Přejít k hlavnímu obsahu

Je lepší krájený nebo strouhaný zázvor? Využijte jeho sílu a naučte se správně připravit zdraví prospěšný čaj

Info ikona
zázvor

Zázvor pochází z Číny a již po staletí se používá v léčitelství a v kuchyni. Zázvor je navíc vysoce účinný na zklidnění žaludeční nevolnosti. Zázvor v čaji může poskytnout úlevu během celého dne, především při ranní nevolnosti, celkové nevolnosti a nevolnosti v autě a na moři. Kořen této rostliny má velmi prospěšný vliv na lidské zdraví.

Původem exotická rostlina je v Evropě už od pradávna používána jako lék na nachlazení, infekci, povzbuzení imunitního systému nebo jako pomocník při snižování váhy. V současnosti ji ve volné přírodě v podstatě nenajdete. Zázvor je uměle pěstovaný v tropických oblastech, odkud je následně převážen do zbytku světa.

Potraviny, které dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba

svetzeny.cz

Ze zázvoru obecného používáme pouze jeho kořen. Ten je k dostání v mnoha různých formách – celý čerstvý kořen, nakládaný či kandovaný, v podobě oleje nebo jako sušený prášek. Největší přínos má samozřejmě čerstvý kořen, který se využívá právě při přípravě lahodného čaje.

Pokud netrpíte nevolností, stále můžete těžit ze silných protizánětlivých vlastností zázvoru. Zázvor obsahuje gingerol. Gingerol je aktivní složkou zázvoru, která se svým chemickým složením řadí mezi organické sloučeniny – fenoly, ketony a alkoholy. Mezi jeho léčivé účinky patří především zmírnění zažívacích nevolností.

Zázvor v čaji může poskytnout úlevu během celého dne, především při ranní nevolnosti nebo menstruační bolesti.
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Zázvorový čaj může být prospěšný také po intenzivním cvičením nebo kardio tréninku. Studie ukázala, že konzumace 2 gramů zázvoru po dobu 11 dnů vykázala výrazné zlepšení bolesti svalů způsobené cvičením. Zázvor může výrazně usnadnit proces regenerace a může být použit jako účinný přírodní prostředek proti bolesti.

To platí i pro menstruační bolesti. Studie ukázala, že užívání 250 mg prášku z oddenku zázvoru čtyřikrát denně bylo při léčbě menstruační bolesti stejně účinné jako kyselina mefenamová nebo ibuprofen. Proč tedy nezvolit zdravější alternativu "léku" na bolest?

Zázvorový čaj si snadno připravíte i doma

Připravit si zázvorový čaj není vůbec nic složitého a zabere vám jen pár minut. Potřebujete k tomu jen onen zmíněný kořen zázvoru, vodu a med. Obecně se doporučuje zázvor nastrouhat, jelikož se do čaje vylouhuje více prospěšných látek.

Co tedy budete potřebovat

  • Čerstvý zázvor – půlcentimetrový kousek na šálek čaje
  • Cca 1 l horké vody
  • Med

Jak na to

  • Zázvor nakrájejte na tenké plátky a vložte do malého hrnce s vodou a několika plátky citronu, jeden plátek si nechte na ozdobu. Zázvor můžete také nastrouhat pomocí mikro zázvorové kůry, abyste získali ještě větší sílu a mnohem více zdraví prospěšných látek
  • Vodu přiveďte k varu a čaj nechte 5-10 minut louhovat.
  • Čaj s citronem a zázvorem sceďte a podávejte horký s plátkem citronu a medem.

Dávkování: Pijte nálev z 1 cm dlouhého kousku zázvoru třikrát až čtyřikrát denně po dobu trvání příznaků. Pokud jej užíváte při nevolnosti, můžete pocítit úlevu během několika hodin. Při bolestech svalů pijte pravidelně po dobu několika dnů, abyste pocítili účinky.

Zdroj článku