Přejít k hlavnímu obsahu

Pět cviků, které by měla dělat každá žena po čtyřicítce: Pomůžou vám udržet si zdravá záda, ale i pevnou postavu

Info ikona
cvičení

Věk nezastavíme a podepisuje se na nás, na někom více, na jiném méně. Je možné ho však všemi možnými způsoby zpomalovat a dopřát si tak aktivitu a pohyblivost i ve vyšším věku. Vyzkoušejte těchto pět cviků, které vás vrátí do dobré formy.

Cvičení obecně má velkou moc, takže pomáhají nejen vašemu tělu, formě, ale například také pomáhá udržovat mládí, energii a aktivitu. Tím pádem je tělo výkonné a nestárne tak rychle, jako jiné. Po čtyřicítce se metabolismus mění, zpomaluje a hormony hrají svou roli. Cvičení je jedno z těch, které může pomoci. Vsaďte na tyto cviky, které přidejte do své každodenní rutiny.

Malý můstek

Lehněte si na záda, chodidla položte celou plochou na podlahu a s pokrčenými koleny a pažemi, které necháte volně ležet podél těla, dlaněmi dolů, zpevněte spodní část těla. Paty zatlačte do podlahy a pomaličku, podle toho, jak vám to tělo dovoluje, zvedněte pánev do vodovorné polohy (případně tam, kam vás tělo pustí). Vydržte pár vteřin a poté pomalu, obratel po obratli pokládejte pánev ke dnu. Cvičte tři série po deseti opakováních.

Zpevněte svá stehna díky těmto nejúčinnějším cvikům, které zvládnete i doma: Horolezec, dřep u zdi nebo stání na špičkách

svetzeny.cz

Superman

Jde o cvik u kterého cvičíte se svou vlastní vahou a posilujete zádové svaly. Položte se na břicho, nohy nechte volně a ruce vzpažte. Pro tento cvik současně zvedněte natažené ruce a nohy, podobně jako Superman při letu. Záleží opět na vašich možnostech, tělo nepřepínejte. Nechte chvíli nad zemi, ideálně 3 sekundy a poté, opět současně, položte na podložku ruce i nohy. Cvičte tři série po deseti opakováních.

Dřepy

Dřepy jsou možná pro někoho zastaralý cvik, ale jako takový umí protáhnout skoro celé tělo. Posiluje hýždě, stehna, břišní svaly i ty zádové. Při dřepu můžete příjemně uvolnit spodní část páteře. Je velmi důležité provádět je správně, jinak mohou tělu a zádům spíše uškodit. Postoj zpříma, rozkročené nohy, ideálně na šířku vašich ramen. Nadechněte se a pomaličku, jak vám to tělo dovolí, jděte do podřepu. Pozor na chodidla, ta se při dřepu nesmí zvednout z podlahy, a kolena, která by neměla směřovat k sobě. Cvičte tři série po deseti opakováních.

 

Info ikona
žena cvičí

Když máte ráno zatuhlá nebo bolavá záda: Může být na vině Bechtěrova nemoc. Naučte se, jak ji rozpoznat a jak zmírnit příznaky

svetzeny.cz

Lehy s předpažením

Tento cvik může pomoci zlepšit celkovou stabilitu těla a případně pomáhá snížit bolesti zad. Posiluje střed těla a celkovou mobilitu. Lehněte si na podložku na záda, boky a kolena mějte ohnutá v úhlu 90 stupňů. Spodní část zad tlačte do podložky. Ruce zvedněte ke stropu. Pravou ruku položte táhlým pohybem na levé koleno. Současně s tímto pohybem zvedněte levou paži nad hlavu a pravou nohu narovnejte. Vše pomalu, tak, jak vám to tělo dovoluje. Cvičte tři série po deseti opakováních.

Výpady s posílením rovnováhy

Výpady posilují a udržují tělo v rovnováze. Také jsou velmi dobrými pomocníky při zlepšování mobility. Funguje na svaly dolních končetin, podporuje stabilitu těla. Postavte se rovně, chodidla na šířku ramen. Ruce můžete dát do boku, případně je upažte, čímž při výpadech udržujete stabilitu. Pravou nohu předsuňte dopředu, aby vznikl výpad. Délka výpadu je opět na vás a vašich možnostech. Vyrovnejte rovnováhu a chvíli ve cviku vydržte a vraťte zpět. Stejný cvik opakujte s levou nohou. Cvičte tři série po deseti opakováních.

 

Zdroj článku