Přejít k hlavnímu obsahu

Jste unavené, podrážděné, přibíráte a nemáte chuť na intimnosti? Na vině je hormonální nerovnováha. Naučte se ji ovlivnit

Info ikona
Jak řešit problémy s hormonální nerovnováhou

Důvodů ke zvýšení únavy nebo snížení libida může být hned několik. Cítíte se unavenější a podrážděnější než obvykle nebo jste trochu přibrali? Na vině mohou být hormony, ale dobrou zprávou je, že existují kroky, které vám mohou pomoci.

Hormony mohou mít velký vliv na vaše duševní, fyzické a emocionální zdraví. Endokrinoložka Rosie Worsley říká, že hormonální zdraví je sice složité, ale to neznamená, že se ženy musí cítit špatně. S nadsázkou se říká, že hormony jsou látky, bez nichž by se nic v těle nedělo a je to vlastně pravda. Náš život by bez hormonů nebyl vůbec možný.

„Existují věci, které můžete udělat, pokud jsou vaše hormony v nerovnováze, a často se díky něčemu zcela jednoduchému můžete cítit mnohem,“ říká doktorka Worsley.

Co jsou hormony a co mají na práci?

Hormony, které se vytvářejí v endokrinních žlázách, jsou takovými chemickými posly těla. Tito poslové jsou vysíláni do vašich orgánů a tkání, aby plnili určitou funkci. Pohybují se v krevním řečišti a říkají tkáním a orgánům, co mají dělat. Řídí řadu tělesných funkcí, včetně metabolismu, nálady, chuti k jídlu, srdečního tepu, spánku i reprodukci.

Máte narušený spánek a budíte se každou noc ve stejnou dobu? Může to značit zdravotní problém!

Budíte se každou noc ve stejnou dobu? Stal se z toho rituál? Tento podivný jev může mít vážný důvod a stát za ním může zdravotní problém, který je třeba okamžitě řešit. Na vině může být nerovnováha v toku energie ve vašem těle i zdravotní problém. Podívejte se spolu s námi, jaký čas buzení souvisí s orgány a co to pro vás znamená.
svetzeny.cz

Jaké jsou příznaky hormonální nerovnováhy?

Doktorka Worsley vysvětluje, že na lidském zdraví se podílí mnoho různých hormonů, ale termín hormonální nerovnováha se obvykle používá, když se mluví o zdravotních problémech žen, jako je PMS (premenstruační syndrom) a menopauza. Příznaků takové hormonální nerovnováhy může být hned několik. Ať už se jedná o nadměrné pocení, přibývání na váze, celková únava, potíže se spánkem, návaly horka, suchá kůže a vyrážky, bolesti svalů i hlavy, neustálá žízeň, řídnutí vlasů, nadýmání, nepravidelná a bolestivá menstruace nebo snížení sexuálního apetitu.

"Pomocí krevních testů můžeme diagnostikovat některé hormonální stavy, jako je například syndrom polycystických vaječníků, a zjistit, zda žena prošla menopauzou," tvrdí doktorka Worsley.

Ženy tento problém spíše jen přecházejí, stydí se o tom mluvit, i když by se měly obrátit na své praktické lékaře. Nicméně především celkový zdravotní stav má vliv právě na hormonální zdraví ženy. Specialisté proto doporučují více pohybu a delší spánek. Pravidelné cvičení a pití zeleného čaje je pro hormonální nerovnováhu také dobrým tipem. Proti pocení a návalům horka pomáhá šalvěj, na psychiku třezalka a na spánek kozlík lékařský. Pouhou změnou životního stylu můžete vyřešit své problémy. V případě, že se potíže s hladinou hormonů neprokážou, je třeba vzít v úvahu další vyšetření.

Jaké triky proti nadměrnému pocení skutečně fungují? Dejte (nejen) v létě sbohem nevábným koláčům v podpaží

Nevábné koláče potu v podpaží trápí nejen v létě mnoho lidí. Naštěstí se ale najdou způsoby, jak i v teplém letním počasí nadměrné pocení snížit na minimum nebo ho alespoň správně zamaskovat. Jak ale na to? Vyzkoušejte následující tipy, které vás nevzhledných potních koláčů zbaví snadno a rychle.
svetzeny.cz

Menopauza a hormony

Menopauza je přirozenou součástí procesu stárnutí, ke kterému dochází, když přestane menstruace a vy nejste schopna přirozeně otěhotnět. Mění se rovnováha hormonů ve vašem těle, jako je estrogen a progesteron, a často způsobuje příznaky, jako jsou návaly horka, únava nebo úzkost. Hormonální změny se většinou objevují mezi 40. a 60. rokem života. Pokud menstruace ustane dříve než ve 40 letech, mluví se o tzv. předčasné menopauze.

„V mnoha případech je nízké libido způsobeno psychickým problémem, jako je stres, nízké sebevědomí nebo nedostatek spojení mezi partnery. Protože může být příznakem některých závažných zdravotních potíží, stojí za to tyto problémy s pomocí lékaře vyloučit, než se začnete zabývat psychickými a emocionálními příčinami nízkého libida,“ uvádí lékařka Adiele Hoffman zaměřená na sexuální zdraví a plodnost.
Zdroj článku