DIOR A JÁ: Nový francouzský film ze světa módy!

Celovečerní dokument provádí diváky zákulisím dílny módního návrháře Rafa Simonse, který na jaře 2012 představil svojí první kolekci haute couture pro legendární módní dům Christian Dior.

Dokument zachycuje z bezprecedentní blízkosti osm napjatých týdnů vyměřených na přípravu Simonsovy debutové kolekce. Odhalujeme zde zákulisí módního domu, od tvůrčích procesů jeho uměleckého ředitele po práci neúnavných švadlen v ateliéru. Můžeme sledovat vývoj osobních vztahů mezi zaměstnanci, jejich práci, v níž se zrcadlí odkaz samotného Christiana Diora.

DIORANDI_STILL9

Diorův odkaz a hledání vlastní cesty

Ačkoli Christian Dior stál v čele svého módního domu pouze po dobu deseti let, dopad, který zanechal ve světě módy, je pozoruhodný. Film Dior a já sleduje Rafa Simonse při hledání inspirace v Diorových archivech.„Není pro mě snadné pracovat s odkazem tak gigantických rozměrů," říká Simons, zatímco sleduje modelku v ikonickém „Bar" saku z roku 1947. Štíhlý pas, široká ramena a zvýrazněné boky byly v takovém kontrastu s hranatými modely válečných let, že byly jedním slavným magazínem označeny jako „New Look" a staly se hitem následujícího desetiletí.

DIORANDI_STILL41

Dior a já je také intimním vyprávěním následovníka, který se střetává se stínem svého předchůdce. V jednom z nejvíc osobních okamžiků filmu navštíví Raf Simons rodný dům Christiana Diora v Granville v Normandii. Přiznává, že začal číst Diorovy paměti, ale musel přestat, protože nacházel příliš mnoho podezřelých podobností. „Musel jsem přestat. Bylo to příliš divné," říká Simons. „Rozhodl jsem se, že raději nebudu číst dál, dokud přehlídku nedokončím".Film s citlivostí, empatií a rozmyslem zkoumá úskalí hledání vlastního vyjádření tváří v tvář obrovskému tlaku.

V kinech Artcam od 4. 6. 2015!


@svetzeny