréninku dlouho nevydržíte? Možná, že pro vás máme dokonalé řešení. Pro skvělou fyzickou a psychickou kondici totiž vždycky nepotřebujete jenom náročné cvičení a permanentku do fitka. Ve spojení se zdravým stravováním si totiž vystačíte i s pravidelnými procházkami. Zjistěte, v čem je chůze jako jeden z nejpřirozenějších pohybů pro nás tak prospěšná.

Nejen v případě, že patříte mezi dámy se slabší vůlí, které se k pravidelnému cvičení musejí s nechutenstvím dokopávat, ale i pokud patříte mezi milovníky přírody a pobytu venku, jistě oceníte fakt, že chůze je zároveň prospěšným cvičením, které nás udržuje ve formě. Pravidelné pochůzky můžete praktikovat skutečně kdykoliv a kdekoliv, navíc jsou zdarma, takže na rozdíl od jiných sportů ušetří i vaši peněženku. Kromě toho nejsou ani nijak náročné, takže se k nim nemusíte složitě přemlouvat. Stačí si pohlídat tempo a doporučené minimální množství kroků, a hned můžete být pyšná, že děláte něco pro své zdraví. Zjistěte všechny výhody pravidelných procházek. Jaké jsou ty nejdůležitější?

Mohlo by se vám líbit

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?
svetzeny.cz

Výhoda číslo 1: nezatěžuje klouby

Ne nadarmo doporučují lékaři obézním lidem, kteří se snaží zhubnout, nejdříve dlouhé procházky než jiné náročnější cvičení nebo běh. Důvod je jednoduchý. Intenzivnějším pohybem, jako je běh, lidé s nadváhou totiž příliš zatěžují své klouby. Proto je důležité, aby nejdříve zhubli prostřednictvím zdravé stravy v kombinaci s procházkami a až teprve pak začali běhat.

Rychlá chůze je navíc dobrou přípravou těla na vyšší intenzitu tréninků. A to, i když jste sice štíhlý, ale začínající sportovec. Umožní vám mírnější a přirozenější start s fyzicky náročnějším cvičením. Pokud se tedy snažíte shodit nějaká ta kila navíc, začněte nejdříve s procházkami, po čase můžete přejít na rychlou chůzi, až se dostanete k plánovanému běhání. Uvidíte, že i vaše klouby pozvolné procházky ocení.

Výhoda číslo 2: Předcházení vážným nemocem

Pravidelnými každodenními procházkami můžete předejít mnoha vážným onemocněním. Stačí, abyste denně chodili rychlou chůzí alespoň půl hodiny, a ochráníte tak své srdce i cévy. Chůze totiž snižuje tvorbu takzvaného zlého LDL cholesterolu a naopak zvyšuje hladinu takzvaného hodného HDL cholesterolu. Stejně tak snížíte tímto příjemným kardio cvičením riziko vzniku cukrovky 2. typu až o 60 %. Podle odborníků pravidelnou chůzí uděláte hodně také pro prevenci vzniku rakoviny dělohy, prsu i tlustého střeva, jejíž riziko se pravidelnými vycházkami snižuje až o 20 %. Dlouhé procházky jsou tedy jedním z nejpřirozenějších způsobů, jak udělat něco pro své zdraví.

Mohlo by se vám líbit

Šťastné vzpomínky mají velkou moc ovlivnit náši náladu, energií i naše okolí. Jednoduché způsoby, jak si je vybavit

Vracejí se k nim i ti, kdo tvrdí, že žijí jen přítomností. Příjemné zážitky mají magickou moc vykouzlit na tváři zasněný úsměv i v době, kdy se cítíme neštastní a na duši působí jako učiněný balzám. Může za to hormon štěstí oxytocin. Víte, co všechno funguje jako spouštěč vzpomínek a proč je vzpomínání důležité?
svetzeny.cz

Výhoda číslo 3: Chůze vám dodá energii, dobrou náladu i vitamin D

Ač tomu možná nebudete chtít věřit, čím více budete chodit, tím více budete mít energie. Chůze totiž zlepšuje krevní oběh a zvyšuje také přívod kyslíku v těle. Takže se díky ní cítíme hned svěží a nabití energií. Zapomeňte tedy na energetické nápoje a až se budete cítit unavení, přemluvte se na krátkou procházku. Uvidíte, jak se rychle proberete.

To ale není zdaleka vše, čím nám pravidelná chůze prospívá. Vycházky totiž podle provedených studií uvolňují stres i fyzické napětí, protože během nich tělo vyplavuje takzvané hormony štěstí zvané endorfiny. Fungují tedy i jako ochrana před vznikem depresí a dokonale vám zvednou náladu. Pobyt venku na sluníčku tělu dodává také tolik potřebný vitamin D, který ovlivňuje naši imunitu a zdraví našich kostí. Mnoho jedincům, kteří chodí málo do přírody, tento vitamin chybí. Takže honem do ven, ať ho máte dostatek.

Mohlo by se vám líbit

Začínáte běhat? Tipy do začátku, které musíte znát, abyste vydrželi a užívali si každý metr

Začátky jsou někdy krušné a někdy zase skončí rychleji než vůbec začnou – třeba jen v našem předsevzetí, že se zítra na to skutečně vrhneme. Správný krok ale není se překonávat a nutit na krev a sílu, ale postupně objevovat benefity pohybových aktivit. A k tomu je potřeba si všechno velmi dobře naplánovat..
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Zásadní pravidla jarní péče o pleť: V čem ženy nejčastěji chybují a jaké pečující rituály nesmíte vynechat?

Během zimy dostává pleť hodně zabrat, právě proto si zvláště na jaře zaslouží speciální péči bohatou na relaxační rituály a dostatečný přísun vitaminů. Na co kromě pravidelné aplikace hydratačního krému je třeba si dávat pozor v jarním období? Následující pravidla v jarní péči o pleť vaši pokožku osvěží a dostanou znovu do formy.
svetzeny.cz