Přejít k hlavnímu obsahu

Alzheimerova choroba nastupuje plíživě: První varovné příznaky lze vysledovat už po čtyřicítce. Neignorujte je

Alzheimerova choroba je zákeřná nemoc, která nastupuje plíživě. Vědci před časem zjistili, že pravděpodobně k poškození mozku dochází už 10 let předtím, než vůbec propuknou první příznaky. Víte, jaké to jsou, co by vás mělo před nástupem tohoto onemocnění varovat?

Příznaky raného stádia Alzheimerovy choroby lze vysledovat už po 40

Alzheimerovou chorobou dle dat webu Healthline trpí více jak 50 milionů lidí na celém světě. Obecně se dá říct, že postihuje spíše starší lidi 65+, ale až 5 procent lidí s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou může pozorovat první příznaky už mezi 40. a 50. rokem života. V tomto věku stanovení diagnózy komplikuje fakt, že řada příznaků může být důsledkem nahromaděného stresu. Navíc se nemoc projevuje „plíživě“, nestává se, že by příznaky udeřily v plné síle ze dne na den. Vědci nedávno zjistili, že je pravděpodobné, že k poškození mozku dochází už 10 let před tím, než se vůbec objeví první příznaky.

Mohlo by se vám líbit

Nepřítel alkohol: Bez varování si začne vybírat drsnou daň. Co se děje s tělem, když se z „bezpečného“ pití stává rizikové

Hlavní zákeřnost alkoholu spočívá v tom, že se tváří jako „kamarád“ nebo jako „lék“. Každou tuto roli však hraje jen chviličku, načež z toho bez varování začne vybírat drsnou daň.
svetzeny.cz
Info ikona
Placeholder image

Jaké symptomy by vás měly varovat?

Dle organizace pomáhající lidem s tímto onemocněním Alzeheimer´s Association existuje 10 varovných signálů, které byste rozhodně neměli přehlížet, mohou to být známky počínající Alzheimerovy choroby. Mezi ně patří:

  • Ztráta paměti narušující každodenní život – Jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby bývá zapomínání nedávno získaných informací. Lidé také začínají zapomínat důležitá data (výročí, narozeniny dětí apod.) a pokládají stále dokola ty samé otázky. Stále častěji se musí spoléhat na upomínky, "úkolníčky" a chytré aplikace, které jim připomínají věci, které si kdysi byli schopni pamatovat.

  • Problémy s řešením běžných situací – Máte najednou problém se sledováním výdajů a jejich placením nebo nejste schopni vypracovat a dodržovat plán? Pokud přestáváte zvládat běžné činnosti, může to být varovným příznakem Alzheimerovy choroby.

  • Běžné úkoly a činnosti se najednou zdají být obtížné – Zapamatovat si, co chcete koupit v obchodě nebo pravidla hry kdysi byla hračka, ale najednou vás paměť začíná zlobit? I to může být jedním z raných symptomů.

  • Zmatenost – Lidé s počínající Alzheimerovou chorobou mohou snadno ztratit pojem o čase a o místě, kde se nacházejí. Někdy se mohou vydat do neznáma a zapomenou cestu domů. To se však děje většinou až v pozdější fázi, v té rané se často stává například to, že lidé nejsou schopni si vybavit, co je za den v týdnu.

  • Problémy se zrakem a rovnováhou – Ať už jde o odhad vzdálenosti, celkové problémy se zrakem, potíže s rovnováhou či určováním barev, to vše mohou být příznaky počátku této zákeřné nemoci.

  • Problémy s mluveným a psaným projevem – V rané fázi nemoci se jako první může objevit problém s hledáním správných slov. Pokud si občas nemůžete vzpomenout na to správné vystihující slovíčko, nedělejte z toho hned závěry. Pokud se vám to ovšem stává denně, mohl by to být počáteční příznak Alzheimerovo choroby. Mohou se také objevit obtíže se zapojením do konverzace a jejím sledováním, celkové potíže se slovní zásobou i pojmenováním dobře známého předmětu.

Mohlo by se vám líbit

Zařaďte skořici do vašeho jídelníčku. Je to ideální pomocník při dietě, ale i při snižování cholesterolu

Díky špetce skořice můžete dodat jídlu šmrnc, ale co se doopravdy stane s vaším tělem, když jíte skořici každý den? Budete překvapeni, kolik benefitů toto koření má. Objevte je společně se Světem ženy.
svetzeny.cz
  • Ztrácení věcí – Občas se stane každému z nás, že něco „zašantročí“, nejčastěji klíče, peněženku či kartu. Pokud se vám to ale stává často a pokládáte věci na neobvyklá místa, zpozorněte, mohlo by se jednat o varovný příznak.

  • Špatný úsudek – Někteří lidé také mohou dělat zásadní chyby v rozhodování. Bohužel se to leckdy týká i nakládání s penězi.

  • Sociální izolace – Lidé v raném stádiu Alzheimerovy choroby si mohou uvědomovat, že nestíhají tempo ostatních, dělá jim problém zapojit se do konverzace nebo dělat plnohodnotně aktivitu, kterou předtím zvládali, a tak to řeší tím, že se stáhnou do ústraní.

  • Změny nálady a osobnosti – Lidé postižení tímto onemocněním mohou být zmatení, nedůvěřiví, v depresi, mohou pociťovat silnou úzkost. Někdy se nemění jen jejich nálada, ale i osobnost.

Zdroje: Healthline, National Institute on Aging, Alzeheimer´s Association

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon
Mohlo by se vám líbit

Potraviny poskytující první pomoc při nachlazení: Co pomůže na rýmu, kašel, bolest v krku a horečku?

Je tu podzim a s ním i období respiračních onemocnění. Poradíme vám, jaké potraviny vám poskytnou první pomoc při rýmě, kašli, bolesti v krku a horečce. Fungují osvědčené recepty od našich babiček i nové poznatky vědců, kteří se zabývají potravinami a jejich léčebnými účinky.
svetzeny.cz