Přejít k hlavnímu obsahu

Přetrvávající bolesti hlavy a další alarmující znaky vysokého krevního tlaku, které rozhodně neignorujte

Info ikona
Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je také známý pod pojmem hypertenze. Jedná se o velmi častý zdravotní problém, který postihuje mnoho lidí po celém světě. Nejedná se pouze o přechodnou záležitost, ale o vážné onemocnění, které může vést k závažným komplikacím, jako jsou srdeční choroby, mozkové příhody či selhání ledvin. Tyto nejhorší scénáře bývají důsledkem toho, že mnoho lidí o svém vysokém tlaku neví. Přečtěte si pět alarmujících příznaků vysokého krevního tlaku, které byste rozhodně neměli ignorovat.

Co se stane s vaším tělem, když řeknete sbohem alkoholu? Tyto čtyři účinky neminou nikoho

svetzeny.cz

1. Přetrvávající bolesti hlavy

Jedním z nejčastějších příznaků vysokého krevního tlaku je častá a intenzivní bolest hlavy. Tyto bolesti hlavy se obvykle vyskytují zejména ráno a mohou být spojeny s pulzujícími pocity v oblasti spánku. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, které neustupují ani po užití léků, mohlo by jít o varování, že byste mohli mít vysoký krevní tlak.

2. Zhoršené vidění

Dalším alarmujícím příznakem vysokého krevního tlaku je zhoršené nebo rozmazané vidění. Vysoký krevní tlak totiž může ovlivnit krevní cévy v oku a vést k problémům se zrakem. Pokud si všimnete, že se vám zhoršuje zrak nebo že máte potíže s ostrostí vidění, je nutné se poradit s lékařem a nechat si zkontrolovat jak zrak, tak i krevní tlak.

3. Dušnost a obtíže s dýcháním

Krevní tlak ovlivňuje fungování celého těla, včetně dýchacího systému. Pokud máte vysoký krevní tlak, můžete často pociťovat dušnost a obtíže s dýcháním, zejména při fyzické námaze. Tento příznak by rozhodně neměl být ignorován, protože naznačuje, že váš krevní tlak je pravděpodobně již příliš vysoký a měl by být řádně sledován odborníky. Dušnost je také často příznakem srdečního onemocnění a může provázet například i infarkt, rozhodně tedy tento příznak nepodceňujte!

Nemoci podle měsíce narození: Květen podle vědců může zvýšit riziko osteoporózy a zácpy

svetzeny.cz

4. Únava a slabost

Vysoký krevní tlak může také způsobit přetrvávající pocit únavy a slabosti. Pokud se cítíte často unavení, i když jste se vyspali dostatečně, a cítíte se slabí k vykonávání běžných každodenních aktivit, může to být příznakem vysokého krevního tlaku. Tento příznak souvisí s tím, že srdce musí více zabírat, aby pumpovalo krev do těla, a tím se vyčerpává.

5. Nepravidelný srdeční tep

Dalším znakem vysokého krevního tlaku může být nepravidelný srdeční tep, který se také nazývá srdeční arytmie. Vysoký krevní tlak může vést k narušení normálního rytmu srdce, což může být zaznamenáno jako výkyvy v pulsu. Pokud si všimnete, že váš srdeční tep je nepravidelný, nebo máte pocit rychlého či silného bušení srdce, měli byste to konzultovat s lékařem co nejdříve, abyste odhalili příčinu těchto potíží a mohli včas pracovat na jejich odstranění.

Tichý zabiják

Nezapomínejte, že vysoký krevní tlak může být tichým zabijákem, protože mnoho lidí nepociťuje žádné zjevné příznaky, nebo je zkrátka přechází bez povšimnutí. Pokud si všimnete některého z uvedených alarmujících příznaků, vyhledejte co nejdříve lékařskou pomoc, kde vám bude mimo jiné krevní tlak zkontrolován. Včasná diagnóza a léčba vysokého krevního tlaku mohou snížit riziko vážných komplikací a zlepšit váš celkový zdravotní stav. Pokud chcete vysokému tlaku předcházet, nebo ho potřebujete snížit, zaměřte se na zdravý životní styl s vyváženou stravou a dostatkem pohybu. Rozhodně je skvělou investicí pořídit si tlakoměr pro jistotu i domů, kdy ho seženete již za pár set korun a mezi lékařskými vyšetřeními můžete mít o svém tlaku lepší přehled. U dospělého jedince by se krevní tlak měl pohybovat ideálně kolem hodnoty 120/80.

Zdroj článku