Přejít k hlavnímu obsahu

Každodenní procházky vám změní život. Kolik kroků denně ujít, abyste měli dobrou náladu, zdraví a ještě zhubli?

Info ikona
Chůze

Zvláště v takzvané „době lockdownové“ jsou pravidelné procházky jednou z mála věcí, kterým se můžeme dál věnovat. A to je skvělé, protože, jak uvádějí odborníci, jsou právě procházky velmi prospěšné pro naše zdraví. Ovšem není chůze jako chůze. Když ji provádíte správně a v dostatečné míře, zlepší váš spánek, náladu i fyzickou kondici. Kolik kroků je třeba denně ujít, aby se obchůzky začaly blahodárně projevovat na našem zdraví, a proč tolik záleží i na jejich tempu?

Chůze je pro nás tím nejpřirozenějším pohybem a už to samo o sobě je velmi výhodné. Pravidelné procházky totiž díky tomu můžete spojit s jakoukoliv další běžnou každodenní činností, například cestou do práce, na nákup nebo třeba s venčením vašeho čtyřnohého mazlíčka. Důležitá pro zdravotně prospěšnou chůzi není však jenom její pravidelnost, ale také i některé její další vlastnosti. Pokud se vám povede je všechny dodržet, skvělá fyzická i duševní kondice na sebe nenechá dlouho čekat.

Chůze jako mantra našich předků

Vlivem moderní techniky zahrnující krokoměry, smart hodinky či aplikace hlídající naši kondici a další vymoženosti si asi už jen málokdo uvědomuje, že prospěšnost chůze není objev současné moderní doby. Naopak je tento fakt známý už po mnoho století. Blahodárný vliv chůze na zdraví dokázali ocenit i naši dávní předkové, kteří pravidelné procházky zařazovali do svých přísných denních rozvrhů.

Za zmínku stojí například filozof Emanuel Kant (1724–1804), který je dodnes známý i tím, že delší obchůzky zařazoval do svého každodenního přísně nalinkovaného harmonogramu. Odradit se přitom nikdy nenechal ani nepřízní počasí. Za větrů i deště se každý den procházel svým oblíbeným místem – věhlasnou lipovou álejí. Je tedy dost možné, že právě díky svému pravidelnému životnímu stylu zahrnujícímu časté zdravotní procházky se dožil osmdesáti let, což bylo na tehdejší dobu opravdu úctyhodné.

Začínáte běhat? Tipy do začátku, které musíte znát, abyste vydrželi a užívali si každý metr

Začátky jsou někdy krušné a někdy zase skončí rychleji než vůbec začnou – třeba jen v našem předsevzetí, že se zítra na to skutečně vrhneme. Správný krok ale není se překonávat a nutit na krev a sílu, ale postupně objevovat benefity pohybových aktivit. A k tomu je potřeba si všechno velmi dobře naplánovat..
svetzeny.cz

Alespoň 6000 kroků

K tomu, aby pro vás byla chůze opravdu prospěšná, jsou ale potřeba i další věci než jen její pravidelnost. O procházkách totiž platí jedno nepsané pravidlo, že čím delší tím lepší. Podle odborníků máme denně ujít minimálně 6000 kroků, důležitá je také vzdálenost. Aby chůze začala mít skutečný vliv na naše zdraví, musíme denně ujít více než jen několik stovek metrů. Pravdou je i to, že svižná a souvislá je vždy lepší než chůze pomalá a s dlouhými pauzami. Udělejte si proto raději vlastní přehled o tom, zda jsou vaše pochůzky dostatečné. Pohlídat počet ušlých kilometrů a kroků vám v dnešní době pomohou různé chytré aplikace v telefonu, smart hodinky, ale i klasický krokoměr.

Kdykoliv a kdekoliv

Další výhodou procházek je skutečnost, že je možné je praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Nemusíte tedy zdaleka čekat pouze na víkend, kdy máte hodně času a při hezkém počasí vyrážíte za turistikou a na výlety. Začít můžete hned. Jestli máte doma pejska, dopřejte jemu i sobě několikrát denně o něco delší trasu procházky. Uvidíte, že delší vycházky oceníte nejen vy, ale také váš čtyřnohý parťák. Pokud pejska nemáte, dlouze procházet se můžete i sama. Například při cestě z práce nebo do obchodu můžete zvolit záměrně delší trasu. Jestliže jste maminka na mateřské, vydejte se i s kočárkem do nejbližšího parku, který podle možností celý několikrát obejděte. Možností, jak procházky spojit s dalšími činnostmi je skutečně hodně. Výmluvy zkrátka nejsou na místě. Každý krok ke zdraví se počítá.

Vyvracíme největší mýty o spánku: Kterému z nich věříte vy?

Pravidla nočního odpočinku jsou zahalena mnoha mýty. Pojďme se seznámit s tím, co nám skutečně dopomůže ke klidnějšímu spánku, a čeho se naopak vyvarovat.
svetzeny.cz

Dojděte si pro pevné zdraví a dobrou náladu

Podle odborníků snižují pravidelné pochůzky ukládání nebezpečného břišního tuku, který patří mezi příčiny vzniku cukrovky druhého typu. Kromě toho chůzí můžete předejít také srdečním a cévním onemocněním, protože chůze zabraňuje ukládání takzvaného zlého cholesterolu. Lidé, kteří dostatečně chodí, tak mohou podstatně snížit riziko, že je postihne infarkt nebo jiné nebezpečné onemocnění.

To ale není zdaleka vše. Každodenní procházky vám totiž pomohou i předejít vzniku křečových žil nebo osteoporózy (řídnutí kostí), protože napomáhají stabilitě chůze a pevnosti naší páteře. Po dostatečně dlouhém špacíru na čerstvém vzduchu se vám bude ale i lépe usínat, takže jím zlepšíte také kvalitu svého spánku. V neposlední řadě je dobré zmínit i fakt, že chůze podstatně uvolňuje stres a napětí, takže dobrá nálada na sebe díky procházkám určitě nenechá dlouho čekat. Jestliže se vám nechce věřit, kolik toho vaše vlastní každodenní kroky dokážou, je na čase to vyzkoušet. Takže honem ven, třeba do parku nebo do lesa, ať se můžete přesvědčit na vlastní kůži.

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

Jestliže patříte mezi ženy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují oblíbené banány, určitě vás následující informace potěší. Kromě příjemně sladké chuti a vůně nám totiž banány nabízí mnohem více. Jaké jsou jejich hlavní benefity pro zdraví a proč si je dopřávat každý den?
svetzeny.cz

Je možné zhubnout i bez diety a cvičen? Ano! Stačí dodržovat těchto pár překvapivých triků

Držíte celý život diety, ale nikam to nevede, kila ne a ne jít dolů? Máme pro vás dobrou zprávu, zhubnout lze i bez držení mnohdy drastických diet a nekonečného počítání kalorií. Odborníci se shodují, že jsou daleko lepší způsoby, jak shodit kila. V článku vám přinášíme 10 jednoduchých triků, díky kterým konečně zhubnete i bez diety.
svetzeny.cz