Promotion
Promotion
Promotion

Místo krásy bolest: 6 děsivých zkrášlujících praktik z historie

Promotion
Promotion
Korzet
Info ikona

Extrémně utažené korzety

Na začátku 19. století umožnilo přidání kovových oček na korzety jejich upnutí těsněji než kdy dříve. Ženy své korzety utahovaly navzdory zdravotním následkům, dokud neměly v pase 14 palců, což bylo tehdy považováno za ideál krásy. Korzety ženám značně omezovaly dýchání, z dlouhodobého hlediska způsobovaly svalovou atrofii, deformovaly hrudní koš a deformovaly páteř.

Pojídání arsenu

V 19. století někteří lidé (především v oblasti Štýrska) konzumovali arsen pro zářivou pleť, jasné oči a sexy křivky. Podle tehdejších časopisů existovala bezpečnostní pravidla, podle kterých se měl arsen konzumovat pouze tehdy, kdy Měsíc dorůstal, počáteční dávka byla velká jako zrnka prosa. Pokud si lidé vzali více předtím, než si na arsen vytvořili toleranci, mohli zemřít. Jakmile začali arsen konzumovat pravidelně, po jeho vysazení přicházely bolestivé svalové křeče a zvracení. Arsen však také ovlivňoval funkci štítné žlázy a jeho konzumace tak ve finále působila lidem strumy, což je enormní zvětšení štítné žlázy.

Krém
Info ikona

Radioaktivní pleťový krém

Na počátku 20. století, kdy ještě většina lidí neměla tušení o škodlivosti radioaktivity, byly populární radioaktivní výrobky. V roce 1932 lékárník Alexis Moussalli zahájil výrobu francouzské značky Tho-radia, jejíž výrobky obsahovaly radioaktivní chemikálie. K propagaci využil lékaře se jménem Alfred Curie, kterého lidé díky shodě jmen spojovali s významnou vědkyní Marií Curie-Skłodowskou. Reklamy na jeho krém na obličej tvrdily, že radioaktivní příměs v krému dokáže stimulovat buněčnou vitalitu, zpevňovat pokožku, léčit vředy a pupínky, vyhladit vrásky a udržet svěžest a jas pleti.

Svazování chodidel

Tradice, která začala v Číně pravděpodobně někdy kolem 10. století, pokračovala ještě dalších tisíc let a skončila teprve v polovině 20. století, kdy Čína tuto tradici zakázala. Extrémně bolestivá praktika začínala již v raném věku dívky, kdy jí byla opakovaně ovazována chodidla dlouhými pruhy pevné látky, dokud se nezlámal nárt a tíha těla nepřešla na konce pat. Takto zdeformovaným chodidlům se pak říkalo lotosové nohy a ženy s nimi mohly chodit jen s obtížemi vratkou chůzí, při stání se musely neustále opírat.

Make-up z olova

V 17. až 18. století prodělalo mnoho lidí neštovice. Pokud na ně nezemřeli, neštovice jim zanechaly na pleti jizvy, které se snažili muži i ženy následně zakrývat pudrem s příměsí olova. Na první pohled pak pleť opravdu působila jemně, ale ve skutečnosti byl pudr vysoce toxický. Nejenže způsoboval záněty očí, hnilobu zubů nebo plešatost, ale také časem docházelo ke zčernání pokožky, které lidé řešili nanášením stále větších vrstev pudru s olovem. Jeho použití je tak mohlo nakonec zabít.

Oční kapky z rulíku zlomocného

Rulík zlomocný byl oblíbený u dam v renesanční Itálii a později u žen ve viktoriánské Anglii. Ženy si kapaly odvar ze smrtícího rulíku zlomocného do očí, aby se jim rozšířily zornice a jejich pohled tak vypadal výrazněji. Tato praktika s sebou však přinášela řadu nežádoucích účinků od rozmazaného vidění, bolesti hlavy až po slepotu. Atropin, který rulík zlomocný obsahuje, se pro rozšíření zornic používá v lékařství dodnes, na rozdíl od kosmetických kapek je však vysoce zředěný a nehrozí vám slepota.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion

Roční předplatné Svět Ženy

Svět ženy
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion