Přejít k hlavnímu obsahu

Jaké to je stát se maminkou ve 20, 30 nebo 45 letech? Zjistěte pro a proti

Info ikona
těhotenství

Trend odkládat mateřství je v mnoha směrech problematický, ale mít děti příliš brzy také není nejvhodnější. Na tom, jaký věk je pro početí ideální, se neshodují ani odborníci.

Všechno má svá pro a proti – záleží na úhlu pohledu, je to velmi individuální.

20–25 let: Ideální biologicky

Ze zdravotního hlediska je toto věkové období pro mateřství nejvhodnější. Většina žen není zatížena chronickými nemocemi, je v nejlepší fyzické kondici, má dostatek sil. S početím v tomto věku nebývají problémy, hormony jsou tomu maximálně nakloněny.

Co je třeba vzít v úvahu: Jsou rodiče v tomto věku schopni zajistit pro dítě odpovídající materiální zázemí? Mají vyřešen problém dokončení studií, zaměstnání atd.?

Riziko: „Problémem u mladých dívek bývá nerozvážnost. Velmi rychle se zamilují, cítí se euforicky a díky své nezkušenosti si myslí, že jsou připravené přivést na svět dítě. Vztah však v tomto věku často ještě nestojí na pevných základech a je velmi snadné ho zbořit. Narození potomka k tomu může přispět, protože je velkou zatěžkávací zkouškou,“ upozorňuje odbornice na partnerské vztahy Martina Horáková z internetové seznamky Leyter.

Otestujte se: Vypadáte mladší nebo se naopak cítíte vyčerpaně a starší? Zjistěte, jaký je váš pravý biologický věk

svetzeny.cz

30–35 let: Ideální psychicky

V tomto věku už bývají mladí lidé psychicky vyrovnaní, mají jisté životní zkušenosti, vědí, co chtějí, jaké jsou jejich priority. Dovedou se také lépe chovat v partnerském vztahu – i v tomto směru už mají něco za sebou, jsou tolerantnější, nemají sklon se při prvních potížích rozcházet. Také jsou schopni zajistit dítěti potřebné materiální zázemí.

Co je třeba vzít v úvahu: Každým rokem po třicítce se šance otěhotnět snižuje. Proto je lépe těhotenství už moc neodkládat – ve třiceti dojde k přirozenému početí mnohem snáz než v pětatřiceti.

Riziko: S rostoucím věkem stoupá také pravděpodobnost potratu nebo komplikací u porodu. Také poporodní hojení a rekonvalescence probíhají daleko hůře než u dvacetileté matky.

Dodržujte harmonogram vašeho trávení a kila půjdou dolů: Podívejte se, kdy je nejlepší jíst

svetzeny.cz

35–45: Ideální emocionálně a materiálně

Žena je v tomto věku obvykle již dobře zajištěna, má dobré postavení ve své profesi. Umí si také těhotenství i mateřství opravdu „užít“, je citově bohatá a vyrovnaná. Co se početí týče, musí se však obrnit velkou trpělivostí a mít dost duševních sil – šance na otěhotnění (a to i mimotělním oplozením) je výrazně snížená. Každý odklad to jen zhoršuje.

Co je třeba zvážit: Pokud si žena nedovede život bez mateřství představit, nesmí už nic odkládat a musí výrazně dbát na svou zdravotní kondici – fyzickou i psychickou.

Riziko: Po 35. roce věku výrazně stoupá pravděpodobnost potratu, vrozených vad u dítěte, zdravotních komplikací u matky.

A co když žena vůbec nechce mít dítě?

Ať už jsou její důvody jakékoli (z hlediska okolí třeba i „sobecké“), je to jednoznačně její věc, kterou nemá nikdo právo kritizovat. Společnost (od příbuzných přes přátele až po nejširší okolí) prostě musí její rozhodnutí přijmout. „Vždy je lepší nenarozené dítě než takové, které jeho vlastní rodiče nechtějí a nejsou na něj připraveni,“ uzavírá Martina Horáková.

Hormonální fáze vztahu, kterým se nevyhne žádný pár: Poznejte, v jaké jste s partnerem nyní vy. Dokázala jste projít všemi?

svetzeny.cz