Přejít k hlavnímu obsahu

Funguje vám správně štítná žláza? Nepodceňujte padání vlasů, zimomřivost a další varovné signály

Info ikona
Štítná žláza

Někdy se na ní svádí kdejaký zdravotní problém. Třeba nadváha. Je ale pravda, že řídí prakticky celý náš metabolismus. Pokud tedy není štítná žláza v pořádku, "rozhodí" se v těle hormony a mohou nastat vážné komplikace.

Schválně zkuste vyjmenovat nejdůležitější orgány svého těla. Určitě vás napadne srdce, mozek, plíce a další. A co štítná žláza? Na tuhle opomíjenou součást našeho organismu si většinou ani nevzpomeneme. Dokud nás nezačne trápit.

Onemocnění štítné žlázy přitom nepatří k výjimečným. Hned po cukrovce jde o nejčastější poruchu žláz s vnitřní sekrecí. Počet pacientů v posledních letech stoupá a jsou to především ženy. Proč, to lékaři s jistotou zatím neví, ale zřejmě je důvodem to, že právě ženský organismus má větší sklon k nesprávné funkci štítné žlázy. Pravděpodobnost onemocnění je u něžného pohlaví dokonce čtyřikrát vyšší než u mužů. Podstatou potíží je, že štítná žláza začne být málo či příliš činná. Naruší se hormonální hladina, což logicky vede k mnoha problémům.    

Bolavá duše se projevuje pomocí nemocí: Žaludeční vředy, vysoký krevní tlak nebo revma

Stres a psychická nepohoda trápí mnoho lidí a vyrovnat se s nimi není vždy jednoduché. Často je potřeba zásah odborníka, ale ne každý si takovou věci připustí. Když však není v pohodě mentální zdraví, často se může promítnout do fyzického zdraví a pěkně vás potrápit.
svetzeny.cz

Příčiny jsou různé, nejčastěji jde o:

  • Autoimunitní poruchy, kdy imunitní systém nepovažuje štítnou žlázu za součást těla a produkuje proti ní zvláštní protilátky. Ty ji podnítí k vyšší činnosti nebo ji naopak utlumí.
  • Nadbytek či nedostatek jódu.

Hubnutí po čtyřicítce: Vybírejte správné tuky, velký pozor si dávejte na kalorie v alkoholu

Kdysi dávno to šlo. Stačilo vynechat pár dní večeři a sušenku ke svačině, sem tam se proběhnout a kila šla dolů. Jenže jak je člověk starší, zjišťuje, že shodit nějaký ten faldík nejde tak lehce jako dřív. Po čtyřicítce nebo dokonce padesátce je to už vyloženě výzva. To ale neznamená, že to není možné vůbec.
svetzeny.cz

Když je hormonů moc

Hypertyreóza je poměrně časté onemocnění, při němž štítná žláza produkuje větší množství hormonů, než organismus potřebuje.

Příznaky: Přebytek hormonů působí zrychlení tepu, pocity horka, může mít pocit přebytečné energie, a současně se cítit slabý a vyčerpaný. Typické bývají poruchy a rychlé změny nálad, špatné soustředění, neklid, nervozita, svalová slabost, měknutí nehtů, padání vlasů, častější vyměšování, úbytek na váze při stále stejném příjmu potravin, u žen kratší menstruační interval a slabší krvácení. Při této nemoci je typické zvětšení štítné žlázy, zvýšení očního tlaku, což způsobuje vylézání očí z očních důlků.

Léčba: V první řadě jde o to zastavit zvýšenou aktivitu. Existuje více možností: podávání radioaktivního jódu na oslabení činnosti štítné žlázy, užívání léků na zastavení zvýšené produkce hormonu, chirurgické odstranění štítné žlázy, jejíž funkce se pak nahrazuje trvalým dodáváním chybějícího hormonu.

Atopický ekzém: Zkuste léčbu bez kortikoidů. Existuje řada přírodních způsobů, které dokáží zázraky

Přestože na výzkum této rozšířené kožní nemoci byly vynaloženy už obrovské finanční prostředky, stále na ni neexistuje lék. Přitom atopickým ekzémem trpí jen v Evropě zhruba 20 % populace. Nechce se vám stále dokola řešit nemoc pomocí kortikoidů? Vyzkoušejte přírodní prostředky.
svetzeny.cz

Když hormony chybí

Štítná žláza bývá zpravidla zmenšená a produkuje nedostatek hormonů. Tomuto stavu se říká odborně hypotyreóza.

Příznaky: Tělo „jede“ ve zpomaleném režimu, člověk je unavený, zimomřivý, trpí poruchami paměti a soustředění a přibývá na váze. Později se mohou dostavit potíže se zácpou, bolesti a křeče ve svalech, suchá a chladná pokožka, padání vlasů, ženy mívají prodloužení menstruačního cyklu, mnoho pacientů trpí depresemi. Příznaky se přitom projevují velice nenápadně a pomalu, takže bývají mnohdy zaměňovány za přirozené projevy stárnutí.

Léčba: Nedostatek hormonů se dá vyrovnat pravidelným užíváním léků. Pacient však musí užívat medikamenty přesně podle instrukcí svého lékaře, který dávkování neustále sleduje. Nadměrným užíváním hormonů se totiž zvyšuje riziko řídnutí kostí (osteoporózy) a srdeční arytmie, nedostatek může vést ke zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. 

Zdroj článku