Přejít k hlavnímu obsahu

Potraviny, které dětem nejvíc ubližují: Vedou k obezitě, poškození paměti i rakovině

Víte, které potraviny a nápoje dětem škodí? Rozhodně to nejsou jenom ty z rychlého občerstvení. Potraviny a nápoje uvedené v článku by děti neměly jíst vůbec, nebo by si je měly dopřávat jen výjimečně. Jejich konzumace totiž může vést k obezitě, zubním kazům, ale i poškození paměti a rakovině.

Pití sladkých nápojů poškozuje paměť

Dle nejnovější americké neurovědecké studie může vést pití sladkých nápojů v dětství v budoucnu k problémům s pamětí. Vědci svou teorii testovali na krysách, rozdělili je do dvou skupin. První skupina pila vodu a druhá sladké nápoje. Vědci v průběhu studie sledovali části mozků, které souvisí s pamětí. V závěru studie se ukázalo, že krysy, které pravidelně konzumovaly sladké nápoje, měly větší potíže s pamětí. Sladké nápoje jsou nezdravé i v dalších ohledech, obsahují totiž vysoké množství cukru a kalorií, jejich zvýšená konzumace může vést k obezitě i tvorbě zubních kazů.

Čím je nahradit? Ideální je nahradit slazené nápoje čistou vodou, ale ne všem dětem chutná. Lze ji však ochutit například ovocem a dětem naservírovat báječnou domácí limonádu. Skvělou variantou jsou také doma připravené neslazené čaje.

Info ikona
Párek v rohlíku
Mohlo by se vám líbit

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

Jestliže patříte mezi ženy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují oblíbené banány, určitě vás následující informace potěší. Kromě příjemně sladké chuti a vůně nám totiž banány nabízí mnohem více. Jaké jsou jejich hlavní benefity pro zdraví a proč si je dopřávat každý den?
svetzeny.cz

Konzumace párků může vést k rakovině tlustého střeva

Neříkáme, že už si vaše dítě nikdy nesmí na výletě dopřát rychlou svačinu v podobě párku v rohlíku, ale příliš častá konzumace párků je nezdravá. Studie provedená organizací American Cancer Society zjistila, že konzumace 50g párků či jiného zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva až o 18 %. Zpracované maso je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) druhou největší příčinou vzniku rakoviny hned vedle kouření a spadá do stejné kategorie karcinogenů jako azbest, alkohol, tabák a arsen.

Čím párky nahradit? Skvělou alternativou jsou ryby, ty by v dětském jídelníčku neměly chybět. Obsahují totiž omega 3 mastné kyseliny, které pozitivně ovlivňují vývoj mozku a podporují imunitu. Jsou také zdrojem vitamínů a minerálních látek.

Některé žvýkačky obsahují umělá sladidla

Žvýkačky se tváří nevinně, v řadě reklam dokonce můžeme slyšet, že bojují proti zubnímu kazu. Ovšem vždy záleží na složení konkrétní žvýkačky. Spousta z nich obsahuje umělá sladidla, například aspartam. O jeho škodlivosti se na odborné úrovni stále vedou debaty, v minulosti se vědci zabývali hlavně jeho spojitostí s rakovinou mozku. V některých se zase nachází sorbitol, stabilizátor, který může mít projímavé účinky. U dětí je riziko, že velkou část žvýkačky spolknou, což u těch menších může vést i k blokádě trávicího traktu. Žvýkačky není třeba dětem zcela zakazovat, protože pokud budou žvýkat ty bez cukru, má to pozitivní vliv na zdraví zubů, je to prevence proti zubním kazům. Jen je třeba pečlivě si přečíst složení.

Mohlo by se vám líbit

Jak se zpěvačce Adele podařilo shodit více než 40 kilo? Zde je její zaručený recept na hubnutí

Zpěvačce Adele se povedlo shodit více než 40 kilo a vypadá naprosto úžasně. V čem je její tajemství, jak to dokázala? Je to kombinace několika faktorů – speciální diety, více druhů cvičení i pozitivní motivace. V článku vám prozradíme její zaručený návod na hubnutí, který pak můžete vyzkoušet také.
svetzeny.cz

Sladkosti a chipsy vedou nejen k obezitě

To, že konzumace slaných a sladkých dobrot vede k obezitě, je obecně znamý fakt. Avšak tyto dobroty způsobují dětem ještě další obtíže. Už v 90. letech studie prokázaly, že konzumace velkého množství cukrovinek vede k hyperaktivitě u dětí, jejich zvýšené agresivitě a nepozornosti. U slaných pochoutek pak bývá problém velké množství soli, které je v nich obsaženo. Přílišná dlouhodobá konzumace soli způsobuje vysoký krevní tlak a onemocnění ledvin.

Jak děti mohou zdravě mlsat? Skvělým sladkým pomocníkem je banán, děti dezerty z tohoto ovoce milují. Připravte jim třeba banánový chlebíček či muffiny. Uvidíte, že si absence cukru ani nevšimnou. Vyzkoušet můžete i chia pudinky či dezerty z mrkví a ořechů.


Zdroje: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/uosc-rsh033021.php, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/2015/11/03/report-says-eating-processed-meat-is-carcinogenic-understanding-the-findings/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1945637/

Mohlo by se vám líbit

Jste to, co jíte: Co o vás vypovídá vaše oblíbené jídlo? Víc, než byste si mysleli

„Řekni mi co jíš, a já ti povím, jaký jsi.“ Tento slavný citát z 19. století pronesl francouzský právník a politik Jean Anthelme Brillat-Savarin. A věda mu dnes dává za pravdu, skutečně existuje spojitost mezi povahou člověka a jeho oblíbenými jídly. Co prozradí vaše chutě o vás?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Tohle se stane s vaším tělem, když jíte příliš mnoho vajec

Smažená vaječná omeleta, míchaná vajíčka nebo vejce na tvrdo k svačině. Vejce jsou neuvěřitelně všestranná potravina, která má mnoho benefitů. Nadměrná konzumace s sebou ovšem nese i nějaký ten mínus.
svetzeny.cz