Promotion
Promotion
Promotion

Jóga z vás udělá lepšího člověka a může vám i zachránit život

Promotion
Promotion

Cvičíte jógu? Dobře děláte. Vědci totiž potvrdili její obrovský význam pro lidskou psychiku a vztahy. Studie zveřejněná v časopise Journal of Holistic Nursing uvedla, že lidé, kteří často „zdraví slunce“ a balancují v asánách, jsou klidnější, trpělivější a sami se sebou vyrovnanější. 

Lepším člověkem

Výzkum se nejprve zaměřil na více než tisíc lektorů jógy z celého světa. 87 % z nich uvedlo, že díky józe jsou šťastnější a celých 67 % potvrdilo, že se zlepšily jejich mezilidské vztahy. Výsledek vědce natolik zaujal, že se rozhodli prozkoumat vliv jógy na každodenní život detailněji. Účastníky výzkumu požádali, aby jednou větou shrnuli, jaký dopad má jóga v jejich životě.

Lidé nejčastěji prohlašovali, že jóga jim přinesla pozitivní lidské vlastnosti a potlačila jejich negativní stránky. Stali se sebevědomějšími, klidnějšími, mírnějšími, šťastnějšími a najednou byli schopni jednat laskavě a s úctou. Více s ostatními soucítili a nebyli tak kritiční a netolerantní. Což mělo obrovský vliv na jejich mezilidské vztahy.

Životně důležitá opora

Pro některé bylo ale cvičení jógy doslova životně důležité. Díky ní zvládli spoustu životních změn a dokázali se vypořádat s nepříjemnými situacemi. Ať už to byly náročné vztahy, výpověď v práci nebo úmrtí v rodině. Tady jsou ty nejzajímavější odpovědi:

„Díky józe jsem méně mrzutější.“
„Naučila jsem se žít okamžikem a více vnímat přítomnost.“
„Jsem více seběvědomý, ale na druhou stranu i více soucitný a empatický. To mi pomáhá vytvářet upřímné, silné a důvěřivé vztahy s lidmi.“
„Jóga mi zachránila život a manželství.“
„Musela jsem se vypořádat s hrubým manželem a následným rozvodem...Bez jógy bych to nejspíš nezvládla.“
„Ztratil jsem v lednu práci. Kdybych necvičil jógu a nemeditoval, asi bych se zbláznil.“

Tip!

Jestli patříte k nadšencům jógy, tak si rozhodně nenechte ujít v neděli 25. května 2014 v pražské O2 areně první ročník největšího festivalu jógy ve střední Evropě Reebok Yoga Sensation!

Nebo si asány nejprve vyzkoušejte v některém z jógových studií, třeba v Yogacentrum nebo v Domě jógy, a jestli vás láká cvičit jógu a pořádně se u toho ještě zapotit, tak rozhodně zajděte do Bikram Yoga Prague, kde budete cvičit ve 42°C.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět Ženy 8/2021
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion