Kdy přijde?

Neplodnost je ,,trend“ – počet párů, které marně touží po miminku, stále roste. V České republice se s neplodností potýká každý čtvrtý až pátý pár. Stejně jako v ostatních evropských zemí platí, že ve více než polovině případů je ,,vina“ na straně muže.

Léčba neplodnosti je na místě, pokud se dvojice neúspěšně snaží alespoň rok. Do té doby nemá smysl ztrácet nervy – oplození vajíčka spermií a jeho zahnízdění v děložní sliznici je složitý a náročný proces. Snadno se tedy zkomplikuje. Každá žena je také v některé části roku plodnější než v jiné.

Vyšetření muže se provádí první. Zejména proto, že je mnohem jednodušší, levnější a časově méně náročné než hledání příčiny neplodnosti u ženy. Z mužů ve věku do 37 let má bohužel zdravé spermie méně než polovina. A zhruba čtyři muži z deseti je mají narušené natolik, že je pro ně problém dítě zplodit.

Ženských příčin neplodnosti je více a trvá déle, než se odhalí. V mnoha případech se dokonce na důvod, proč se konkrétní pár nemůže miminka dočkat, nikdy nepřijde. Častá je i psychická ,,blokáda“.

Asistovaná reprodukce je soubor metod, které mohou k otěhotnění pomoci, včetně mimotělního oplodnění (IVF). Jsou sice dosti úspěšné, ale stoprocentně nikoli.

Plodnost žen snižuje vyšší věk (klesá už po 25. roce!), kouření, obezita, nedostatek pohybu nebo naopak příliš intenzivní sportování aj.

Depositphotos_11343338_s

@svetzeny