Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když si dáte každý den šálek zeleného čaje

Info ikona
Šálek zeleného čaje denně prospěje vašemu zdraví.

Dopřejete si rádi šálek dobrého čaje? Pokud přemýšlíte, zda zvolíte ovocný, černý či zelený, měli byste vědět, že právě posledně jmenovaný může mít velký vliv na vaše zdraví i krásu. Za předpokladu, že vyberete kvalitní druh a budete ho pít pravidelně.

Zelený čaj je údajně nejzdravějším nápojem planety a říká se o něm, že jeho pravidelná konzumace prodlužuje a zkvalitňuje život. Pro své zdraví prospěšné účinky je oblíbený již po staletí, první záznamy o něm jsou staré více než 5000 let.

Zelený čaj pochází z Číny a vyrábí se z lístků čajovníku čínského. Obsahuje mimo jiné velké množství polyfenolů, což jsou silné antioxidanty, jež pomáhají chránit buňky před působením volných radikálůKaždodenní konzumace zeleného čaje v přiměřeném množství může vašemu tělu prospět víc, než si možná myslíte.

Posílíte imunitu

Díky vysokému množství antioxidantů a vitamínu C podporuje zelený čaj naši obranyschopnost. Některé studie dokonce naznačují, že pití zeleného čaje zvyšuje počet buněk imunitního systému. Kombinace účinných látek zabraňuje množení virů a bakterií v organismu a chrání sliznice. Napomáhá také regulovat oxidační stres, což obecně vede k riziku snížení nemocí.

Nastává chřipkové období: Objevte poklad přírodní medicíny, který má doma každý

svetzeny.cz

Prospějete mozku a dodáte tělu energii

Polyfenoly obsažené v zeleném čaji přispívají k ochraně mozku před škodlivými účinky volných radikálů. Některé studie odhalily, že díky látkám jako je kofein a L-theanin prospívá zelený čaj také kognitivním funkcím. To znamená, že podporuje paměť, soustředění a schopnost porozumět informacím.

Vypitím jednoho šálku zeleného čaje dodáte tělu asi 20 mg kofeinu, který vás zároveň „nakopne“ a dodá vám energii podobně jako káva. Ovšem tento „čajový“ kofein se do krve uvolňuje pomaleji, o to déle ale účinkuje. Navíc nezatěžuje kardiovaskulární systém.   

Snížíte hmotnost

Díky vysokému obsahu polyfenolů zamezuje zelený čaj ukládání tuku v těle. Polyfenoly totiž aktivují určitý enzym, který rozpustí přebytečné triglyceridy -  látky, do nichž se přeměňují cukry a tuky, jež přijmete v potravě. Navíc určité druhy antioxidantů obsažené v zeleném čaji mají schopnost podpořit metabolismus těla a urychlit tak spalování tuků. Ideální samozřejmě je, když spojíte popíjení zeleného čaje s dostatkem pohybu.

Tyto 4 jednoduché cviky dělejte každý den u televize: Výsledky se dostaví rychleji, než čekáte

svetzeny.cz

Podpoříte krásu svojí pleti

O blahodárném působení antioxidantů na pokožku jste už určitě slyšeli. Tyto látky zastavují působení volných radikálů, jež mimo jiné urychlují rozpad kolagenových vláken v pokožce a urychlují tím její stárnutí. Pravidelné popíjení zeleného čaje tedy pomáhá zmírňovat vrásky a jemné linky, a je také účinným pomocníkem proti akné, protože tlumí zánětlivé procesy. Ostatně výtažky ze zelného čaje jsou právě z tohoto důvodu obsaženy v mnoha kosmetických produktech.

Kolik zeleného čaje denně můžete vypít?

Podle posledních studií zveřejněných na serveru Health je optimální vypít denně alespoň dva šálky zeleného čaje. Toto množství má prokazatelně pozitivní vliv na naše tělo. Odborníci se shodují na tom, že denní přísun zeleného čaje by neměl přesáhnout 10 šálků (což odpovídá zhruba 4 větším hrnkům). Pozor by si měly dát zejména těhotné ženy nebo lidé trpící nespavostí.

Zdroj článku